Yeni Nesil NVIDIA GTX Serisi Hakkında Her Şey

Yeni Nesil NVIDIA GTX Serisi Hakkında Her Şey

Nvdia’ın Pascal mimarisiyle donatılmış yeni seri GTX 1080, 1070 ve 1060 modelleri artık piyasada. İşte Türkiye'deki en detaylı inceleme makalesi...

Nvdia’ın Pascal mimarisiyle donatılmış yeni seri GTX 1080, 1070 ve 1060 modelleri artık piyasada. GTX 1080 bu serinin amiral gemisi ancak yüksek bir fiyata sahip. 1070 mükemmel performansa sahip olmasının yanında daha makul bir fiyatta satışta. 1060 ise uygun fiyatıyla cazibe merkezi durumunda

MSI GeForce GTX 1080

MSI GTX 900 GAMING serisinin başarısı üzerine üretilen MSI GeForce GTX 1080 GAMING X 8G, TWIN FROZR VI termal tasarım sayesinde çok daha yüksek çekirdek ve bellek saatlerine ulaşarak oyunlarda yüksek bir performans sunuyor. Yeni tasarımında ise tanınmış TWIN FROZR görünümüne kırmızı bir GAMING alevi eşlik ediyor.

MSI GAMING ejderhası ise yan tarafta RGB LED ile 16.8 milyon arasından ruh halinize veya sisteminize uygun olarak seçebileceğiniz renklerle aydınlatılabiliyor. Yeni özel 10 fazlı PCB tasarımı ve Military Class 4 bileşenlerinin yanında, 8+6 pinli güç konektörleri daha yüksek bir hızaşırtma performansı elde edebilmeniz için yerleştirildi. Mat siyah metal arka plaka ise hem kartın dayanıklılığını arttırıyor, hem de tasarıma şık bir dokunuş ekliyor.

gtx_1080_3

GeForce GTX 1080 Özellikleri ve Fiyatı

16nm FinFET süreci için tasarlanmış ilk oyun GPU’su olma özelliğini taşıyan ekran kartında daha küçük ve daha hızlı transistörler yer alıyor. Sanal gerçeklik deneyiminin en iyi şekilde yaşanabilmesi için pascal mimarisini temel alan ekran kartı, 2560 CUDA çekirdeğini bünyesinde barındırıyor. 8 GB GDDR5X belleğin kullanıldığı ekran kartının saat hızı 1.773 MHz. 256 bit veri yolu ile 320 GB/s bant genişliğine ulaşabilen kart, 10 GB/s hızında çalışıyor. 180 Watt enerji harcayan alüminyum gövdeli GeForce GTX 1080’nin soğutucusu da yenilenmiş durumda. Magnezyum alaşımdan üretilen hava soğutucusunun daha iyi soğutma sağlıyor.

gtx_1070_2

GTX 1070

16 nm FinFet sürecinde üretilen ekran kartı, ayrıca yeni pascal mimarisinide kullanıyor. NVIDIA GeForce GTX 1070, şirketin şu anda GTX 1080‘den sonra yer alan en performanslı ekran kartı.

Referans tasarım ismi yerine Founder’s Edition ismini kullanan Nvidia, baz model olmasına rağmen soğutma konusunda çok özen göstermiş.

GTX 1070 ‘in bağlantı seçeneklerine baktığımızda ise 3 Display Port, DVI veHDMI portları olduğunu görüyoruz. Kartın arka tarafında bulunan metal yüzey, kartın hem soğutmasında hemde dayanıklılığında büyük pay sahibi.

GP104 GPU‘sunu bulunduran NVIDIA GeForce GTX 1070, temel hızda 1506 MHz Boost modunda ise 1683 MHz hız sunuyor.

1920 Cuda çekirdeği barındıran ekran kartı, 7.5 Teraflop işlem gücüne ve 8 GB GDDR5 belleklere sahip. Yüksek performansının yanı sıra 150W TDP değeri, kartın hem watt başına performansı açısından oldukça başarılı.

 GTX 1070. 1070’in dahi Titan X’ten güçlü olması, bizi belki de 1080’in güçlü olmasından daha çok şaşırtıyor. 10 Haziran’da satışa çıkacak olan kartın tavsiye edilen son kullanıcı fiyatı 379$. Founders Edition almak isteyen kullanıcılar karta 449$ ödemek durumunda.

Ekran_Resmi_2016-07-21_12_37_34

NVIDIA GeForce GTX 1060

Yalnızca 249 ABD doları gibi bir fiyatla piyasaya çıkan GTX 1060 da Pascal mimarisini temel alan tüm GPU ailesi gibi hız için tasarlanmış ve watt başına en iyi performansı sunması için optimize edilmiş. Son teknoloji FinFET 16nm mimarisi ile üretilen GTX 1060, GTX 980 seviyesinde performansa ek olarak sanal gerçeklikte de iki kat daha fazla enerji verimliliği sunmaktadır. En yeni VR ve DirectX 11/12 PC oyunlarını muhteşem hızlarda çalıştıran kart yalnızca 120 watt güç tüketmektedir.

Bünyesinde 1.280 CUDA çekirdeği, 8 Gbps hızında 6GB GDDR5 bellek barındıran ve 1.7 GHz saat çekirdek hızında çalışan GTX 1060, kolaylıkla hız aşırtması yapılabilen yapısı sayesinde daha fazla performans için 2 GHz saat hızına çıkabilmektedir. En popüler oyunlara bakıldığında, GTX 1060 fabrika ayarlarında en yakın rakip ürüne göre ortalama yüzde 15 daha hızlı ve yüzde 75’in üzerinde daha güç verimli.

