Suicide Squad Yerden Yere Vuruluyor, Peki Ama Neden?

Suicide Squad Yerden Yere Vuruluyor, Peki Ama Neden?

Suicide Squad'ın ülkemizde vizyona girmesine az bir süre kaldı. Film hakkında gelen eleştiriler ise oldukça olumsuz, ama neden?

Sinema ve geek aleminin yaz boyunca beklediği Suicide Squad filminin ülkemizde vizyona gireceği 12 Ağustos tarihine az kaldı. Filmin ön gösterimine giden basın mensupları ise kalkan ambargodan sonra eleştirilerini paylaşmaya başladılar. Genel kanı: Suicide Squad berbat.

DCEU’nun Man Of Steel ve Batman v Superman: Dawn of Justice‘den sonraki 3. filmi olan Suicide Squad’a yönelik beklentiler Batman v Superman’deki kadar olmasa da yüksekti. Peki neden film bu kadar kötü eleştirilere maruz kaldı? Filmin bu kadar kötü olmasının gerçek sebepleri neler? Oyunculuklar mı? Kötü hikaye mi? Yoksa zamanında Batman v Superman’i de yerin dibine gömen eleştirmenlerin DC ile bir problemi mi var? An itibariyle Rotten Tomatoes da %29,  Metacritic’te 42, IMDb’de ise 7,6 skoru bulunan filmin nereleri eleştirilmiş kısaca göz atalım.

Genel kanı stüdyonun filmin orasından burasından kesip kötü montaj yaptığı konusunda birleşiyor. Benzer eleştiriler Batman v Superman için de gelmişti. Bazı eleştirmenler bu durumun filmi çok karmaşıklaştırdığını savunuyor. Oyuncuların genel olarak beğenildiği eleştiriler arasında Joker’ın filmde çok az görüldüğü yer alıyor. Bir diğer eleştiri ise filmde Margot Robbie‘nin canlandırdığı Harley Quinn ve Will Smith‘in canlandırdığı Deadshot karakteri haricinde diğer karakterlere fazla süre vermemeleri.

harleyanddeadshot

Deadshot (Will Smith) ve Harley Quinn (Margot Robbie)

Öte yandan yukarıda bahsettiğimiz tarzda spesifik eleştirilere rastlamak pek mümkün değil, çünkü eleştirmenler genel olarak filmin ne kadar sıkıcı, berbat, çekilmez olduğunu anlatmak için kendilerini yırtmışlar. Yani ‘şu kötü’, ‘bu kötü’ gibi belli bir noktaya dikkat çeken eleştirilere pek rastlamıyorsunuz.

Mesela Metacritic’te ‘Get Over It’ gibi bir filme 100 puan veren bir eleştirmen Sucide Squad’a ‘0’ vermiş. Evet sıfır. Demiş ki: “Eğer tiksindiğiniz, nefret ettiğiniz biri varsa ona Suicide Squad bileti gönderin” Acımasız eleştiriler bununla bitmiyor tabi. Bir başka eleştirmen filme “Çizgi roman pornosu‘ gibi bir yaklaşımda bulunurken başka bir eleştirmen “Harley Quinn’i gördükten sonra evinize gidebilirsiniz” diyor. Bitti sandınız değil mi? Daha ‘ilk sahneden son sahnesine kadar rezalet diyenler ‘korkunç, çılgın, çöp‘ üçlemesini birleştirenler falan var, ancak ipini koparan Suicide Squad’ı yerdiği için hepsini burada yazmamız mümkün değil.

Yazının bu kısmından itibaren söyleyeceklerim fazlasıyla subjektiflik içerir. Bu nedenle isterseniz okumayı burada bırakabilirsiniz.

harley quinn sucide squadTahmin edeceğiniz üzere Suicide Squad’ı yerenler zamanında Batman v Superman: Dawn of Justice’e ‘çöplüğün şafağı‘ yakıştırması yapanlarla aynı kişiler. Haliyle Suicide Squad’ı henüz izlemedim, ancak yakın zamanda bir Batman v Superman vakası yaşadık. Aslında o kadar da kötü olmayan filmin nasıl itibarsızlaştırıldığını, yerden yere vurulduğunu gördük. Marvel’ın Thor, Hulk gibi yapımlarından açık ara daha iyi olan bir filmin Rotten Tomatoes gibi mecralarda o filmlerin yarısı kadar bile puan alamadığını gördük. Hal böyle olunca Suicide Squad’a yönelik yapılan eleştirilere de temkinli yaklaşmıyor değilim. Evet, ben Batman v Superman gibi bir yapımın %27 skorunu hak etmediğini ve eleştirmenlerin BvS’i yererkenki kafaları Suicide Squad’a da yansıttıklarını düşünüyorum. Suicide Squad gerçekten de kötü bir film olabilir, ama BvS vakasından sonra içimden bir ses ‘yine yerdikleri kadar kötü olmayacak‘ diyor.

İlginizi çekebilir: Batman v Superman kötü bir film mi?

suicidesquad

Birçok kişi eleştirilere takılıp filme karşı bir ön yargı ile gidiyor. Bu gayet doğal, ancak bu durum bazen filme gidenlerin iyi gördükleri şeyi bile kötü olarak algılamalarına neden olabiliyor. Siz onlardan olmayın. İyiye iyi, kötüye kötü demeyi bilin. Filme gidin ve keyfini çıkarın.

Suicide Squad Türkiye’de 12 Ağustos’ta vizyona girecek. Bakalım beklediğimize değecek mi? Yoksa eleştirmenler gerçekten haklı mı? Göreceğiz…

Suicide Squad Comic Con Trailer:

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 1
  • comment-avatar
    Turgay 6 sene

    Tahsin bey batman yazınızı da okudum kesinlikle çıkarımlarınıza katılıyorum bi alıp veremedikleri var gibi görünüyor ve trailer filme bilet almam için fazlasıyla yeterli ayrıca