Instagram Uçtu Gidiyor: Aylık 500 Milyon Kullanıcı!

Instagram Uçtu Gidiyor: Aylık 500 Milyon Kullanıcı!

Instagram, Pazartesi (21 Haziran 2016) günü yeni istatistiklerini paylaştı: aylık 500 milyon kullanıcı, günlük 300 milyon aktif kullanıcı. Üstelik kullanıcıların %80’i, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamıyor!

En son alınan veriler, Eylül 2015’de idi ve rakamlar 400 milyon kullanıcıyı gösteriyordu. Haziran ayına kadar 100 milyonluk artış olmuş ki, 500 milyon kullanıcıya ulaşılmış. Sadece 9 ay gibi kısa bir zamanda olan bu büyük sıçrayış, daha da yukarılara çıkacak gibi duruyor.

Facebook bunu hep yapıyor!

Facebook tarafından üretilen ya da sonradan satın alınan birçok uygulamada bu şekilde bir ‘uçuş’ gözlemliyoruz. Whatsapp, Şubat ayında ‘aylık’ 1 milyar gibi bir kullanıcıya ulaşırken, Facebook Messenger da Nisan ayında 900 milyon kullanıcıyı gördüklerini açıklamıştı.

Twitter nerede?

Türkiye’de son 2-3 yıldır oldukça fenomen uygulama haline gelen Twitter, sadece 310 milyon kullanıcı tarafından ziyaret ediliyor. Bu da tabii ki büyük bir rakam olsa da, rakipler yani Facebook ya da Instagram gibi platformlar, Twitter’ı kısa zamanda geçmiş durumda.

Woman holding iPhone 6 Space Gray with service Instagram

Instagram, 500 milyonu geçti!

Aylık kullanıcı sayısı 500 milyonu geçti bile. Günlük 300 milyon kişi de aktif olarak Instagram kullanıyor. Instagram kullanıcı sayısı son 2 yıla göre katlanmış görünüyor.

Mark Zuckerberg, Facebook hesabından teşekkür etti: ‘Her ay, 500 milyon insan, Instagram kullanıyor – günlük 300 milyon. Bu, Kevin Systrom ve Mike Krieger’in vizyonudur. Ayrıca dünyalarını bize açan, büyük etkinliklerden günlük hayatlarına kadar bizlerle olan milyonlara teşekkürler. Instagram’ı böyle güzel bir mekan yapan üyelerimize teşekkürler!’

Instagram_3_1

Dikkat çeken yorumlar: çoğu reklam ya da spam!

Mark Zuckerberg’in Facebook’da paylaştığı haber sonrasında bizim dikkatimizi çeken ise yorumlar oldu. Genelde ‘o kullanıcı sayısının yarısı spam ve reklamlar’ diyen ve ‘gereksiz kişileri silin’ şeklinde çağrılarda bulunan üyeler de bulunuyor.

Peki ne kadar doğru? Açıkçası, eğer Instagram hesabınız herkes tarafından takip edilmeye açık ise, siz de göreceksiniz ki, fotoğraf paylaştığınız an itibariyle, birkaç saniye içinde, bir sürü beğeni (LIKE) alıyor. Birçoğu reklam, geri kalanı da spam. Bu bir gerçek. Instagram hesabınız dışarıya açık değilse dahi, sürekli arkadaşlık istekleri ile karşılaşıyorsunuz. Şirketler için özel bir çalışma yapacaklar, bunu biliyoruz. Ancak spam kullanıcılar için başka bir çözüm geliştirmeleri gerektiği ise aşikar.

2010’da bizlerle buluşan Instagram, kısa zaman içinde dünyanın en popüler paylaşım uygulamalarından biri oldu. Üstelik sadece mobil cihazlarla erişilebilen ve bilgisayarlar üzerinden paylaşımlara izin vermeyen uygulama, bu duruma rağmen ciddi başarıya imza atmış görünüyor.

Nisan 2012’de Facebook tarafından 1 Milyar ABD Doları karşılığında satın alınan Instagram, 2013 yılını %23’lük büyüme ile kapatmıştı. Birkaç yıl sonra, bugün görüyoruz ki, Instagram daha da büyümeye ve fenomen olmaya devam ediyor. Bakalım bir sonraki yıl nasıl bir haber bizi bekliyor olacak…

Bu uluslararası araştırmaya göz atın: Popüler Instagram Hesapları

Yazar: Said Murat

YORUM

Yorumlar 0