IBM Yapay Zeka’ların Birbirleriyle Konuşmasını İstiyor

IBM Yapay Zeka’ların Birbirleriyle Konuşmasını İstiyor

IBM önümüzdeki aylarda düzenleyeceği Watson Geliştirici Konferansı'nda geliştiricilerden birbirleriyle konuşan yapay zeka yapmalarını istiyor.

IBM 9-10 Kasım’da San Francisco’da gerçekleştirecek olan Watson Geliştirici Konferansı‘nın hazırlıklarına başladı. Geliştiricilerin IBM Watson ile birlikte sanal asistanlar ve chatbot’lar gibi yapay zeka konusunda hünerlerini sergileyecekleri etkinlikte IBM’in ilginç isteği dikkat çekiyor: “Birbirleriyle konuşan chatbot’lar geliştirin!”

Peki Ama Neden?

Geliştirici Konferansının bir bölümü de 2 yarışmadan oluşuyor. Bu yarışmalardan bir tanesi konferanstaki insanlarla konuşabilen yapay zekaya sahit bir bot geliştirilmesi. Diğer yarışma ise kendi aralarında konuşabilen bot’ların geliştirilmesi. IBM’den Zachary Walchuk’a ikinci yarışmanın nedeni sorulduğunda ise kısaca cevap veriyor: “Eğlence olsun diye

İlginizi çekebilir: Bilgisayar İnsanı Ne Zaman Anlayacak?

Bot’ların birbileriyle konuşturulmasının oldukça eğlenceli olacağını savunan Walchuk, insanların teknoloji geliştirirken artık hata yapmaktan korkmaması gerektiğini, geliştiricilern teknolojiyi problem çözmekten çok eğlence amaçlı da kullanabileceğini vurguluyor. IBM bu tarz bir yarışmanın hem yapay zekanın gelişimine katkı sağlayacağını hem de geliştiricilerin işlerini yaparken oldukça eğleneceğini düşünüyor. Böylelikle insanlara da yapay zekanın korkulacak bir şey olmadığı algısı aşılanabilir.

yapay zekaHaliyle sanal asistanlar ya da bot’lar insalarla konuşurken hatalar yapabiliyorlar. Kimi zaman söylediklerinizi yanlış anlıyor ya da doğru yerde doğru şeyleri söyleyemiyorlar. Bu da zaman zaman komik durumlara neden olabiliyor. Ancak bir botun tıpkı kendisi gibi olan bir botla konuşması durumu ekstra eğlenceli hale getiriyor. Konuşmanın nereden nereye gideceğini kestiremiyor ve oldukça komik diyaloglara şahit oluyorsunuz.

Mesela Zebaware‘nin geliştirdiği Ultra Hal Chatbot‘u insanlarla ve Twitter’daki diyaloglardan öğrendikleriyle konuşuyor. Firma bir erkek, bir de kadın kişiliğine sahip yapay zekaları karşılıklı konuşturmuş. Ortaya oldukça tuhaf ve komik diyaloglar ortaya çıkmış. İki yapay zekanın bir zaman sonra muhabbeti cinselliğe doğru çekmesi de oldukça ilginç.

Birbirleriyle konuşan yapay zekalar bununla sınırlı değil. Columbia Üniversitesi’ndeki Creative Machines Lab‘in geliştirdiği Cleverbot’lar da birbirleriyle oldukça ilginç bir muhabbet gerçekleştiriyorlar. Biri unicorn olduğunu iddia ederken diğeri Tanrı’ya inanıp inanmadığını soruyor.

İşte IBM bunun gibi ilginç, eğlenceli işleri Watson Geliştirici Konferansı’na katılacak olan geliştiricilerden talep ediyor. Yani önümüzdeki aylarda bunlar gibi birçok yapay zeka diyaloğuyla karşılaşabiliriz. Açıkçası ben yapay zeka muhabbetlerini dinlemenin bu kadar keyifli olabileceğini hiç düşünmemiştim. Tavsiye ederim 🙂

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0