Yeni Macbook Pro 2016 Bambaşka Geliyor!

Yeni Macbook Pro 2016 Bambaşka Geliyor!

Yeni MacBook Pro 2016 beklentilerin üzerinde bir tasarım yeniliği, güçlendirilmiş donanım ve yepyeni bir klavye teknolojisi ile geliyor...

Ne zamandır bekliyorduk ve artık kendi kendimize sormaya başlamıştık: ‘Ne zaman değişecek şu Macbook Pro’nun tasarımı?’ diye. Apple, sonunda sesimizi duymuş olacak ki, büyük bir adım atmaya karar vermiş.

Takipçileri iyi bilir, son 4 yıldır beklediğimiz gibi bir değişikliğe imza atmıyor, Apple. Şimdi ise bu bekleyiş sona eriyor, ve yepyeni bir Macbook Pro için gün saymaya başlıyoruz!

‘Touch ID’ geliyor

Apple, ne yazık ki, bu konuda öyle geç kaldı ki! Yıllar yılı Macbook kullanıcısı olarak, bekledik durduk, parmak izi okuyuculu cihazımızı. Samsung ve Asus başta olmak üzere onlarca marka, uzun süre önce bu sisteme geçti. Apple ise oldukça geç kaldı.

‘Apple Pay’ test edilecek

iPhone’larda kullanılmaya başlanan Apple Pay, yani Apple ödeme sistemi, parmak izi ile birleştirilerek özellikle masaüstünden yapılan ödemelerin daha güvenli hale getirmeye yönelik çalışmalardan biri. İnternetten alışveriş yaparken, Apple Pay kullanıyorsanız, hemen parmak izi istenecek ve güvenli alışveriş konusunda büyük bir adım atılmış olacak.

4-macbook_13-macbook_1

Klavye’de OLED Ekran

En çok beklenen yeniliklerden biri de, klavye üzerine eklenen yeni OLED Ekran! Muhtemelen fonksiyon tuşlarının yerini alacak bu ince ekran, aynı zamanda sabit tuşlar görevini de üstlenebilir. Tam olarak görevi tabi ki kesin olmamakla birlikte, kuvvetle muhtemel olan tahminleri de paylaşmaya çalışıyoruz. Öyle ki, OLED Ekran’da yeni görevler eklenip kendi kısayollarımızın kendimizin oluşturmasına olanak sağlanması durumu da gündemdeki dedikodulardan.

Çok ince

Tabi ki ince bir tasarım bekliyoruz. Ancak ne kadar ince olabilir ki? Şu bir gerçek ki, Macbook Air ya da Yeni Macbook (New Macbook) kadar ince olmaması gerektiğini savunuyor, teknoloji uzmanları. Hem satış gücü hem de pazarlama planlaması açısından, Macbook Air’den bir tık kalın olabilir.

USB-C Geliyor

Bu da iyi haberlerimiz arasında! Apple USB-C, Macbook Pro’nun yeni modelinde bizlerle olacak. Her teknoloji tutkunu gibi biz de USB-C’nin geleceğini merakla takip ediyoruz.

2-macbook_1

Renk seçenekleri olacak

Evet, iPhone ve iPad gibi Macbook Pro’larda da altın, gri ve gümüş renk seçenekleri olacağı tahmin ediliyor. Standardından biraz vazgeçiyor yani, Apple.

Daha gelişmiş grafik kartı

Apple’dan hem oyun severler hem de profesyonel çalışanlara büyük müjde! Sırf grafik kartı yüzünden Apple’ı terk etmiş olan bu ekip, ‘artık geri dönebilir’ denilecek, Macbook Pro’nun yeni yüzü ile. Çünkü yeni modelde daha gelişmiş grafik işlemciye sahip olacağı duyuluyor. Ayrıca grafik çalışanlar için daha geniş bir dokunmatik fare alanı olan Apple Pencil’i de görebileceğimiz, bizlere gelen ‘fısıltılar’ arasında!

Ne zaman geliyor?

Bloomberg’den Mark Gurman’ın haberine göre, tamamen yenilenmesi beklenen Macbook Pro, bazılarımızın düşündüğü gibi 7 Eylül’de tanıtılmayabilir. Bizler, bu yılın son çeyreğinde, 2017 gelmeden önce tanıtılacağını düşünüyoruz. Yıllardır beklenen bu değişimi, sizler için daha yakından inceleyip, paylaşmaya gayret edeceğiz.

Evet, Macbook Pro hakkında bizlere gelen ‘fısıltılar’ şimdilik bu kadar. Hem tanıtıldığı zaman hem de ilk satışa sunulduğunda hemen sizlere güncel bilgileri aktarmaya, Teknoloji Turu takipçilerini ‘aktif’ tutmaya çalışacağız!

Yazar: Said Murat

YORUM

Yorumlar 0