Türkiye Ransomware ve Çevirimiçi Bankacılık Saldırılarında İlk Sırada

Türkiye Ransomware ve Çevirimiçi Bankacılık Saldırılarında İlk Sırada

Türkiye, sürpriz bir şekilde online bankacılık saldırılarında da Avrupa’da birinci sırada yer alıyor. İşte konuya ilişkin korkutucu detaylar...

Trend Micro, 2016’nın ilk yarısında gerçekleşen veri güvenliği olaylarını incelediği güvenlik raporunu yayınladı. Rapordaki veriler doğrultusunda, Türkiye, Avrupa bölgesinde ransomware adı verilen fidye yazılım saldırılarını en fazla yaşayan ülke olurken, dünyada ise üçüncü sırada yer aldı. Diğer yandan araştırmalar Türkiye’de online bankacılığa yönelik tehditlerin de hız kesmeden devam ettiğini gözler önüne seriyor.

Araştırma, Türkiye’nin, hem fidye yazılımlar hem de online bankacılıkta saldırı almaya devam ettiğini gösteriyor. Rapor ayrıca, 2016 ilk 6 ayında tüm dünyada fidye yazılım saldırılarının yüzde 172 oranında arttığını ortaya koyuyor.

Siber saldırının lideri fidye yazılımlar oldu

Raporla ilgili değerlendirmelerde bulunan Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Genel Müdürü Yakup Börekcioğlu, “TrendLabs’ın 2016 yılının ilk yarısına ilişkin yaptığı çalışmalar, dünya genelinde saptanan 79 milyon 609 bin 357 tehdidin, 6 milyon 407 bin 84 tanesinin Türkiye’de görüldüğünü ortaya koyuyor. Saldırıların oranlarına bakıldığında ise; Türkiye, dünyadaki fidye yazılım tehditlerinin yüzde 8,05’ine, Avrupa bölgesindeki tehditlerin ise yüzde 25,53’üne maruz kaldığı sonucunu çıkarıyoruz. Ortaya çıkan bu yüzdeler ile Avrupa’da ransomware yazılımlarına en çok maruz kalan birinci, dünyada ise; Amerika Birleşik Devletleri ve Brezilya’dan sonra üçüncü ülke konumundayız. Bu da ransomware adı verilen fidye yazılımların hala çok ciddi tehlike oluşturduğunu gösteriyor.” dedi.

TrendLabs’ın araştırmalarına göre, Trend Micro 2016 yılının ilk yarısında tüm Türkiye’de toplam 691 bin 126 zararlı web sitesini ve bu sitelere yönelik yapılan 10 milyon 998 bin 33 zararlı tıklamayı engelledi. Türkiye genelinde aynı dönemde toplam 25 milyon 943 bin 549 spam e-posta gönderildiği tespit edildi. Yine Türkiye genelinde görülen zararlı yazılımların toplam miktarı ise 2 milyon 548 bin 326 olarak belirlendi.

Türkiye’deki kullanıcılar yılın ilk yarısında toplamda 658 bin 799 şüpheli mobil uygulamayı telefonlarına indirdi. Bu uygulamalarda ise toplamda 10 bin 747 mobil virüs tespit edildi

Börekcioğlu tüm dünyada etkisini gösteren fidye yazılımlar konusunda uyarıyor ve alınması gereken önlemler konusunda şunları belirtiyor; “Fidye yazılımlar, birçok işletmenin tökezlemesine neden oluyor. Siber suçluların bu saldırılar üzerinde yaptıkları geliştirmeler nedeniyle sürekli evrim geçirmeleri, kurumların yeni versiyonlara karşı her zaman tetikte olmalarını gerektiriyor. Fidye yazılımlar 2016’nın tehdit ortamına hükmetmekle birlikte, birçok farklı endüstride, geniş çapta zararlara neden oluyorlar. Şirketlere, durmaksızın kurumsal ağlara sızmaya çalışan bu saldırılarla mücadele etmek için çok katmanlı güvenlik çözümleri kullanmalarını öneriyoruz”.

hacker

Türkiye online bankacılık saldırılarında da Avrupa’da birinci

Türkiye’deki online bankacılık tehditleri de hız kesmeden devam ediyor. Trend Micro’nun verilerine göre, 2016’nın ilk çeyreğinde 5 bin 133, ikinci çeyreğinde de 6 bin 383 olmak üzere, yılın ilk yarısında toplam 11 bin 516 online bankacılık tehdidi yaşandı. Bu rakamlar ile Türkiye Avrupa bölgesinde en fazla online bankacılık tehdidi alan ülke oldu. Online bankacılıkta Türkiye’yi 4 bin 880 saldırı ile Almanya ve 3 bin 529 saldırı ile Fransa izledi.

Yılın ilk 6 ayında fidye yazılım çeşitliliği arttı

2016’ın ilk yarısında toplamda 79 fidye yazılım ailesi ortaya çıkarıldı. Bu rakam 2015’in tamamında keşfedilenlerden çok daha fazla fidye yazılım çeşidine denk geliyor. Yeni ve eski çeşit fidye yazılımlar, işletmelerde toplamda 209 milyon dolarlık mali kayba neden oldu. 2016’nın ilk yarısındaki fidye yazılım saldırılarının yüzde 58’i aynen BEC saldırıları gibi e-postalardan dolayı meydana geldi.

Araştırmanın sonuçlarına göre güvenlik zafiyetleri ve Exploit Kit (EK)’lerin her birinde artış ve değişim yaşandığı ortaya çıkıyor. Angler EK’nin kullanımında istikrarlı bir düşüş görülürken, Neutrino gibi çeşitleri ise boşluğu doldurmaya devam ediyor. Yeni güvenlik açıkları ve fidye yazılımlar, EK’lerin sürekli güncel ve etkili olmasını sağlamakla beraber, güncellenmemiş yazılımlar saldırganların ağları ele geçirmeleri için yeni fırsatlar yaratmaya devam ediyor.

Trend Micro 2016’nın ilk yarısında, 28 tanesi Adobe Flash ve 108 tanesi de Web Access’te olmak üzere birçok farklı üründe toplamda 473 güvenlik zafiyeti keşfederek, araştırma ekibinin tüm yeteneklerini ortaya seren bir performans sergiledi.

YORUM

Yorumlar 0