Samsung Gear VR Uygulamaları, Oyunlar, Özellikler ve Diğer Detaylar

Samsung Gear VR Uygulamaları, Oyunlar, Özellikler ve Diğer Detaylar

Samsung Gear VR uygulamaları, oyunlar, kullanım ipuçları, fiyatlar ve VR mağazasının detayları hakkında Türkiye'deki en kapsamlı yazı...

Teknoloji firmalarının yeni yatırım platformu sanal gerçeklik gözlükleri, kullanıcıları farklı dünyalara götürüyor.

İlk olarak, Facebook’a ait Oculus Rift ürünleriyle başlayan bu yeni teknoloji dalgası, Sony, Samsung, Google ve HTC firmalarının da ürettiği muadil ürünlerle geniş kitlelere yayıldı. Microsoft çatısı altında geliştirilen HoloLens ile farklı bir kulvara doğru ilerleyen sanal gerçeklik teknolojileri, kullanıcıya yaşattığı sanal gerçeklik deneyimleri ile son dönemin en popüler teknolojik gelişmelerinden sayılıyor.

1-c4be

Bu yazımızda; Samsung’un 2014 yılında IFA’da tanıttığı Gear VR’ın, Oculus Rift ile ortak çalışmaları sonucunda geliştirilen ve Samsung’un yeni amiral gemisi sayılan Galaxy Note7 Türkiye Lansmanı’nda öne çıkan ikinci sürümünün teknik özelliklerini, tasarım detaylarını, fiyatını ve performansını irdeleyip, desteklediği telefonlar ve marketteki uygulamalarından bahsedeceğiz.

Samsung Gear VR: Donanım ve Teknik Özellikleri

Samsung Gear VR: Teknik Özellikler
Ekran: 5.7″ WQHD (Note 5 – S6 edge+) – 5.1″ WQHD (S6 – S6 edge)
Kamera: Yüksek Kare Hızı Önizlemesi (60fps, 120fps)
Optik Lens: 96° Görüş Açısı
Hareket Foton Arası Gecikme Süresi <20ms
Odak Ayarı: Miyop/Hipermetrop gözlere göre ayarlanabilir
Bağlantı: microUSB
Boyutlar: 201.9 x 116.4 x 92.6 mm, 318gr
Sensörler: İvmeölçer, Gyro Sensör, Yakınlık Sensörü

 

Samsung ve Oculus firması tarafından ortak geliştirilen Gear VR, yazılım ve teknoloji olarak Oculus Rift teknolojisini kullanıyor. Samsung’un Google’ın Cardboard hamlesini daha profesyonel bir tasarımla elden geçirerek, amiral gemisi telefonlarında kullandığı donanımsal özellikleri Gear VR’a uyarlaması ürünü fiyat/performans açısından muadillerinden bir adım öne çıkartıyor. Type-C USB ve microUSB konnektörleri üzerinden bağlantı sağlayan Gear VR kullanıcıya kablosuz bir deneyim de yaşatmakta.

Samsung Gear VR: Tasarım Detayları

Gear VR’ın tasarımının, Oculus Rift ve Google Cardboard sanal gerçeklik gözlüklerinin arasında bir yerde konumlandığını söylememiz mümkün. Samsung Galaxy Note 7’nin yanında getirdiği yeni arkadaşı Gear VR, bir önceki versiyonuna göre özellikleri daha da geliştirilmiş, konforu arttırılmış ve kullanımı kolaylaştırılmış bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Gear-VR-Galaxy-Note-7-AH-19Gear VR’ın ön yüzünde, uyumlu Samsung Galaxy telefonların microUSB aracılığı ile takıldığı bir kapak bulunmakta. Telefon yerleştirilince kapak kapanıyor ve klipsler kapanıyor. Üst kenarında ise, merceklerin netlik ayarının yapılmasını sağlayan bir çark bulunuyor. Gear VR’ın sağ kenarında ise, sanal dünyada hareketinizi sağlayan dokunmatik bir yüzey var. Sanal mağazada dolaşırken ve bazı oyun uygulamalarında kullanılan bu yüzeyin ortasında onaylama butonu ve yine bu alanın üstünde geri gitme fonksiyonunu sağlayan bir tuş bulunmakta.

