Samsung Galaxy Note 7 mi iPhone 7 mi?

Samsung Galaxy Note 7 mi iPhone 7 mi?

İşte akıllı telefon satın almak isteyen milyonların aklındaki soru: Galaxy Note 7 mi iPhone 7 mi? Yanıtı ise daha önce görmediğiniz bir kapsamda sizin için hazırlandı...

İşte akıllı telefon satın almak isteyen milyonların aklındaki soru: Galaxy Note 7 mi iPhone 7 mi? Karar vermek bir hayli zor olsa da TeknolojiTuru.com var! Bu problemin üstesinden gelmeniz ve kendiniz için en doğru modeli bulmanız için çok detaylı bir rehber hazırladık. Hangisi daha iyi, Galaxy Note 7 özellikleri neler, iPhone 7 özellikleri neler, aralarında ne gibi farklılıklar var, işte tüm bu sorular ve daha fazlasına yanıtlar…

Galaxy Note 7, ağustos ayında tanıtıldı. Akıllı telefon büyük ve kenarları kavisli bir ekran, iris tarama teknolojisi, suya geçirmezlik, sürekli açık ekran, yükseltilmiş pil kapasitesi gibi öne çıkan özelliklerle geldi. Ayrıca sonraki Android işletim sistemi sürümünü (Android 7.0 Nougat) alacak ilk modellerden biri olacağı da duyuruldu. Sadece 64 GB depolama alanına sahip bir versiyonla gelmesi ise şaşırttı. Fiyatı da buna bağlı olarak son derece yüksek, neredeyse 3.599 TL oluyor…

Özellikleri tekrardan detaylandıralım…

Samsung Galaxy Note7’nin tasarımının önceki nesil model ve Kore merkezli şirketin 2016’nın ilk aylarında tanıtılan Galaxy S serisi akıllı telefonlara benzerliği dikkat çekici.

2016 yılındaki Note serisi modelde kavisli ekranı tercih edildi. Tabii ki, kavisli tasarım kullanılmasının en önemli nedeni ürünün ele oldukça iyi oturması. İkinci neden ise estetik görünmesi.

5.7 inçlik 2560×1440 piksel çözünürlüğünde (2K) Super AMOLED ekran kullanılan cihazda dokunmatik devreler ekrana işlenmiş. Bunun en büyük sebebi de, daha düşük maliyetli bir ürün ve daha ince bir tasarım elde edebilmek.

1470752762_Samsung_Note_74GB’lık RAM tercih edilmiş. Snapdragon 820 ya da Exynos 8890 (Türkiye’de Exynos 8890’lu modeller satışa sunulacak) yonga seti ile birlikte gelen bu bellek teknolojisi, ayrıca 64 GB dahili depolama alanı ile tamamlanıyor. Performansının Samsung’un S7 modeli ile yakın olduğu görülüyor. Bunun haricinde 64GB’lık depolama özelliği dışında bir alternatif sunulmaması eksi puan.

Samsung Galaxy Note7’de olan en önemli özelliklerden biri de cihazın sol üst kısmında bulunan iris tarayıcı teknolojisi. Bu özellik sayesinde kullanıcısının retinasını tanıyacak olan Galaxy Note7, bu sayede güvenlik temelindeki bazı işlemleri yapma olanağı sunacak. Note7’de Knox yazılımının da yüklü olduğunu, ayrıca parmak izi okuma teknolojisinin de olduğunu düşünürsek bir hayli kapsamlı bir güvenlik katmanı yapısı kullanıma sunuluyor.

Hangi akıllı telefonu kullanıyor olursanız olun, batarya sorunu, memleket meselemiz. Samsung ise kullanıcıya biraz daha kulak vermiş ve Galaxy Note7 için yeni tip batarya kullanımı kararı almış. 3500 mAh kapasiteli batarya gelecek ve en önemlisi de USB Type-C bağlantısı sayesinde daha hızlı şarj imkanı sunulmuş olacak. Cihazın 1,5 saatte şarj olması önemli bir artı.

samsung_galaxy_note_7_02Samsung’un cihazlar, yazılım ve hizmetlerden oluşan ekosisteminin bağlantı noktasıdır. Kullanıcılar Gear Fit2 ya da Gear IconX üzerinden spor faaliyetlerini izleyebiliyor ve S Health 5.0 üzerinden verilerini takip edebiliyorlar. Fitness takip ve ölçümüne ek olarak, yeni S Health sayesinde kullanıcılar, aile ve arkadaşları ile iletişim içinde kalarak fitness güncellemelerini paylaşabiliyor ya da arkadaş ortamında rekabet edebiliyorlar. Tüm sağlık verileri ise Samsung Knox ile şifrelenmiş ve koruma altına alınıyor.

