Apple Music İkinci Bir Şansı Hak Ediyor #Deneyim

Apple Music İkinci Bir Şansı Hak Ediyor #Deneyim

Apple WWDC 16'da Apple Music'e yönelik yenilikleri kullanıcılara ve geliştiricilere tanıttı. Hem bu yenilikleri hem de geçmiş deneyimlerimizi aktardık.

Apple’ın geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü çevrimiçi müzik dinleme servisi Apple Music’i Türkiye’ye geldiği günden beri kullanıyorum. Apple Music’e Spotify Premium üyeliğimi iptal edip geçmiştim. Şimdilerde ise Apple Music üyeliğimi iptal edip tekrar Spotify’a geçmeyi düşünüyordum, ta ki WWDC 16’ya kadar.

Apple Music yeni kullanıcılarına ilk 3 ay servisi ücretsiz deneme imkanı sunuyor. Yani aslına bakarsanız Spotify Premium üyeliğimi iptal ettirmeden Apple Music’i dener ve ona göre karar verebilirdim. Ancak ben hali hazırda Apple ekosistemine alışkın ve oldukça seven biri olduğum için tereddüt etmenden üyeliğimi iptal edip Apple Music’e geçtim.

Apple Music, Spotify’ı bitiyor mu? – Okumak için tıklayın

applemusicvsspotifyİlk göz ağrımın Spotify olmasından mıdır nedir, Apple Music’e alışmakta oldukça zorluk çektim. İstediğim parçalara kolayca ulaşamıyordum. Arayüzü mobilde kurtarsa da masaüstü versiyonunu iTunes üzerinden kullanmak zorunda olduğunuz için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Kullandıkça arayüze bir şekilde alıştım ve nasıl arama yapmam gerektiği gibi bir takım şeyleri öğrendim. Listeler oluşturmak her ne kadar Spotify’daki kadar kolay olmasa da oluşturdum. Apple kuratörlerinin listeleri her ne kadar Spotify’dakiler kadar güzel olmasa da dinledim. Siz müzik dinledikçe sizi tanıyan ve size uygun şarkılar öneren servis benim için ‘Yalnızlar için Beatles şarkıları‘ önerisinden öteye geçemedi. Yine de radyo falan keyifliydi, Star Wars radyosu gibi ilginç şeyler keşfettim. Öyle ya da böyle bir şekilde 3 ayı tamamladım.

3 aylık deneyim sonunda tekrar Spotify’a geçmeyi düşündüm. Ancak tam o sıralar WWDC 16’da Apple’ın neler tanıtacağı haberleri dolaşıyordu. Apple Music ile ilgili gelişmelerin geleceğini okuduğumda ise biraz daha beklemek istedim. WWDC açılış günü geldi geçti. Yapılacak geliştirmeler kullanıcılara ve geliştiricilere tanıtıldı. Sonuç: Apple Music’e bir şans daha vermeye karar verdim.

WWDC 16’da Apple Music’e Yönelik Neler Gösterildi?

Her ne kadar çok tatmin olmasam da Apple Music an itibariyle benim de içinde olduğum 15 milyondan fazla premium üyeye sahip. Rakamlara göre servisin başarısız olduğunu söylemek imkansız.Teknik olarak Apple Music Spotify’dan çok üstün ancak kullanıcılara hitap etme konusunda bariz bir şekilde sıkıntılar yaşıyor. Hem kullanıcılar hem de Apple biliyor ki Apple Music’te düzeltilmesi gereken şeyler var.

applemusicnewfetures

Yeni özellikler. Fotoğraf: The Verge

WWDC’de Apple Music’e gelecek yeniliklerin demosunu yapan Bozoma Saint John oldukça keyifli bir sunum gerçekleştirdi. Enerjisini seyircilere güzel bir şekilde aktardı ve WWDC’nin en keyifli anlarını yaşattı. Apple Music’e gelecek olan yenilikler ise şöyle:

– Tamamen yenilenmiş tasarım ve arayüz

– Kütüphaneler

– Çok daha isabetli ve geliştirilmiş ‘sizin için’ sekmesi

– Şarkı sözleri

Elbette kullanmadan konuşmak zor ancak demodan gördüğüm kadarıyla arayüz oldukça sade ve kullanımı kolay. Apple’ın kullanıcıların en çok şikayet ettiği arayüz konusunu çözmesi bile Apple Music’te kalmam için başlı başına bir sebep.

Kütüphaneler kısmı her ne kadar gereksiz gibi gözükse de düzen oluşması için oldukça önemli. Buradan çalma listelerinizi, albümleri ve indirmiş olduğunuz müzikleri kontrol edebilmeniz mümkün.

Sizin için‘ sekmesi artık çok daha kişiselleştirilmiş. Buradan son dinlediğiniz ve size önerilmiş müzikleri kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca sistem size özel çalma listeleri de oluşturabiliyor.

lyricsapplemusic

Şarkı sözleri. Fotoğraf: The Verge

Apple Music’e şarkı sözlerinin gelmesi birçok kullanıcıyı mutlu etmiştir diye düşünüyorum. Burada ilginç bir detay var. Henüz resmi bir açıklama gelmese de Apple çok büyük ihtimalle şarkı sözleri için MusixMatch ile anlaştı. MusixMatch aynı zamanda Spotfiy için de şarkı sözü desteği veriyordu. Geçmiş zaman kullanıyorum çünkü bir süredir Spotify’da şarkı sözlerine ulaşamıyorsunuz. Bunun nedeni büyük ihtimalle Apple’ın MusixMatch ile yaptığı anlaşma. Büyük firma olmak böyle bir şey herhalde.

Sonuç olarak tüm bu yeniliklerden sonra Apple Music’in son bir şansı hak ettiğini düşünüyorum. Bu yenilikler iOS 10 ile birlikte önümüzdeki sonbaharda kullanıcılara sunulacak. İster o zamana kadar Apple Music’i kullanmaya devam edin, isterseniz Spotify’a geçin. Ben yenilenmiş Apple Music’i kullanmak için sabırsızlıkla bekliyor olacağım.

NOT: Görseller TheVerge.com‘dan alınmıştır.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0