Google Campus Girişimcileri Buluşturuyor

Google Campus Girişimcileri Buluşturuyor

Google Campus nedir, hangi amaçlar doğrultusunda işliyor ve girişimciler için önemi ne? İşte yanıtlar...

Google, girişimci ruhunu gördüğü ülke ya da şehirlere diğerlerinden farklı olarak özel bir yatırım yapıyor. Belki daha önceden de duymuş olabileceğiniz projenin ismi, Google Campus.

Google’ın sadece birkaç ülkede kampüsü bulunuyor. Bu da demek oluyor ki, Google sadece gençlerine ve ekosistemine inandığı ülkelere kampüs açıyor ki girişimciler gerekli eğitimi alsın ve yatırımcılar ile yollarına sorunsuz devam edebilsinler.

Google Campus sayıları artmaya devam ediyor ve Türkiye’ye gelip gelmemeleri ise bir merak konusu. Eğer şu an güncel haberlere ve Google resmi verilerine bakacak olursak yakın zamanda içinde Türkiye’de bir Campus çalışması görülmüyor.

Google-Campus_4

Google Campus nerelerde var?

Tel Aviv (İsrail), Londra (İngiltere), Seul (Güney Kore), Madrid (İspanya), Varşova (Polonya) ve São Paulo (Brezilya) ‘da bizlerle olan Google Campus’ler, hem yatırımcılar ile girişimcilerin buluşmasını amaçlıyor, hem de zeki beyinlerin çalışabileceği bir ortam oluşturma gayesinde bulunuyor. Sürekli gidip kahvenizi alıp projelerinize yoğunlaşabileceğiniz kafeteryalarının da bulunduğu ve bunların yanı sıra şirketler ile görüşebileceğiniz toplantı salonlarının da barındığı Google Campus’ler, ayrıca düzenli olarak etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Uluslar arası işadamlarından, yatırımcılardan ya da girişimcilerden eğitimler alabileceğiniz gibi, StartUp dünyası hakkında sıfırdan başlayarak kendi projenizi dünyaca ünlü şirketler haline nasıl getirebileceğinizi görmüş ve öğrenmiş oluyorsunuz.

Ücretsiz olarak üye olabileceğiniz Campus’e, sadece kahve içip, projelerinize çalışmak için dahi gidebilirsiniz. İster yatırımcılarla ister diğer StartUp projeleriyle buluşmak isteyin, Google Campus tam olarak sizin isteklerinize cevap vermek üzere dizayn edilmiş.

Google Campus Dublin - Gasworks - Microkitchen - Floor Identity: Waterworld - Foto Peter Wurmli - © Camenzind Evolution

Google Campus Dublin 

Neden listede Türkiye yok?

Listede olmaması Türkiye’ye gelmeyecekleri anlamına gelmez. Öyle ki, daha geçen sene Varşova da listede değildi. Ancak Polonya ekosistemini yakından takip ettiklerini biliyorduk. Güney Amerika’daki ilk merkezlerini de Brezilya’nın Sao Paulo şehrine kurmuş oldular. Türkiye’nin pazar payını da gördüklerini ve analiz ettiklerini biliyoruz.

Otoparkı, kafeteryası, toplantı ve sunum salonları ile donatılmış bir binanın içinde hizmet veren Google Campus, ciddi girişimcilik eğitimlerine de ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Yani yukarıda isimlerini saydığımız şehirlerdeki girişimciler, düzenli olarak organize edilen etkinliklerle yeni network ağları ile buluşmakla kalmayıp, kendilerini geliştirip projelerine birer adım kazandırma fırsatını yakalamış olacaklar.

Google-Campus_1

StartUp dünyası Silikon Vadisi’nde atıyor olsa da, dünyada çeşitli noktalarda projelerini geliştirip daha sonra yine dünya yıldızı olup, ofislerini Silikon Vadisi’ne taşıyarak (ya da taşımadan – sadece şube açarak) daha da büyük projeler olma yoluna giden şirketlerle ilgili haberleri her gün okuyoruz. Bu sebeple, Google gibi büyük şirketler de, StartUp ile başlayıp yatırımlar alabilecek ve daha sonra dünya markası olabilecek beyinlere hem yardımcı olmak hem de yatırımcılar ile buluşturmak niyetiyle Google Campus’lere büyük önem veriyor.

Biz tabi ki Google’ın en kısa zamanda Türkiye’de de Campus projesini geliştirmesini ve Türkiye’deki girişimcilere yol gösterecek projelere imzalar atmasını bekliyoruz. Öyle bir durumda, detayları yine Teknoloji Turu’nda sizlerle paylaşıyor olacağız.

Yazar: Said Murat

YORUM

Yorumlar 0