Smart Switch özelliği, veri, uygulama, ayar ve görünümün cihazlar arasında transferine imkan veren Samsung Cloud ile birleştirildi. Samsung Cloud aynı zamanda sürekli yedekleme sağlıyor. Galaxy Note7 kullanıcıları Samsung Cloud’da 15 GB’a kadar ücretsiz alana verilerini yedekleyebilecek ve indirebilecekler.

Suya dayanıklı olduğunu da belirtmiştik.

Sonuç:

Öncelikle güncellenmiş bir Note söz konusu. Note5 kullanıcısı için daha yoğun bir düşünme süreci söz konusu. Belki bir süre daha cihazlarını kullanmaya devam edebilirler. Ayrıca dokunmatik ekran kalemi S-Pen’in pek fazla kullanılmaması, büyük ekran ve güvenlik özelliklerine de ihtiyaç olmaması gibi kullanım şekilleri ile karşı karşıya olan kimseler için Note7 yerine Galaxy S7 edge ya da Galaxy S7 de tercih edilebilir. Note4 kullanıcısı ise Note7’ye geçmeyi kesinlikle düşünmeli. Galaxy S5, Galaxy S6 kullanıcıları da yine Note7’ye geçişi düşünebilir.

Peki ya iPhone 7/7 Plus

iphone-7-teknolojiDaha ince ve daha hafif

iPhone 7 modelinin, daha ince ve hafif olacağına dair çıkan dedikoduların gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. iPhone 7 modelinin diğer modellere göre daha ince ve hafif olması taşımayı kolaylaştıracaktır. Telefonlarını tek elle kullanıma uygun yapma noktasında hassas davranan Apple’ın bu hamleyi gerçekleştirmesi durumunda olumlu tepki alacağını söylemek mümkün. İddialara göre yeni iPhone modeli, 6.1mm inceliğinde ve 100 gram ağırlığında olacak.

Telefonun daha hafif ve ince olması, kullanıcıların en çok dikkat ettiği sağlamlık konusunu akıllara getiriyor. Telefon inceltilirken diğer yandan sağlamlığına dikkat edildiyse tasarım ve taşınabilirlik bakımından oldukça ilgi görecektir.

Yeni tasarım

Apple “S” serilerinde tasarımı aynı tutarken her yeni telefon modelinde farklı bir tasarımla karşımıza çıkıyor. Geçmişteki stratejiler göz önünde bulundurulduğu zaman, eğer çok büyük bir sürpriz olmazsa bizleri yeni bir Apple tasarımı bekliyor olacak. Apple, uzun yıllardır tasarımın sızdırılması anlamında çok dikkatli bir tavır sergiliyordu. Ancak bu sene işler değişti.

iPhone 7 için beklenen tasarım detayları arasında arkadaki anten çizgilerinin olmaması, daha büyük lens açıklığı, altta kulaklık girişinin olmaması öne çıkıyor. iPhone 7’de kulaklığın Lightning girişi üzerinden takılması bekleniyor.

Ön yüzde ise maalesef pek bir farkla karşılaşılmayacak gibi görünüyor. Şimdiye kadar ortaya çıkan bazı görsellerde iPhone 7’nin ön kamerasının bir miktar daha büyüdüğü, ekran boyutlarının (4,7 ve 5.5 inçlik) değişmediği anlaşılıyor. Ayrıca aynı zamanda parmak izi sensörüne ev sahipliği yapan ana menü tuşu da yine önceki nesilde olduğu şekliyle görünecek gibi.

Okuma Önerisi: Note7 beklentileri karşıladı mı?

Özetle tasarım anlamında iPhone 7 ile iPhone 6s ve 6 arasında ciddi benzerliklerle karşılacak gibi görünüyor. Bu son derece sıkıntılı bir durum, Apple’ın iPhone SE modelinde iPhone 5 serisinin tasarımını, güncel bir teknoloji ile beraber sunuşuna birkaç ay önce tanıklık edildi, göstergeler bu modelin dünya genelinde beklentilerin altında sattığına işaret etmişti, sıradaki model iPhone 7 olabilir. Çünkü ilgili cihazın, benzer şekilde bir önceki neslin tasarımı üzerine kurgulanmış teknoloji yapısıyla geleceğe anlaşılıyor.

