Snapchat Nasıl Başardı? Twitter’dan Fazla Kullanıcıya Ulaştı!

Snapchat Nasıl Başardı? Twitter’dan Fazla Kullanıcıya Ulaştı!

Milyonlarca insan tarafından kullanılan SnapChat vazgeçilmez uygulamalar arasına girmeyi başardı. Peki nasıl?

Bloomberg’in hazırladığı rapora göre, günlük 150 milyon kullanıcıyı ağırlayan Snapchat, bu rakam ile Twitter’ı geçmiş oluyor. Öyle ki, Twitter’ın günlük ziyaretçi sayısı ortalama 140 milyon kadar.

Tabi ki, Snapchat bu başarısını bir günde elde etmedi. Daha geçtiğimiz Aralık ayında, yani Aralık 2015’te, 110 milyon günlük ziyaretçisi olan Snapchat, bugün ise 150 milyonu geçmiş bulunuyor.

Evet, bir günde gelmese de başarı, yine de oldukça kısa bir zaman zarfı içerisinde Snapchat aldı başını gitti. İlk başta oldukça ilginç gibi gelen proje, bir süre içinde tüm dünyada bir numara oldu. Aslında ‘ilginç’ diyoruz, çünkü paylaşılan fotoğraf ya da videolar sadece kısa bir süre için yayında kalıyor, sadece arkadaşlar tarafından izleniyor ve sonra yok oluyor. Aslında eski filmlerde dinlendikten sonra silinen ses kayıtları gibi bir havası da var. Ancak Instagram gibi platformlar resim ve videoları süresizce yayınlarken, Snapchat sadece ‘chat’ şeklinde, kısa süreliğine aktif bırakıyor, tüm içeriklerini. Ancak bu proje bir şekilde başarılı oldu ve ziyaretçi sayısını katlamayı başardı.

snapchat_2

Gençler, anlık görüntüler çekip paylaşmayı çok sevdi. Bu da Snapchat’in işine yaradı. Sadece kısa mesajlarını dahi Snapchat ile göndermeye başlayan gençler, özellikle kendi arkadaşlarını hızlıca ekleyip hemen bir ortam yapmayı başardı ve bu da Snapchat kullanımının artmasını sağlayan etkenlerden. Çünkü gençler, kendi sosyal çevresini yine sosyal medya platformlarında da görmek istiyor. Snapchat, mobil dostu uygulaması ile sosyal çevreleri bir araya getirmeyi oldukça hızlı başardı.

Diğer bir başarı ise ‘eğlence’ tarafından geliyor. Yine gençler, eğlence sektörünü Snapchat sayesinde oldukça farklı noktalara taşıdılar. Öyle ki, Snapchat sayesinde hem ünlüler hem de yeni fenomenler farklı bir araç bulmuş oldu, büyük bir çevreye ulaşabilmek için. Hatta her gün hayranlarına Snapchat ile ulaşan ünlülerin yanında bir de bu uygulama sayesinde yeni fenomen olan ve eğlence sektörüne merhaba diyen şanslılar var. Tabi ki bu durum Youtube için de geçerliydi, evet. Ancak Snapchat bir başka koldan başarmış gibi görünüyor. Hızlıca paylaşıp, eğlenip, bir başka güne başlayan Snapchatters (yani Snapchat kullanıcıları), sadece eğlence için mi tercih ediyor bu uygulamayı?

Bizi Twitter’dan takip etmek için buraya tıklayınız. 

Haber kanalları, Snapchat’te!

Bu bir gerçek ki, en çok kullanıcıyı eğlence sektöründen kazanan uygulama, yine de haber kanalları için çok büyük bir kaynak. Öyle ki, CNN dahil birçok haber platformu Snapchat’i kullanıyor.

Bu arada, Twitter’ı günlük kullanıcı bazında geçen Snapchat raporlarını duyan iki taraf da, hem Twitter hem de Snapchat tarafı, yorum yapmadı.

Sosyal medya üzerine yazıp-çizmeye devam ediyor olacağız. Bakalım daha ne tarz projeleri inceliyor olacağız…

Yazar: Said Murat

YORUM

Yorumlar 0