Kişisel Gelişim Uzmanı Elif Kaçar’dan Tatile Çıkacaklara Tavsiyeler

Kişisel Gelişim Uzmanı Elif Kaçar’dan Tatile Çıkacaklara Tavsiyeler

Amerika’daki önemli tıp dergilerinden Wiscoin tarafından yapılan bir araştırma, sık sık tatile giden kişilerin hayata daha pozitif baktığını ortaya koyuyor.

Kış aylarında yoğun iş temposuyla havanın kapalı ve soğuk olması, şehrin gürültüsü, iş stresi derken bedenimiz kadar zihnimiz de yorulup yaz tatilini iple çekiyoruz. Yaz tatillerinde tam bir kafa dinginliği yaşamak için tatil seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var.

Bütçe meselesi

İlki ve en önemlisi bütçeniz. Bütçeniz ile planınız uyumlu olmalı. Bütçenizi aşan bir tatil planında, siz tatilde iyi vakit geçirmeye çalışırken zihniniz bütçenizin tatil boyunca size yetip yetmeyeceğini ya da tatil sonrasındaki ödemeleri düşünecektir. Sürekli hesap kitap yapıp düşünen bir zihin tatilden tam verim almanıza, kafa dinginliği yaşamanıza engel olacaktır.

flyboard-2

Ruh halinize uygun mu?

İkinci önemli nokta tatil programının o dönemki ruh haline uygun olması. O dönem ki ruh haliniz yeşillikler içinde bir doğa tatili mi istiyor? Jet ski, dalış, rafting gibi sürekli aktivite dolu bir tatil mi? Yoksa her şey dahil bir otelde deniz, kum, güneş akşamları kulübe gitmek gibi bir tatil mi? Hangisi o an ki ruh halinize iyi gelecek.

Buna da göz atın; Psikolog Nesrin Ertürk: “Teknoloji çocukları pasif konuma itiyor…”

Partnerinizi belirleyin

Üçüncü önemli nokta tatil partneriniz, belki yakın arkadaşınız, belki kuzeniniz, belki de iş arkadaşınız olacak, kim olduğundan daha çok her koşulda birlikte uyum sağlayabileceğiniz biri olmalı. Aksi takdirde tatiliniz zehir olabilir. Yaz tatillerinin yoğun kış temposuna hazır olmanız, tam bir kafa dinginliği yaşamanız acısından önemi yadsınamaz.

Depresif olmak istemiyorsanız tatile çıkın

Amerika’daki önemli tıp dergilerinden Wiscoin tarafından yapılan bir araştırmada sık sık tatile giden kişiler hayata daha pozitif bakarken, çok az giden ya da hiç gitmeyen kişilerin depresif, yorgun ve sinirli bir ruha sahip oldukları görülmüştür. Bu araştırma da tatilin psikolojik bir ihtiyaç olduğunu kanıtlar niteliktedir.

YORUM

Yorumlar 0