Facebook Messenger’da Gizli Görüşmeler Otomatik Silinecek!

Facebook Messenger’da Gizli Görüşmeler Otomatik Silinecek!

Facebook Messenger, çok yeni bir uygulamayı test ediyor. Gizli görüşmeler otomatik olarak belirli bir zaman sonra kendiliğinden silinebilir. İşte detaylar.

Facebook Messenger, çok yeni bir uygulamayı test ediyor. Gizli görüşmelerin otomatik olarak belirli bir zaman sonra kendiliğinden silinmesini sağlayacak uygulama için çalışmalar hızla devam ediyor.

Whatsapp’ı satın aldıktan sonra Messenger’ı da durmaksızın güncellemeye devam eden ve aktif şekilde yenilikçi kalmaya çalışan Facebook, şimdi de farklı bir uygulama ile karşımızda. Facebook Messenger’dan David Marcus’un yaptığı açıklamaya bakacak olursak, bir ‘zamanlayıcı’ olacak ve sizin belirlediğiniz süre dolduktan sonra, görüşmeniz silinmiş olacak.

Bu özellik ‘Secret Conversations’ yani ‘Gizli Görüşmeler’ olarak adlandırılacak ve kriptolu mesajlaşma olacağı, üçüncü bir kişi tarafından görülmeyeceği de Facebook tarafından söz verilmiş durumda.

Diyelim görüşme bittikten ’30 dakika’ sonra tüm detayları ile iki taraf için de yok olmasını istiyorsunuz. Zaman belirlemeyi yapıp görüşmeye başlıyorsunuz. Hem sizin tarafınızda hem de karşı tarafta sadece belirlediğiniz süre içinde görüşme kalıyor ve sonrasında yok oluyor.

messenger-secret

Marcus’un dediğine göre, oldukça önemli görüşmeler, Facebook Messenger üzerinden yapılmaya başlanmış. Bazen üyeler kredi kartı numaralarını ya da sosyal güvenlik numaralarını paylaşıyor, ailesi ya da akrabaları ile. Bunu hiçbir hükümet desteklemez, bildiğiniz gibi. Ancak paylaşımları engelleme yolunda, böyle de bir çözüm sunulduğunu belirten Marcus, önemli tüm görüşmelerin ‘Secret Conversations’ eklentisi ile yapılabileceğini belirtiyor.

Facebook Messenger’daki halihazırdaki görüşmelerin (hem yazılı, hem sesli) yüksek güvenlik altında korunduğunun altını da çizen Marcus, ‘Gizli Görüşmeler’ uygulamasının hem şirketler hem de bankacılık işlemleri gibi daha önemli görüşmeler için kullanılabileceğini belirtti.

messenger-secret-1_1

Peki, biraz da Facebook Messenger hakkındaki istatistiki verilere gözatalım!

  • Nisan 2016 yılı itibariyle aldığımız istatistiki veriler gösteriyor ki, Facebook Messenger’ın 900 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunuyor.
  • Facebook Messenger üzerinden aylık 9.5 milyar fotoğraf paylaşılıyor/gönderiliyor.
  • 900 milyon kullanıcının sadece 87 milyonu Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyor. Diğer kalanı, dünyanın ‘heryerinden!’.
  • Google Play’den Facebook Messenger’ı indirenlerin sayısı da hiç küçümsenemeyecek kadar çok: 1 milyar!
  • Video görüşmesi başladıktan sonra, 2 gün içinde, 1 milyon insan videolu görüşme yaptı, Facebook Messenger üzerinden!
  • Kullanıcılarının %18’i video, %48’i ise fotoğraf gönderip/alıyor.

Kullanıcı sayısı her geçen gün katlanan Facebook Messenger, tabi ki bunun önlemini almaya çoktan başlamıştı. Whatsapp için kriptolu görüşmeler olduğunu ve güvenli bağlantılar ile yazışmaların sadece iki kişi arasında kaldığını kanıtlamak için elinden geleni yaptığını gösteren Facebook yönetimi, şimdi de Messenger uygulamasına yeni özellikler ekleyerek bu konuda yaptığı çalışmaları açıkça gösteriyor.

Güvenlik, ‘chat’ uygulamaları için vazgeçilmez bir öneme sahip. Hem Facebook hem de diğer uygulamalar için gelişmelerle sizlerle olmaya devam edeceğiz!

Yazar: Said Murat

YORUM

Yorumlar 0