Facebook’un Brezilya Hesapları Donduruldu!

Facebook’un Brezilya Hesapları Donduruldu!

Sadece bu yıl içinde dahi Whatsapp’a Brezilya’da iki kez engel gelmişti. Kısa süreli olsa da, bu iletişim engelleri, Brezilya’da Whatsapp’ın, haliyle Facebook’un peşini bırakmıyor!

Sadece 2016 yılı içerisinde 2 kez servis dışı kalan Whatsapp, henüz paçayı sıyrılmış gibi görünmüyor.

Hesaplar Donduruldu!

Brezilya Mahkemeleri, durumu daha da farklı bir noktaya taşıdı. Uyuşturucu hapların satışını önleme hususunda Brezilya polisi ile irtibatsız olması ve federal polis ile işbirliği konusunda yetersiz görülmesinden dolayı Facebook’un Brezilya hesaplarındaki 6.07 Milyon ABD Dolar’ın ‘dondurulması’ talimatında bulundu.

Ülke içerisinde kokain ve uyuşturucu satıcılarının Whatsapp ile uluslararası büyüklükte kaçakçılığa kadar büyük problemler açmaya başlaması, bu duruma neden olarak gösteriliyor.

Brezilya’da 100 milyon kullanıcısı olan Whatsapp, daha önce biri 12 diğeri 24 saatlik olmak üzere iki kez yasaklanmıştı.

Whatsapp, dolayısıyla Facebook şirketi, Brezilya’da henüz gün yüzü göremedi. Özel şirketlerin neredeyse hepsinin Whatsapp üzerinden satış yaptığı Brezilya’da, haliyle Whatsapp’sız işler çok da iyi yürümüyor.

Viber kullanımı katlanıyor!

Whatsapp’ın kilitlendiği daha doğrusu yasaklandığı iki günde de Viber kullanımı katlandı! Binlerce kişi Viber’ı indirmek ‘durumunda’ kaldı. Ancak yine de Whatsapp kullanımını geçemiyor.
whatsapp_2_1

VPN kullanımı artıyor!

Brezilya’da VPN kullanımı da Whatsapp kullanabilmek için katlanıyor. Öyle ki, geçtiğimiz engellemede onbinlerce kişi telefonlarına VPN uygulaması kurmuş. Viber ya da diğer uygulamalara geçmek istemeyen ve whatsapp’ı bir şekilde kullanmak isteyen Brezilyalılar, VPN’i çözüm olarak kullanıyorlar.

Mark Zuckerberg, defalarca yaptığı açıklamalarda, kendilerinin suçlu olmadığını ve sansürün çözüm olmayacağını dile getirdi. Ancak Brezilya, polisle irtibatlı çalışmamakla suçladığı Whatsapp’ı tamamen engellemek istiyor. Brezilyalılar ise bu duruma haliyle karşı. Ülkenin büyük çoğunluğu, hem aile fertleri hem de iş dünyası ile Whatsapp ile haberleşiyor. Öyle ki, şirket arabalarında ya da web sitelerinde mutlaka whatsapp numaralarını görebilirsiniz. Teknik servisler, emlakçılar, otomobil galerileri ve daha nice sektörde whatsapp numaraları paylaşılır ve müşterilerle bu şekilde iletişime geçilir.

Peki, tek suç Whatsapp’da mı?

Uyuşturucu trafiğinin tam da ortasında olduğu ve federal polis ile ortak çalışmadığı gerekçesi ile sürekli üzerine gidilen Whatsapp, ülkede tek iletişim aracı değil. Öyle ki, Viber da kullanılan uygulamalardan. Ancak ülke nüfusunun yarısından fazlası whatsapp kullanıyor. Daha sonra listeye Facebook Messenger ve Skype geliyor. Ancak Whatsapp’ın kullanıcı rakamlarına yaklaşan tek uygulama, Facebook Messenger oluyor. Keza, yapılan anketlerde, her 10 kişiden 9’unun Facebook Messenger kullandığını görüyoruz.

Şimdi ne olacak?

Sonraki adımları hep birlikte izleyip göreceğiz. En kısa zamanda Whatsapp’ı yeniden cezalandırmayı düşünen Brezilya, hali hazırda banka hesaplarına dondurarak, bunun yolunu da açmış oldu zaten.

Teknolojituru’nda sizlerle güncel bilgileri paylaşmaya devam ediyor olacağız…

Yazar: Said Murat

YORUM

Yorumlar 0