iPhone 7’de Batarya Kapasitesi Artacak

iPhone 7’de Batarya Kapasitesi Artacak

iPhone 7'nin çıkmasına yakın cihaz hakkındaki dedikodular da artmaya başladı. Bu seferki sızıntılar iPhone 7'de batarya kapasitesinin artacağı yönünde.

iPhone 7’nin çıkmasına yakın cihaz hakkında dedikodular da artmaya başladı. Bu dedikodulardan bir tanesi de insanların her iPhone çıkmadan önce merak ettikleri batarya kapasitesi. Yaklaşık 2 ay önce iPhone 7’de bataryann çok az bir miktar artacağına dair haberler duyulmuştu. Bu seferki iddia ise artışın o kadar da küçük olmadığını gösteriyor.

Daha önce yaptığı isabetli tahminlerle bilinen @OnLeaks Twitter hesabının sızıntısına göre iPhone 7’de batarya kapasitesi 1960 mAh olacak. Aradaki farkı daha net anlayabilmeniz için belirtelim: iPhone 6S’te batarya kapasitesi 1715 mAh. Bu artışın iPhone 7 Plus’a nasıl yansıyacağı hakkında ise bir sızıntı yok ancak iPhone 7’deki artışa bakacak olursak Plus’ta da 3100 mAh gibi değerler görmemiz mümkün.

Bu 255 mAh’lık artışın günlük kullanıma nasıl yansıyacağını tahmin etmek güç. Sonuçta bunda yeni iPhone’nun işlemcisinin, RAM’ının bataryaya ne kadar etki ettiği de rol oynayacak. Yine de düz bir hesap yapıp tahminlerde bulunabiliriz. Apple’ın 1877 mAh kapasiteli bataryalı kılıfı kullanım süresini 8 saat artırıyor. Buna göre 255 mAh’lık bir artışın da kullanıcılara ekstra 1 saat kullanım süresi sunacağını söyleyebiliriz.

İlginizi çekebilir: Siri’nin Kullanım Oranları Diplerde!

Plus kullanıcıları pil konusunda çok şikayetçi olmasa da iPhone 6S kullanıcıları zaman zaman pil ömründen şikayetçi olabiliyor. Dolayısıyla batarya kapasitesindeki herhangi bir artışın bu kullanıcılar için önemi büyük. Kapasitedeki bu artışın sebebi ise Apple’ın iPhone 7’de gideceği tasarım değişikliklerine bağlanıyor. Geçtiğimiz günlerde iPhone 7’de kulaklık girişi olmayacağı ve cihazın daha ince olacağına dair sızıntılar duyulmuştu. Bakalım yeni iPhone’da ne  gibi yenilikler göreceğiz…

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0