Apple 1 Milyar iPhone Sattı

Apple 1 Milyar iPhone Sattı

Tim Cook, Apple çalışanlarıyla yaptığı bir toplantıda şirketin bugüne kadar 1 milyar iPhone sattığını açıkladı. Detaylar haberimizde...

Apple 3. mali çeyrek sonuçlarını paylaştığı günün ertesinde Tim Cook’un Cupertino’da çalışanlarıyla yaptığı bir buluşmada bugüne kadar 1 milyar iPhone satıldığını açıkladı. Şirketin CEO’su Tim Cook bu önemli kilometre taşını çalışanlarına ve medyaya bizzat kendisi açıkladı.

Tim Cook, Apple çalışanlarına yaptığı konuşmada iPhone’un dünyayı değiştiren en önemli, en başarılı ürünlerden biri olduğunu söyledi. Cook ayrıca iPhone’un bir yol arkadaşından çok günlük hayatlarının bir parçası olduğunu dile getirdi. CEO, elinde sembolik olarak tuttuğu 1 milyarıncı iPhone’u toplantıdaki kalabalığa gösterirken Apple’daki herkese dünyayı değiştirmede yardımcı oldukları için teşekkür etti.

İlginizi çekebilir: iPhone 7’de batarya kapasitesi artacak!

İlk iPhone 2007’de piyasaya sürülmüştü. Yani Apple’ın bu önemli barajı geçmesi yaklaşık 10 yıl sürdü diyebiliriz. Apple’ın  kamuoyuyla yeni paylaştığı 1 milyarıncı iPhone satışı geçen hafta gerçekleşmiş, ancak hangi müşterinin ve nereden alıdığına dair bir bilgi paylaşılmadı.

1 milyar iPhone satmak muazzam bir başarı olsa da Apple’ın son çeyrek raporu satışların bir önceki çeyreğe oranla düştüğünü gösteriyor. Apple 2016’nın 3. çeyreğinde 40.4 milyon iPhone sattı, buna karşın geçen sene aynı dönem yapılan 51.1 milyon iPhone satışının gerisinde kaldı. Şirket 3. çeyrekte $42.4 milyar gelir, $7.8 milyar kar açıkladı. Bu sayılar rakiplerinin çok üzerinde olsa da geçen seneye oranla düşük kalıyor.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0