Taylor Swift ve Müzik Endüstrisi Youtube’a Savaş Açtı

Taylor Swift ve Müzik Endüstrisi Youtube’a Savaş Açtı

Aralarında Taylor Swift'in de bulunduğu 180 sanatçı DMCA kurallarının değiştirilmesi için ABD Kongresi'ne açık mektup gönderdi. Hedef: Youtube

Popüler şarkıcı Taylor Swift ve onlarca müzik insanı, Youtube gibi platformların müzik sektörünün gelişimini tehdit ettiği gerekçesiyle ABD Kongresi’ne açık mektup gönderdi. Altında 180’den fazla kişinin imzası bulunan mektupta kısaca sanatçılara hakları olanın teslim edilmesi talep ediliyor.

Taylor Swift, Paul McCartney ve U2 gibi sanatçıların yanı sıra Universal, Sony, Warner Music gibi şirketlerinde altında imzası olan bu mektupta DMCA (Digital Millennium Copyright Act) kurallarının yıllar önce yazıldığı, bu çağın gereksinimlerini karşılamadığı, Youtube gibi siteler üzerinden sanatçıların haklarını yeterince korumadığı ve bunun bir an önce düzeltilmesi gerektiği belirtilmiş. Yani daha açıklayıcı olursak onlarca müzisyen ve şirket Youtube’un kendilerine hak ettikleri miktarda para kazandırmadığından ve müziklerinin nerelerde kullanılıp kullanılmayacağına dair bir seçenek sunmamasından şikayetçi.

Bugün DMCA’nin müzik endüstrisi için en büyük problem olduğu belirtilen mektupta bu durumun sanatçıları oldukça olumsuz etkilediği üstüne basa basa anlatılıyor. Sanatçılar kongreden DMCA’nin mantık çerçevesinde çağımıza uygun bir hale getirilmesini talep ediyor.

Taylor Swift ve arkadaşları mektupta her ne kadar DMCA’den şikayetçi olduklarını yazsalar da burada hedefin Youtube olduğu çok bariz. Apple Music ve Spotify‘ın ücretli abonelik hizmetleri olduğu için burada şikayet edilen olmaktan yırtıyorlar denilebilir.

Son yıllarda birçok sanatçının bu konuda şikayetçi olduğu haberleri zaten duyuluyordu. Görünen o ki artık bir şeyleri değiştirmek için harekete geçilmiş.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0