iPad Satışlarında Dikkat Çekici Gerileme – Analiz

iPad Satışlarında Dikkat Çekici Gerileme – Analiz

iPad satışlarında yaşanan dikkat çekici gerileme, sonraki süreçte de devam edecek gibi görünüyor. İşte konuya ilişkin detaylı bir analiz...

Apple, iPad ile birlikte adeta yeni bir ürün grubunun mimarı olmuştu. Steve Jobs’un tanıtımını gerçekleştirdiği bu efsanevi cihaz, büyük ve dokunmatik ekranda iOS deneyimi anlamına geliyordu. Yüksek taşınabilirlik özelliği sunmasının yanı sıra bir dizüstü bilgisayarda olduğu gibi film, video izlemeye de olanak tanıyacaktı. Tüm zamanların en önemli teknoloji ürün gruplarından biri olduğuna şüphe yok, ayrıca Apple’a milyarlarca dolar kazandırması da cabası. Dolayısıyla zekice kurgulanmış bir ürün; hem tüketici hem de Apple açısından.

Hemen her başarılı teknoloji serisinin bir yükseliş, bir de gerileme dönemi olduğu da bir gerçek. iPad’de de bu yaşanıyor, 2014 yılının ilk çeyreğinde 26 milyon 400 bin adet iPad satılmıştı, 2016 ilk çeyreğine bakıldığında ise rakamın 16 milyon 200 bin adet olduğu görülüyor. Yani 2 sene içinde 10 milyon daha az iPad satışı gerçekleştirildiği resmi olarak bildirilmiş durumda.

Günümüzde iPad satışlarına dair rakamlarda, önceki yıllara göre gerileme dikkate değer. Bununla birlikte bir ‘yokolma, tamamen tükeniş’ türü durum da söz konusu değil. Kanadalı akıllı telefon üreticisi BlackBerry’nin pazar payı yüzde 1’in altına gerilemiş durumda örneğin, oysa ki 2010’ların başında kasıp kavuruyordu. Yani böylesine dikey yönde bir gerilemeden söz etmediğimizin altını çizmek gerekiyor. Ama en nihayetinde satışlar geriliyor… Ekran_Resmi_2016-08-16_12_43_4526 milyondan 16 milyona…

iPad’in 2011 ilk çeyreğinde 7 milyon 330 bin adet sattığı görüldü. Yılın sonraki çeyreğinde 4 milyon 690 bin adetlik satış gerçekleştiren Apple, bundan sonra inanılmaz bir iPad satış grafiği ile karşı karşıya kaldı. Takip eden üç çeyrek boyunca satışlar 9 milyon 250 bin, 11 milyon 120 bin ve 15 milyon 430 bin gibi sansasyonel rakamlar ortaya koyacaktı. 2012 ilk çeyreğinde küçük bir gerileme ve ardından önce 2013 ilk çeyreğinde 22 milyonun üzerine çıkıldı, 2014 ilk çeyreğinde ise rekor satış başarısı elde edildi: 26 milyon 40 bin. Bu rarihten sonra 2015 ilk çeyreğinde de 20 milyon barajını geçen iPad satışlarında ilk kez aralıksız bir gerileme dönemine girildi.

2016 ilk çeyreğinde iPad Pro adlı yeni ürün grubunun piyasaya sunulmasının etkisiyle 16 milyonu gören satışların takip eden aylarda 10 milyon sınırında kalmaya devam ettiği dikkatlerden kaçmadı.

iPad, günümüzde halen her üç aylık dönemde 10 milyon unite satmayı başarıyor. Sonraki birkaç yılda bu durumun -2, -3 milyon adetlik satış şeklinde dönüşümü bekleniyor. En nihayetinde ise günümüzdeki en başarılı ve en çok satan tablet bilgisayar serisi iPad. iPad Air, mini ve Pro adlı üç farklı kategori altında sunulan modellerin ilgi görmeye devam edeceğine şüphe yok. Ancak bundan sonrasında 2014’teki rakamlara ulaşılması beklenmiyor.

Öte yandan Apple’ın 2016 dördüncü çeyrek mali raporunda 9-9,5 milyon iPad satışı açıklamasını bekliyoruz.
Twelve-South-HiRise-stand-lifestyle-002

Peki satışlar neden azaldı?

Bu durumun temel nedeni iPad’in akıllı telefonlarda olduğu gibi ‘sıklıkla yenileme’ gibi bir dürtüye neden olmaması. Bir kere satın alınan iPad, uzun yıllar boyunca sorunsuz şekilde kullanılabiliyor. Bu noktada başlıca neden ise yenilenen iPad’lerin yüksek tasarım ve teknoloji yenilikleri sunmaması.

Bir örnekle açıklamak gerekirse;

iPad mini 2 ve iPad mini 4 karşılaştırıldığında, her ikisinin de 7.9 inç ekranda aynı çözünürlük (2048 x 1536) ve piksel yoğunluğunu (326ppi) sunduğunu; işlemci hız farkları sadece yüzde 30’lar seviyesinde olduğunu, her ikisinin de 1080p video kaydedebildiklerini görüyorsunuz. iPad mini 4’te 8 MP olan arka kamera, mini 2’de ise 5 MP. Diyafram açıklıkları ise aynı; düşük ışıkta benzer performanslar ortaya koyuyorlar. Her ikisinde de stereo hoparlör, aynı şarj dayanıklılıkları söz konusu. iPad mini 4’teki parmak izi sensörü ise tek başına iPad mini 2 yerine satın alınmasında önemli bir etki sağlamıyor.

Kullanıcılar iPad’de ‘dizüstü bilgisayar’ gibi yaklaşım gösterme eğiliminde. Satın alınıp uzun yıllar kullanım formu yani. Ancak tüketici elektroniği şirketi Apple’ın iPad Pro hamlesinin başarılı olduğunu da görmek mümkün. Özetle iPad modelleri arasında daha fazla yenilik ve ilgi çekici farklar sunulduğu taktirde göstergeler değişebilir.

2016 yılı için Apple’ın yeni bir iPad duyurma olasılığı çok yüksek değil. Duyurulursa da büyük bir fark söz konusu olmayacak gibi. Öte yandan 2017 ve devamındaki yıllarda çok daha yetenekli ekranlarla donatılmış modeller gelebilir.

Analistler Apple’ın OLED ekran teknolojisini tablet modellerine uyarlamayı planladığı yönünde raporlar yayınlıyorlar. Öte yandan şarj dayanıklılığı konusunda zaten 9-10 saatlere ulaşıldığı için daha fazlası beklenmiyor. Kamera ve kullanıma dair diğer detaylarda da yine daha inovatif hamleler, örneğin artırılmış gerçekliğe entegrasyon da gündeme gelecek gibi görünüyor. Apple CEO’su Tim Cook’un bu yönde açıklamaları var.

ipad mini

Apple ne kazanıyor?

Apple, her iPad Air için ortalama toplam üretim maliyeti en düşük model için 270, en üst için ise 360 dolar şeklinde. Satış fiyatları ise yine aynı kur üzerinden gidildiğinde 399 dolardan başlıyor ve 529 dolara kadar ulaşıyor. Yani Apple, yaklaşık yüzde 50 kar marjı üzerinden iPad satışlarını gerçekleştiriyor.

 Yazar: Ferhat Verdi

YORUM

Yorumlar 0