Gear VR sanal gerçeklik gözlüğü, gözünüze takılıyken sesi kısıp açmak için dokunmatik yüzeyin önündeki tuşları kullanıyorsunuz. Üzerinde herhandi bir kulaklık girişi barındırmayan Gear VR, telefonunuzun kulaklık girişine kulaklığınızı takabilmeniz için ön kısımda bir boşluk barındırıyor. Ancak kulaklık olmadan da sesleri duymanız mümkün.

Samsung Gear VR: Kullanımı

Sanal dünyaya adım atmak işte bu aşamada gayet kolay. Gear VR’a telefon bağlanır bağlanmaz, Samsung Gear VR Oculus uygulaması internet aracılığı ile telefona yükleniyor. Gear VR’da yapılacak hemen her şeyi bu yazılım sayesinde kontrol etmeniz mümkün.

Samsung Gear VR Oculus arabiriminde, sanal uygulama mağazasını ve kütüphanenizi görüntüleyebileceğiniz bir arayüzle karşılaşacaksınız. Baş hareketlerinizle seçmek istediğiniz menünün üzerine gelip, dokunmatik yüzeyin ortasında bulunan komut tuşu ile seçim yapmanız gerekmekte. Çoğu uygulama ve oyunlar bu kombinasyon ile çalışmakta.

Sanal mağazada, biraz sonra bir kaç örnekle bahsedeceğimiz ücretli ve ücretsiz olmak üzere çok sayıda içerik bulunmakta. Seçimlerinizi yükledikten hemen sonra kütüphane yoluyla ulaşabilir ve sanal gerçekliğin keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Samsung Gear VR Uygulamaları ve öne çıkan oyunlar

HTC Vive ve Oculus Rift’in; sanal gerçeklik dünyasını yüksek donanımlı PC sistemleri için sunup maliyetli bir hale sokması, çoğu kullanıcı için VR dünyasını ulaşılmaz kılıyordu. Samsung’un yeni adımıyla, sanal gerçekliği düşük maliyetle mobil deneyimleme şansı sunuyor olması, VR teknolojisi meraklıları için heyecan verici bir gelişme oldu.

Tabii ki, HTC Vive ve Oculus Rift ile aynı seviyede olduğunu söyleyemesek de; Samsung Gear VR, son model diye tabir edebileceğimiz telefonları ile, büyük bütçeler gerektirmeden ulaşılacak onlarca uygulama ve oyunun bulunduğu Oculus Store‘a sahip. Samsung gear VR uygulamaları konusunda gerek fiyat ve gerekse çeşitlilik anlamında hızlı bir artış söz konusu.

360-derece VR videolardan çeşitli oyunlara erişebileceğiniz Oculus Store’da, Gear VR headset’iniz ile mutlaka sanal gerçeklik dünyasında deneyimlemeniz gereken öne çıkan Samsung gear VR uygulamaları ve oyunları konusunda gerek fiyat ve gerekse çeşitlilik anlamında hızlı bir artış söz konusu. Uygulamalardan bir kaçına aşağıdan göz atabilirsiniz.

1-Minecraft: Gear VR edition

Sanal gerçeklik ve Minecraft! Mobil için geliştirilmiş Pocket Edition ile aynı olan Minecraft Gear VR Edition, Survival ve Creative modlarda sanal gerçeklik deneyimi sunuyor. Eğer Minecraft’ın müdavimlerindenseniz mutlaka denemeli, henüz Minecraft ile tanışmamış iseniz de mutlaka şans vermelisiniz! (Fiyatı: $6.99)

Daha fazla detay için buraya tıklayabilirsiniz.

