Sosyal Medya Darbeye Karşı Gelişen Halk Reaksiyonunu Artırdı

Sosyal Medya Darbeye Karşı Gelişen Halk Reaksiyonunu Artırdı

15 Temmuz Cuma gecesi Türkiye’de gerçekleşen askeri darbe girişimi birçok vatandaşa kabus gibi anlar yaşattı. Sosyal medya ise reaksiyon sağladı. İşte detaylar...

15 Temmuz Cuma gecesi Türkiye’de gerçekleşen askeri darbe girişimi birçok vatandaşa kabus gibi anlar yaşattı. Öncelikle, bastırılan girişimin sonunda tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, yurtdaşlarımıza ise geçmiş olsun diliyoruz.

2016 yılında yapılan bir darbe girişiminin elbetteki 80 ve 60 darbelerine benzer olması beklenmiyordu. Gelişen teknoloji ve büyüyen sosyal medya haberlerin hızlı yayılmasında, vatandaşların birbirleriyle etkileşime geçmesinde oldukça önemli rol oynadı. Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere birçok siyasi, üst düzey yönetici ve vatandaşlar sosyal medya üzerinden birbirlerini olaylardan haberdar etti, yönlendirdi.

Twitter üzerinden halkına çağrı yapan Erdoğan, daha sonra iPhone’larda bulunan FaceTime görüntülü konuşma teknolojisiyle canlı yayınlara bağlanıp bilgilendirmede bulundu.

Twitter ve Facebook üzerinden paylaşılan fotoğraflar, videolar, çeşitli gönderiler vatandaşları ülkede neler olup bittiğine dair bilgilendirdi. Böylelikle insanlar olaylara hızlıca reaksiyon gösterebildi.

Daha önce bu tip olaylarda sosyal medyanın kısıtlanmasıyla gündeme gelen Türkiye’de yine kısa süreliğine bir engelleme yaşandı, ancak daha önceki olaylardan VPN kullanmayı öğrenen Türk insanını bu durum fazla etkilemedi. Bir VPN uygulaması olan Hotspot Shield darbe girişimi sırasında VPN kullanımın %300 oranında arttığını açıkladı. Bu durum sosyal medyanın darbe girişimine olan etkisini de oldukça artırdı.

Yaşanan olaylar sonrası paylaşılan bazı +18 görüntüler de gündeme damgasını vurdu. Kimileri bu paylaşımlara tepki gösterirken kimileri galeyana geldi. Twitter ve Facebook üzerinden hala olaylara yönelik gönderiler paylaşılıyor, tartışmalar yapılıyor. Ülkedeki sosyal medya kullanımı The Verge, New York Times, Engadget, VentureBeat gibi bilindik mecralarda da yankı buldu.
https://www.youtube.com/watch?v=w2tKgHGQ7bY

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0