İşe Giderken Yol Boyunca Spor Yapmak İster miydiniz?

İşe Giderken Yol Boyunca Spor Yapmak İster miydiniz?

Geleceğin spor salonlarının seyahat ederken de yanımızda olacağı inancı ile hazırlanan ‘Ride2Rebel’ projesi ile tanışın...

Sürekli işe gidip gelirken, spor yapmaya vakit bulamayan milyonlarca insandan biri olmanız çok muhtemel. Peki, işe giderken spor yapmak mümkün olsa? Hem yolculuk yapıp hem egzersiz yapsak? Nasıl da güzel olur, öyle değil mi?

Bu isteğimizi birileri duymuş. Londra merkezli 1Rebel finess salonlar zinciri, otobüs tarifeleri ile bu soruna çözüm sunmaya başlıyor. Yolcular, işlerine gidip gelirken, otobüs içerisinde egzersiz yapabilecek, spor yapamıyorum mazeretini ortadan kaldıracak!

1rebel-ride2rebel-mobile-spin-studio-bus-2

WMOR Mimarlık tarafından tasarlanan otobüsler, birkaç aylık projenin ürünü olarak karşımızda. Spor salonu şeklinde tasarlanan otobüsler, içerisi gerçek bir salonu andırır derecede güzel düşünülmüş.

Ride2Rebel’ ismi ile anılacak otobüsler şimdilik sadece Londra’nın Angel, Clapham, Stratford ve Kensington bölgelerindeki duraklardan yolcu alıp, indirecek. Sabahları, yolculuk 1Rebel’in St Mary Axe’deki şubesinde son bulacak ve iş yerlerine gitmeden önce, yolcular duş alıp, giyisilerini değiştirebilecek.

Her otobüste 10 bisiklet ve jimlastik aletleri bulunacak. Tasarımcı, mimar şirket WMOR’un açıklamalarına göre, bisikletlerde spor yaptıkça üretilecek elektriğin otobüslerde kullanılması oldukça iyi bir çözüm olabilecek. Yani, spor yaparken aynı zamanda elektrik üretme imkanı da olacak, eğer proje tam anlamıyla gerçekleşirse…

1rebel-ride2rebel-mobile-spin-studio-bus-4Londra’nın yoğun trafiğinde bisiklet kullanmak yerine, otobüs içerisinde egzersiz yaparak Londralıların spor ihtiyaçlarını karşılamayı planlayan bu proje, aslında her yere lazım. Düşünsenize, İstanbul trafiğinde ömrünüz giderken, spor yapabilme imkanınızın da olması?

Geleceğin spor salonlarının seyahat ederken de yanımızda olacağı inancı ile hazırlanan ‘Ride2Rebel’ projesinde güvenlik ve sağlık adına tedbirler de alınıyor.

Tüm bunların yanı sıra, tasarlanacak spor salonu otobüsleri, başka şirketler tarafından da kiralanabilecek durumda. Ya da bir fikir diyelim. Bazı şirketler ofislerinde spor salonu imkanı da sunuyor. Ancak gidip gelirken yolda geçen zaman katlanınca, insanlar topluca otobüsleri kiralayıp, yol boyunca spor yapmayı tercih edecek duruma gelecekler. Bu kiralama işini şirketlerin de yapacağı düşünülüyor.

1rebel-ride2rebel-mobile-spin-studio-bus-3

1rebel-ride2rebel-mobile-spin-studio-bus-1

Ride2Rebel projesi, muhtemelen bu yılın sonuna doğru gerçekleşmiş olacak ve yavaş yavaş ağı genişletecekler. Spor aktiviteleri için ise 45 dakikalık yolculuk karşılığı 18-22 Amerikan Doları civarında bir ücret planlanıyor.

Bu projenin Londra’da kalmayacağı aşikar. Türkiye’ye kadar gelir mi, bir yatırımla birlikte ülkemizde de yolda spor yapabilecek duruma gelebilir miyiz, ya da başka bir açıdan bakacak olursak, ülkemizde böyle bir projeye rağbet olur mu, bilinmez. Ancak şu bir gerçek ki, Avrupa’da çokça rağbet görecek ve insanlar özellikle yoğun trafiğin olduğu şehirlerde otobüs içerisinde egzersizlerini yapıp spora vakit ayırmanın haklı mutluluğu içerisine girecekler.

Kim bilir, belki de yanılıyoruz…

Tekrar soralım, işe gidip gelirken, yol boyunca spor yapmak istemez misiniz?

Yazar: Said Murat

YORUM

Yorumlar 0