Üreten firmalar

Firmaların kendi soğutucu çözümleri ile tasarladıkları kartlar, 19 Temmuz’dan itibaren ASUS, Colorful, EVGA, Gainward, Galaxy, Gigabyte, Innovision 3D, MSI, Palit, PNY ve Zotac dâhil olmak üzere NVIDIA GeForce kanal ortaklarından temin edilebiliyor.

SMP Teknolojisi En İyi Oyun Motorlarına Entegre Ediliyor; 30’dan Fazla Oyun Geliştirme Aşamasında GTX 1060, geliştiricilerin kullanıcıların gördükleri, duydukları ve dokundukları şeyleri ortamın fiziksel davranışına uygun hale getirmelerine olanak sağlayarak, onları sanal deneyimlerinin gerçek olduğuna ikna eden NVIDIA VRWorks yazılım geliştirici kitini desteklemektedir.

VRWorks, GTX 1060’ın tek bir görüntüyü her iki göze eşzamanlı olarak kusursuz bir şekilde yansıtarak önceki nesil GPU’lara göre 3 kat daha fazla VR grafik performansı sunan Eşzamanlı Çoklu Projeksiyon teknolojisini içerir. Bu teknoloji, GTX 1060 kullanıcılarının VR oyunları performans veya kaliteden ödün vermeden, daha gerçekçi ve sürükleyici bir deneyim sunan yüksek detay seviyelerinde oynamalarına olanak sağlıyor.

GTX 1060 ayrıca, oyuncuların becerilerini daha önce mümkün olmayan şekillerde keşfetmelerine, kaydetmelerine ve paylaşmalarına olanak sağlayan, güçlü NVIDIA Ansel fotoğraflama aracını destekliyor. Ansel ile kullanıcılar, oyun dünyasındaki herhangi bir bakış noktasından, kamerayı herhangi bir yöne çevirerek istedikleri çekimleri oluşturabilir ve daha sonra bir VR başlığı veya Google Cardboard ile görüntülemek üzere her iki göz için 360 derecelik görüntüler kaydedebilirler.

pascal_2

Pascal Mimarisinin öne çıkan beş özelliği

NVIDIA, Pascal mimarisini VR (Sanal Gerçeklik) gibi teknolojilerin inanılmaz veri işleme taleplerini karşılamak üzere tasarladı. Beş dönüştürücü teknolojiye sahip:

  • Yeni-Nesil GPU Mimarisi. Pascal her watt başına performans için optimize edildi. GTX 1080 Maxwell mimarisinden 3x daha fazla güç verimliliği sunuyor.
  • 16nm FinFET Süreci. GTX 1080, 16nm FinFET süreci için tasarlanmış ilk oyun GPUsu, ki bu daha yoğun bir şekilde biraraya getirilebilen, daha küçük ve daha hızlı transistörler kullanıyor. 7.2 milyar transistor, performans ve verimlilikte dramatik bir artış sunuyor.
  • Geliştirilmiş Bellek. Pascal-tabanlı GPUlar Micron’un GDDR5X belleğinin 8GB’lık gücünü kullanan ilk GPUlar. 256-bit bellek arayüzü 10Gb/saniyede hızla çalışıyor, ki bu sayede standard GDDR5 tarafından sunulandan 1.7x daha verimli bellek band genişliği sağlıyor.
  • Üstün İşçilik. Band genişliği ve güç verimliliğindeki artışlar GTX 1080’in daha önce mümkün olmayan saat hızlarında çalışmasını sağlıyor – 1700 MHz üzerinde – ve bunu yaparken de sadece 180 watt güç harcıyor. Yeni asenkronize bilişim gelişmeleri, verimliliği ve oyun performansını da arttırıyor. Ve yeni GPU Boost 3 teknolojisi, ileri overclock fonksiyonelliğini de destekliyor.
  • Çığır Açan Oyun Teknolojisi. NVIDIA oyunun yüzünü, geliştirmeden oyuna, oyundansa paylaşıma doğru değiştiriyor. Yeni NVIDIA VRWorks yazılımı özellikleri, oyun geliştiricilerinin oyun ortamlarına daha önce mümkün olmayan kapsayıcılık getirmelerini mümkün kılıyor. NVIDIA’nın Ansel teknolojisi, oyuncuların oyun deneyimlerini paylaşmalarını ve oyun dünyalarını yeni şekillerde keşfetmelerini sağlıyor.

pascal

TWIN FROZR VI

Patentli TORX fan teknolojisinin geliştirilmiş versiyonu olan TORX Fan 2.0 ile gürültü seviyesi daha da düşürülürken hava basıncı ve soğutma performansında %22 artış elde ediliyor. Bu yeni fanlar çift rulman ile donatılarak daha uzun süre sessiz ve akıcı dönme performansı elde ediliyor. Dev heatsink ile bağlantılı 8mm bakır soğutma borularının profili ise alt kısımda dörtgen şeklini alarak nikel kaplı bakır taban plakasına optimal ısı transferi sağlıyor. Üst sınıf termal macun ise güçlü Pascal grafik işlemcisini her zaman soğuk tutuyor.

GEFORCE GTX 1070

OYUN DENEYİMİ MÜKEMMELLEŞTİRİLDİ

Günümüzün grafik açıdan yoğun en zorlu oyunlarını hiç duraksama yaşamadan oynayın. GeForce GTX 1070 grafik kartı, bugüne kadar geliştirilen en gelişmiş GPU olan NVIDIA Pascal hızını ve gücünü sunar. En yüksek teknoloji oyun platformudur. #GameReady.

ÇIĞIR AÇAN YENİ TASARIM

GeForce GTX 1070 serinlik açısından daha efektif bir tasarımda ve şık bir görünüm ile ısı özelliklerini bir araya getirir.

Yazar: Gurur Sönmez

YORUM

Yorumlar 0