Ücretsiz Windows 10 yükseltmesi için son gün!

Ücretsiz Windows 10 yükseltmesi için son gün!

Microsoft'un bundan tam 1 yıl önce piyasaya sürdüğü Windows 10 işletim sistemi için ücretsiz yükseltme imkanı yarın son buluyor.

Microsoft bundan tam 1 yıl önce Windows 10’u piyasaya sürmüştü. Şirket, büyük umutlarla piyasaya sürdüğü işletim sisteminden gerek kullanım, gerek satış oranlarına bakacak olursak istediğini aldı. Windows 10 başarılı oldu, hala sisteminizi yükseltmediyseniz vaktiniz daralıyor.

Microsoft, Windows 10’u piyasaya sürdüğünde eski sürüm Windows sahiplerine de bir güzellik yapmıştı; Windows 7 ve 8.1 sahipleri ücretsiz bir şekilde işletim sistemlerini Windows 10’a yükseltebileceklerdi. Ancak bunun süresi 1 yıl ile kısıtlıydı ve o 1 yılın sonuna geldik. 29 Temmuz 2016’dan itibaren ücretsiz Windows 10 yükseltmeleri bitecek ve güncel işletim sistemine sahip olmak istyenler yaklaşık $119 (357 TL) gibi bir fiyat ödemek zorunda kalacak.

Microsoft eski Windows sürümü sahiplerinin en yeni sürüme geçmesi için oldukça büyük bir çaba sarfetmişti. Windows 10 çıktığı günden bu yana Win 7 ve 8 sahipleri sürekli ‘Windows 10’a yükseltin’ uyarılarına maruz kalıyordu. Hatta bir ara bu uyarılar o kadar arttı ki kullanıcılardan çeşitli şikayetler gelmeye başladı. Microsoft bunu her ne kadar kullanıcının iyiliği için yapsa da her bilgisayarını açtığında ‘Sisteminizi yükseltin’ bildirimlerini görmek kimilerini çileden çıkartmıştı.

Ücretsiz Windows 10 yükseltmesi için son gün! - 2

Bugünlerde bilgisayarını hala Windows 10’a yükseltmeyenler o uyarıların sonuncusuyla karşılaşıyor. Microsoft son bir kez eski sürüm sahiplerini son sürüme geçmesi konusunda uyarıyor çünkü artık ücretsiz yüksetlme yapılamayacak. Bu noktada özellikle korsan kullanıcıların kafası karışıyor. Hali hazırda korsan bir Windows 7 ya da 8.1 sahibiyseniz de Windows 10’a geçiş yapabiliyorsunuz, ancak bu sahip olduğunuz sistemin orjinale döndüğü anlamına gelmiyor, yine korsan kullanmaya devam etmiş oluyorsunuz.

Eğer sisteminiz orjinalse de zaten orjinal kullanmaya devam ediyorsunuz. Yani korsan işletim sistemi kullananlar zaten baştan kaybediyor, onlar bu uyarıları dikkate almayabilirler ancak orjinal bir Windows işletim sistemine sahipseniz ve hala Windows 10’a geçmediyseniz acele etmenizde fayda var. Yükseltme sürecinde kimileri ucuza Windows 7 ve 8.1 lisans kodları satın alıp bilgisayarlarını Windows 10’a yükselttiler. Eğer elinizde orjinal bir işletim sistemi yoksa bu da bir yöntem, ancak zamanınızın kısıtlı olduğunu unutmayın.

Bilgisayarını Windows 10’a yüksetlmek isteyenler bildirimlere tıklayarak Microsoft’un yönlendirmesiyle kolayca kurulumu gerçekleştirebilirler. Bu konuda sıkıntı yaşayanlar buradan Microsoft’un kendi sitesinden yardım alabilirler.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0