Pokémon GO İle Birlikte Bulunan Cesetler ve Cinayetler Şok Edici!

Pokémon GO İle Birlikte Bulunan Cesetler ve Cinayetler Şok Edici!

Pokemon GO çılgınlığı ülkemizde ve dünyada oldukça ilginç olaylara şahit olmamıza sebep oldu. İşte o olaylardan birkaçını yazdık.

Pokémon GO çılgınlığı tüm dünyayı kasıp kavuruyor. Oyun çıktığı günden bu yana yapımcının dahi beklemediği bir ilgi gördü, binlerce insan sokaklara Pokémon avına çıktı. Bu kadar insanın sokaklara Pokémon avına çıkması da oldukça ilginç olaylar yaşanmasına sebep oldu. Bu yazımızda meydana gelen ilginç Pokémon manzaralarından bahsedeceğiz.

Bulunan Cesetler

Pokémon GO hakkında ilk ciddi ve korkutucu haber ABD’den gelmişti. Oyunun lokasyon bazlı olması dolayısıyla oturduğunuz yerden Pokémon avlayamıyorsunuz, dışarı çıkıp gezmeniz gerek. Hal böyle olunca ABD’de Pokémon avlamak için dışarı çıkan genç bir kız nehir kenarına Pokémon bulma umuduyla indi, fakat gördüğü manzara karşısında dehşete düştü; nehrin kenarında cansız bir bedenle karşılaştı. Genç kız hemen durumu yetkililere bildirdi. Bir daha Pokémon avına çıkmış mıdır bilemiyoruz.

Aradan çok zaman geçmeden buna benzer bir haber yine ABD’den geldi. Bir oyuncu benzer bir şekilde, bu sefer Nashua’da Pokémon ararken çalılıklar arasında cansız bir bedene denk geldi. Pokémon oynarken adımlarınızı dikkatli atmanızda fayda var.

Pokémon GO İle Birlikte Bulunan Cesetler ve Cinayetler Şok Edici! - 2

Yasaklar, Uyarılar

Pokémonlar karşınıza herhangi bir yerde çıkabiliyor. Buna müzeler, hastaneler, okullar, karakollar dahi. Yani bunun belirli bir sınırlaması yok.

Oyunun ilk olarak yayınlandığı ülkelerden Avustralya’da bir karakola Pokémon avlamak için gelenlerin sayısı artınca polis açıklama yapma gereği duymuş ve Pokémon avlamak için içeri girilmesine izin verilmeyeceğini belirtmişti. Buna benzer olarak bazı yerlerde müzelere Pokémon avlamak için gelenlere de uyarıda bulunuldu. Ülkemizde de Diyanet-Sen tarafından camilerde Pokémon GO oynanmasının yasaklanması istendi.

Tehlike Anları

Pokémon GO’nun insanları ‘Pokestop’ ya da ‘GYM’ olarak belirlenen buluşma noktalarına çekmesi art niyetli kişilere de fırsat verdi. Özellikle 14-15 yaş gurubunda Pokémon oynamaya çıkmış çocuklara pokestop ve GYM’lerde pusu kuran gaspçılar oyunculara zaman zaman korku dolu anlar yaşattı. Hatta bir YouTuber Pokémon avını videoya çekerken az kalsın vuruluyordu.

Bu duruma yönelik emniyet birimlerinden özellikle uyarılar geldi. Geç saatlerde tenha bölgelere Pokémon avlamak için çıkılmaması gerektiğinin altı çizildi.

Kocaeli’de “Haşhaş” Cinayeti!

Ülkemizde de Kocaeli’de Pokémon arayan bir kişi haşhaş tarlasına girince kimliği belirlenemeyen bir şahıs tarafından vuruldu. Yaralanan 22 yaşındaki C.Y “oyuna dalmışım, gözümü açtığımda ambulanstaydım” açıklamasında bulundu.

Trafik Kazaları

Altında arabası olan Pokémon tutkunları ise birçok kez trafik kazası geçirdi, ölümden döndü. Polisler bu duruma yönelik de çeşitli uyarılarda bulundu. Bazı yerlerde şehir içlerindeki tabelalara ‘Araba kullanırken Pokémon GO oynamayın’ yazıldı.

Kalabalıklar, Toplaşmalar

Pokémon GO’nun haritada belirlediği ‘Pokestop’ ve ‘GYM’ adı verilen buluşma noktaları da ADB’de bir vatandaşın başına ilginç bir olay gelmesine sebep oldu. Boon Sheridan isimli kişi evinin oyun tarafından ‘gym’ olarak belirlendiğini, evinin Pokémon GO oyuncuları tarafından sarıldığını Twitter üzerinden anlattı. Sheridan yaşadığı tuhaf olaylardan sonra bölgesinin gym lideriyle tanıştı ve diğer Pokémon GO oyuncularıyla da muhabbet etti.

Oyunun belki de en eğlenceli kısımlarından olan bu buluşma noktaları oldukça eğlenceli görüntülere sebep oldu. New York’ta Central Park’ın ortasında güçlü Pokémonlardan Vaporeon belirince birden tüm oyuncular işini gücünü bırakıp oraya doğru koşmaya başlıyor. Ortaya çıkan bu manzara gerçekten oldukça ilginç.

https://twitter.com/AcessoGEEK/status/754143454310109184

Yine Central Park’tan Pokémon GO çılgınlığına dair bir manzara.

Sadece ABD’de değil, Türkiye’de oyun resmi olarak yayınlanmasa da ülkemizde de bu tip görüntülere rastlamak mümkün.

Diğer Olaylar

Sevgilisinden ayrılanlar, kavga edenler, işini bırakanlar… Pokémon GO hakkında Twitter’da, Facebook’da, forumlarda denk geldiğimiz o kadar fazla irili ufaklı haber var ki hepsini burada anlatmamız mümkün değil.

Oyunun lokasyon bazlı olması ve artırılmış gerçeklik deneyimi yaşatması elbette oyunun bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebeplerinden biri. Üstüne bir de Pokémon efsanesinin adı eklenince bu çılgınlığı anlayabiliyoruz. Bu çılgınlık daha ne kadar devam eder kestirmek güç, ancak bugünlerde alışık olmadığımıza manzaralar görmeye devam edeceğiz gibi görünüyor.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0