Rio Olimpiyatları’yla Japonya 8K TV’ye Geçiyor!

7680 x 4320 piksel desek!

Rio Olimpiyatları’yla Japonya 8K TV’ye Geçiyor!

Japonya 8K TV için hazır! Brezilya'daki Rio Olimpiyatları, Doğu Asya ülkesinde 8K çözünürlükte yayınlanacak. İşte detaylar...

Teknolojinin her zaman ‘hayretlere düşüren’ gelişmeleri ile haberleşen ülkesi, Japonya, bu kez de televizyon dünyasını birkaç adım öteye taşıyor.

8K yayın için düğmeye basan Japonya, Rio Olimpiyatları’nda tarihi gelişmeyi başlatıyor!

Bu ay, Ağustos 2016’da Brezilya’nın Rio kentinde başlayacak olan Rio Olimpiyatları, teknoloji alanında da dikkatleri üzerine çekecek yeniliklere de şahitlik edecek. Olimpiyat deyince akıllara tabi ki hemen görüntü sistemleri geliyor…

Teknoloji deyince aklımıza neresi geliyor? Tabi ki, Japonya! Japonya, düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunları’nı 4K değil, 6K değil, tam 8K yayınla verecek.

Bir çoğumuzun yakından takip ettiği üzre, 2020 yılında Tokyo’da düzenlenecek olan Olimpiyatlara hazırlanan Japonya, 8K’ya şimdiden hazır.

8K_TV_1

Rio Olimpiyatları için 8K yayın yapmayı planlayan Japonya, olimpiyat oyunlarını 4K çözünürlükten 4 kat daha detaylı olarak, 8K çözünürlükte vermiş olacak.

 

FULL HD’den 16 kat daha kaliteli!
7.680 x 4.320 piksel çözünürlüğünde olan 8K yayın, Full HD’den 16 kat daha kaliteli bir görüntüyle yayın sağlıyor.

Ne zaman satın alabileceğiz?
Tabi ki hemen yakın zamanda beklememek lazım. Rio Olimpiyatları için yayını üstlenen NHK tarafından bazı özel alanlara kurulan yayın istasyonlarında bu deneyim takip edilebilecek.

Yazar: Said Murat

YORUM

Yorumlar 0