2- Smash Hit VR

Smash Hit’in VR uyarlaması; gerçeküstü geometrik atmosferde, heykelleri ve cam bölmeleri topu fırlatarak kırabileceğiniz bir nevi stressi yok etme uygulaması. (Fiyatı: Ücretsiz)

3- Land’s End VR

Monument Valley’in yapımcılarından harika bir adventure VR oyunu. Muhteşem manzaralar eşliğinde zihin gücünüzü kullanarak, sanal gerçeklik dünyasında kayıp medeniyetin sır kapısını aralayın. (Fiyatı: $3.99)

4- Städel Time Machine

Städel Time Machine

Frankfurt’un ünlü Städel Müzesi’nin, 19. yy’da nasıl göründüğünü merak ediyorsanız zaman yolculuğuna hazır olun! Time Machine uygulaması ile Städel Müzesi’nde bulunan sanat eserlerinin 1878 yılında nasıl sunulduğuna tanıklık edeceksiniz. (Fiyatı: Ücretsiz)

5- Ocean Rift

Ocean Rift, dünyanın ilk VR sualtı safari parkı. Yunuslar, köpekbalıkları, kaplumbağalar, deniz yılanları, balinalar, deniz aslanları ve hatta dinazorlar da dahil olmak üzere hayat dolu sualtı dünyasınında gezinti yapabileceğiniz uygulamada keşfedilmeyi bekleyen toplam 12 habitat bulunuyor. (Fiyatı: $9.99)

6- Samsung BeFearless – Public Speaking

Topluluk önünde konuşma fobiniz mi var? Sunumlarda, konferanslarda konuşma sıranız geldiğinde kalp atışınız hızlanıyor ve oradan uzaklaşmak mı istiyorsunuz? Gear VR ile sanal gerçeklik dünyasına adım atın ve korkularınızla yüzleşip, kurtulun!

samsung-befearless-publicspeaking

Samsung BeFearless – Public Speaking uygulaması, Gear VR ile self-training yaparak okul, iş ve günlük hayata odaklanan üç kategoride, toplum önünde konuşma korkunuzu yenmenizi sağlayacak eğitimlere sahip. (Fiyatı: Ücretsiz)

7- Samsung Milk VR

Samsung’un kendi 360-derece video portalı; tribal animasyonlu videolar ve kısa filmlerin yanında, The Walking Dead TV serisinin yaratıcılarına ait Gone isimli özgün bir yapım da içermekte. (Fiyatı: Ücretsiz)

Tüm bu yukarıda listelediğimiz uygulama ve oyunlara ek olarak; film ve dizileri izleyebileceğiniz Netflix VR,  dünyayı sanal gerçeklik gözlüğünüzün ardından gezebileceğiniz Google Street View VR ve telefonunuza bir gamepad bağlayarak uzay savaşları yapabileceğiniz 4 Multiplayer haritası ve VoIP desteği içeren Anshar Wars 2, Gear VR ile mutlaka deneyimlemeniz gereken uygulamalardan.

gear-vr

Samsung Gear VR: Desteklediği Telefonlar

Samsung marka cep telefonu sahibi olmanızı gerektiren Gear VR, her Samsung modeliyle de uyumlu değil. Gear VR’ı şimdilik sadece; Galaxy S7, Galaxy S7 edge, Galaxy Note 5, S6 edge+, S6 ve S6 edge ile çalıştırabileceğinizin bilgisini de verelim.

Samsung Gear VR Fiyatı

Türkiye’de 340 TL fiyat etiketi ile satışa sunulan Gear VR, yukarıda saydığımız desteklenen bir Samsung cep telefonu sahibi olmanızı da gerektiriyor.

Yazar: Beril Koç

Sorularınız için Twitter hesabından @berilkoc’u mention’layabilir ya da info@teknolojituru.com’a mail gönderebilirsiniz.

YORUM

Yorumlar 0