iPhone 7 Sizi Memnun Etmeyebilir! Neden mi?

iPhone 7 Sizi Memnun Etmeyebilir! Neden mi?

iPhone 7 özellikleri ile sizi hayal kırıklığına uğratacak gibi görünüyor. Tasarım anlamında da beklentileri düşük tutun. İşte detaylar...

Önceki yıllarda iPhone serisi modellerin özellikle tasarımıyla ilgili olarak Çin kaynaklı çok sayıda görsel basına sızmış ve modellerin tanıtımına aylar kala detayları görülmüştü. Şimdiye kadar değişmeyen bu durum, 2016’da da devam ediyor; sonraki iPhone’la ilgili çeşitli bilgiler açığa çıkmış durumda. Ancak sıkıntılı bir durum söz konusu…

Apple’ın yeni akıllı telefonu iPhone 7 ile ilgili şimdiye kadar ortaya çıkan bilgiler pek de iç açıcı değil. Tasarım anlamında iki sene önce tanıtılan ve artık görüldüğü anda kesinlikle fark yaratmayan iPhone 6 serisinin boyut ve ölçüleri, kavis ve 2,5 olarak atfedilen ekran yapısının sonraki iPhone’da da neredeyse harfiyen uygulanacağı anlaşılıyor.

Elbette bazı farklılıklar olacak; örneğin arka yüzdeki dikey anten çizgileri sonunda farklı bir form kazanacak ve cihazı boydan boya kesmeyecek. Kamera çift lensli oluyor, yani biraz daha büyük görünecek. Ayrıca yine arka kısımda, aşağıdaki sertifika yazılarının da olmama olasılığı yüksek. Özetle daha sade bir arka yüz söz konusu.

iphone-7-s

Ön yüzde ise maalesef pek bir farkla karşılaşılmayacak gibi görünüyor. Şimdiye kadar ortaya çıkan bazı görsellerde iPhone 7’nin ön kamerasının bir miktar daha büyüdüğü, ekran boyutlarının (4,7 ve 5.5 inçlik) değişmediği anlaşılıyor. Ayrıca aynı zamanda parmak izi sensörüne ev sahipliği yapan ana menü tuşu da yine önceki nesilde olduğu şekliyle görünecek gibi.

Özetle tasarım anlamında iPhone 7 ile iPhone 6s ve 6 arasında ciddi benzerliklerle karşılacak gibi görünüyor. Bu son derece sıkıntılı bir durum, Apple’ın iPhone SE modelinde iPhone 5 serisinin tasarımını, güncel bir teknoloji ile beraber sunuşuna birkaç ay önce tanıklık edildi, göstergeler bu modelin dünya genelinde beklentilerin altında sattığına işaret etmişti, sıradaki model iPhone 7 olabilir. Çünkü ilgili cihazın, benzer şekilde bir önceki neslin tasarımı üzerine kurgulanmış teknoloji yapısıyla geleceğe anlaşılıyor.

Apple severler açısından durum pek de sıkıntılı olmayabilir, mevcut iPhone modelini güncellemek isteyen kullanıcıların en güncel modele geçiş yapması da beklenebilir. Ancak özellikle Çin gibi pazarlardaki rekabet, Xiaomi, OnePlus, Huawei gibi markaların zarif telefonları baz alındığında iPhone 7’nin güncelliğini büyük oranda yitirmiş bir modelle fark yaratma olasılığı yüksek olmayabilir.

iphone-7-ozellikler

Peki iPhone 7 özellikler nasıl olacak?

Görünüşe bakılırsa Apple, teknoloji alanında fark yaratacak işler peşinde. Özellikle kamera tarafında en iyiyi sunması olası. Ekranın 4K çözünürlüklü olabileceği çeşitli kaynaklar tarafından dile getiriliyor. Öte yandan en güncel kablosuz teknolojiler, daha iyi pil, işlemci ve grafik yapısı da kullanıcının yüzünü güldürecek gibi görünüyor.

Apple’ın sunacağı iPhone 7 teknolojisi ile potansiyel müşterilerini memnun etmekten başka da çaresi yok gibi görünüyor. Konu tasarıma kalırsa yukarıda da bahsettiğimiz gibi durum hiç de iç açıcı değil.

Yazar: Ferhat Verdi

YORUM

Yorumlar 0