Microsoft Salladı: LinkedIn’e 26,2 Milyar Dolar! #Analiz

Microsoft Salladı: LinkedIn’e 26,2 Milyar Dolar! #Analiz

Büyük satın almalar ile adından söz ettiren Microsoft, bu sefer daha büyük oynadı; profesyonel sosyal ağ LinkedIn’i bünyesine kattı...

Pazartesi sabahı açılan borsalar, ve tüm dünya, bu haberi konuşuyor. Nokia ve Skype gibi büyük şirketleri satın alan Microsoft, şimdi de LinkedIn ile anlaştı ve gelişmeyi piyasaya duyurdu.

26,2 milyar dolar!

2011’de 8,5 Milyar Dolar’a Skype ve 2013’de 7,2 Milyar Dolar’a Nokia’yı bünyesine katan Microsoft, bu sefer 2016 Haziran’da 26,2 Milyar Amerikan Doları’na LinkedIn’i, tüm ekibi ile, bünyesine katmış oldu!

CEO kalıyor

LinkedIn CEO’su Jeff Weiner, Microsoft’un isteği üzerine aynı pozisyonda kalacak ve Microsoft CEO’su Satya Nadella’ya bağlı bir şekilde çalışmasına devam edecek. Piyasalar, LinkedIn’in CEO’sunun başarısını konuşuyordu. Microsoft da ekibi tutma kararında, anlaşılan.

microsoft-linkedin-4

Hisseler uçtu!

LNKD hisseleri, %47’ye uçtu. Piyasalar, LinkedIn hissesi almak için çalkalanır hale geldi.

Yıl sonuna kadar tamam

Satış için anlaşmalar yapıldı. Tüm hissedarlar ve resmi prosedürlerin tamamlanmasının yıl sonuna kadar gerçekleşmesi bekleniyor.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, LinkedIn için ‘LinkedIn takımı, hızla büyüdü ve dünyanın profesyonelleşmesinde büyük etkileri var. Biz, birlikte, özellikle Microsoft Office 365 ekibi ile, tüm gezegendeki insanlara ulaşıp hizmet vermeyi hedefliyoruz. Bunu başaracağımıza da inanıyoruz’ dedi.

Satya Nadella sonrasında açıklama yapan LinkedIn CEO’su Jeff Weiner, ‘Misyonumuz aynı. Vizyonumuz aynı. Kültür ve değerlerimiz de aynı. Ben de CEO olarak görevime devam ediyorum. Nice başarılara!’ dedi.

microsoft-linkedin-2

Bu ‘şirket evliliği’, her iki şirket için çeşitli pozitif dönüşlere gebe durumda. Nasıl mı?

Her iki şirket de, milyonlarca üyeye ya da müşteriye daha ulaşmış durumda. Microsoft daha da sosyalleşecek gibi dururken, LinkedIn de daha çok software bazlı çalışmalar yapan bir şirkete belki personel kaynağı belki de farklı potansiyel kaynağı olacak. Öyle ki, piyasalar da her iki şirkete de güveniyor. LinkedIn’e olan güven bir başkaydı. Şimdi Microsoft bünyesinde olacak olan şirket, aynı sistemle çalışmaya devam ederse, Microsoft’un satın alması işe yaramış olacak. Zaten bu sebeple de CEO ve ekip değişmiyor, sadece şirket evliliği ile satın alınmış oluyor.

CEO’nun değişmemesi neden önemli?

Özellikle piyasalar için büyük önem arz ediyor. Neden mi? Cevabı çok net. Her gelen CEO, kendi kültür ve anlayışı ile gelir. Bu da hem ekipte hem de şirket stratejisinde büyük değişiklikler anlamına geliyor. Bu durum genelde piyasaları tedirgin eder. Ancak LinkedIn CEO’su ‘ben yerimde kalıyorum’ diye açıklama yapınca, hisseler de haliyle tavan yaptı. Gelecek günlerde nasıl olacak, piyasalar nasıl yol izleyecek, hep birlikte göreceğiz.

Nokia ve Skype evlilikleri nasıl gidiyor?

Başta da belirttiğimiz gibi, 2011’de Skype ve 2013’de Nokia’yı bünyesine kadar Microsoft, LinkedIn için daha büyük bir parayı gözden çıkararak piyasalarda yılın haberi oldu. Hem Skype hem Nokia için büyük değişiklikler yapan şirket, bakalım LinkedIn için neler düşünüyor.

Hisse başına 196 Amerikan Doları ödeyerek toplamda ‘nakit’ olarak 26.2 Milyar Amerikan Doları karşılığında LinkedIn’i satın alan Microsoft, bir sonraki adımda hangi şirketle büyümeye gidecek, merak konusu.

Yazar: Said Murat 

YORUM

Yorumlar 0