Tasarıma dair ortaya çıkan iddialar hayal kırıklığı yarattı. Apple’ın 2 sene önce duyurduğu iPhone 6’daki tasarım detaylarını neredeyse büyük oranda uygulayacağı bir model olacak iPhone 7. Oysa ki teknoloji dünyası iPhone 6’dan sıkılmıştı, yeni bir tasarım bekliyordu. Hayal kırıklığı olacak gibi görünüyor…

iphone-7-1200x724

Daha uzun pil ömrü?

Daha önce yaptığı isabetli tahminlerle bilinen @OnLeaks’in Twitter hesabında paylaştığı bilgiye göre göre iPhone 7’de batarya kapasitesi 1960 mAh olacak. Aradaki farkı daha net anlayabilmeniz için belirtelim: iPhone 6S’te batarya kapasitesi 1715 mAh. Bu artışın iPhone 7 Plus’a nasıl yansıyacağı hakkında ise bir sızıntı yok ancak iPhone 7’deki artışa bakacak olursak Plus’ta da 3100 mAh gibi değerler görmemiz mümkün. Şarj dayanıklılığı 1 saat kadar artabilir. Apple, bu alanda da beklentileri karşılamayı düşünmüyor gibi.

Hızlı şarj

Geçtiğimiz aralık ayında ortaya çıkan bir videoda iPhone 7’nin 10 saniyede yüzde 100 şarj olacağı belirtilmişti. Ütopik olduğuna şüphe yok, ancak Apple’ın iPhone 7’de hızlı şarj desteğini kullanıma sunması kesin. Elbette bu özellik sayesinde uzun süreler boyunca prize takılı haldeki akıllı telefon semptomuyla karşı karşıya kalınmayacak. Galaxy Note 7’deki 1,5 saatte tam dolu pil durumuna ulaşma gibi bir teknoloji performansını Apple’dan da bekliyoruz.

Daha iyi ekran

Apple, rakiplerinin “Retina’nın keskinliği gözle görülüyor!” mitini iPhone 6 Plus ile çürütmüştü. iPhone 6 Plus ve 6s Plus’ta kullanılan inç başına 401 piksel ile Apple, kullanıcısına sektördeki diğer markalarda kullanılan inç başına 326 piksel karşısında rakiplerinden daha yüksek piksel yoğunluğu sundu. Bu teknolojiyi yeni jenerasyon telefonlarında, yani iPhone 7 ve 7 Plus’ta da kullanarak piksel yoğunluğunu arttırabilir. Elbette bu yönüyle zaten beğenilen iPhone 6s ekranının daha da iyisi ile karşılaşılacak. Artı puan!

Depolama alanı

16GB depolama alanına sahip telefonlar yerine iPhone 7; 32GB, 64GB ve 128GB depolama alanı seçenekleri ile piyasaya sürülecek. Özetle iPhone 7; depolama alanında can sıkıcı –hafızanız dolu- uyarısı ile daha az karşılaşılan bir seri olabilir. Ancak şunu da belirtelim; cep yakacak.

Çift kamera sistemi

Yine Mac gurularının iddialarına göre iPhone 7 Plus, Linx tarafından geliştirilen çift kamera sistemi ile tasarlandı. Apple, görünüşe bakılırsa piyasaya yeni teknolojiler getirerek kullanıcıya her daim üçüncü bir seçenek sunmak için uğraşıyor. iPhone 7 Plus’ın daha yoğun şekilde tercih edilmesinin önünü açması beklenen gelişme sevindirici.

Diğer donanımsal geliştirmeler

Apple’ın iPhone 7 serisini daha iyi grafikler ve RAM’le birlikte sunmasına da kesin gözüyle bakılıyor. Oyun meraklıları için daha keyifli saatler anlamına gelen gelişmelerin yüz güldürmemesi imkansız.

galaxy-note-7-galaxy-note-5-comparison-3

Peki hangisi? Samsung Galaxy Note 7 mi iPhone 7 mi?

Tüm bu açıklamalar eşliğinde Samsung Galaxy Note 7 mi iPhone 7 mi sorusunun yanıtı net.

Eğer dokunmatik ekran kalemi kullanmak, büyük ekranda çalışmak ve güvenlik sizin için önemliyse, elbette Android kullanmayı da seviyorsanız kesinlikle Galaxy Note7.

iOS kullanmayı Android’e yeğliyorsanız, Apple’ın tasarım diline aşinaysanız ve genel itibarıyla ileri performansa sahip bir cihaza ihtiyacınız varsa iPhone 7 ya da daha büyük ekranlısı iPhone 7 Plus’ı tercih edebilirsiniz.

Yazar: Ferhat Verdi

YORUM

Yorumlar 0