Civilization Eğitim Amaçlı Kullanılacak

Civilization Eğitim Amaçlı Kullanılacak

Popüler strateji oyunlarından Civilization V eğitim amaçlı geliştirilen yeni bir versiyonuyla sınıflara girmeye hazırlanıyor.

Dönemin en popüler strateji oyunlarından Civilization V sınıflara giriyor. Oyunun önümüzdeki yıl Kuzey Amerika’daki liselerde eğitim amaçlı kullanılması planlanıyor.

Take Two Interactive tarafından yapılan açıklamaya göre CivilizationEDU adını alacak olan bu oyunda öğrenciler eleştirel düşünerek tarihi olaylara yön verme, coğrafi imkanları değerlendirerek ekonomik ve teknoloji kararlar verme gibi faaliyetlerde bulunabilecek. Böylelikle öğrenciler askeri, teknoloji, siyasi ve sosyo-ekonomik gelişmeler arasındaki nedensellik ilişkisini öğrenebilecek. Üstelik bunun için sıkıcı tarih kitaplarını karıştırmalarına gerek kalmayacak.

CivilizationEDUTake Two ve Firaxis bu oyun için oyuna öğretmenlere yönelik analitik araçlar geliştiren GlassLab firmasıyla anlaştı. Böylelikle öğretmenler öğrencilerin oyun içerisindeki ilerlelemeleri takip edebilecek. Bu araçlar aynı zamanda eğitim videoları ve ders planlarını da içeriyor. GlassLab firması oyunlar için bu tarz eğitici araçlar geliştirmesiyle ünlü bir firma. Daha önce SimCity ve Plants vs Zombies oyunları içinde benzer çalışmalar yapmasıyla biliniyor.

Son döneme damgasını vuran oyun haberlerini okumak için tıklayın!

Eğitim için bu tarz popüler oyunların kullanılması hem öğrenciler hem de öğretmenler için oldukça eğlenceli yöntem. Oynarken öğrenme yönteminin dünya geneline yayılması ne kadar süre alır bilemiyoruz ama Türkiye’deki okullarda uzunca bir süre Civilization oynandığını göremeyeceğimiz kesin.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0