Apple WWDC 16’da Neler Tanıtacak?

Apple WWDC 16’da Neler Tanıtacak?

Apple'ın geliştirici konferansı WWDC'de bu yıl tanıtılması beklenenleri sıraladık.

Apple, 13 Haziran Pazartesi günü San Fracisco’da WWDC 16 etkinliğini düzenleyecek. Bir geliştirici konferansı olan bu etkinlikte her yıl yazılım tarafındaki büyük gelişmeler geliştiricilere ve kullanıcılara tanıtılıyor. Bu yılki ise bugüne kadarki en önemli WWDC etkinliği olabilir çünkü Apple’ın artık iOS, macOS, watchOS ve tvOS olmak üzere 4 işletim sistemi bulunuyor. Hal böyle olunca biz de teknoloji camiasının WWDC 16’dan neler beklediğini yazdık.

App Store’a büyük yenilikler geliyor! Öğrenmek için tıklayın.

Siri

Birçok mecra bu yılki WWDC yıldızının Siri olacağını düşünüyor. Bunun iki temel sebebi var: Birincisi Siri’nin Mac’e gelme ihtimali, ikincisi ise söylentilere göre Siri’nin her zamankinden çok daha büyük geliştirmeler alacağı.

siri16wwdGeçtiğimiz aylarda Siri’nin üçüncü parti yazılımlara açılacağı haberleri bir süre ortalıkta dolaşmıştı. Siri’nin üçüncü parti uygulamalara açılması demek herhangi bir geliştiricinin uygulamasına istediği gibi Siri’yi entegre edebilmesi demek. Bu da kullanıcıların Siri ile daha fazla işlem yapmasına olanak sağlayacaktır. Aslına bakarsanız bu durum geliştiricilerin uzun zamandır beklediği bir şeydi. Siri’nin rakiplerinden olan Amazon’un Alexa’sı ile mesaj yazarken, pizza söylerken hatta oyun oynarken bile konuşabiliyorsunuz. Hal böyle olunca Apple’ın da Siri’yi üçüncü parti yazılımlara açık hale getirmesi en çok beklenen gelişmelerden.

Siri’nin Mac desteği almasına ise neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Siri’nin bir diğer rakibi olan Cortana’nın uzunca bi süredir Windows bilgisayarlara destek verdiğini düşünürsek Mac’in yeni sürümüyle birlikte Siri’nin de gelmesi işten bile değil

Apple Music

Piyasaya sürülmesinden geçen 1 yılın ardından Apple Music tarafında da önemli gelişmeler bekleniyor. Özellikle arayüzü oldukça eleştirilen Apple Music’in bu konuda bir revizyona gideceği duyumlar arasında. Ayrıca Apple’ın kullanıcılar yeni müzikleri kolayca keşfedebilsin diye ‘sizin için’ kısmına geliştirmeler yapması ve ‘connect’ özelliğinden kurtulması da söylentiler arasında yer alıyor.

Apple Pay

Henüz ülkemizde kullanılamayan Apple Pay’in WWDC 16 ile birlikte destek verilen ülkeler arasına Türkiye’nin de eklenmesini beklemiyor değiliz. Tabi bu oldukça düşük bir ihtimal.

apple_payApple ödeme servisi Apple Pay için de ilginç yenilikler tanıtmaya hazırlanıyor. Bunların arasında iMessage üzerinden kişiden kişiye ödeme yapabilme özelliği bile olabilir. Söylentilere göre Apple Pay’in web üzerinden yapılan ödemeleri de desteklemesi bekleniyor.

iOS 10

Görünen o ki Apple’ın mobil işletim sistemi iOS için en büyük yenilikleri yukarıda bahsettiğimiz Siri, Apple Music ve Apple Pay olacak. Bunun dışında ufak tefek tasarım değişiklikleri de beklenmiyor değil. Dedikodulara göre yeni iOS’te birkaç temel uygulamanın simgesi değişecek, fotoğraflar uygulamasına yeni düzenleme seçenekleri gelecek ve ön yüklü gelen uygulamalar silinebilecek. Yeni işletim sisteminin iOS 10 olarak mı yoksa iOS X olarak mı sunulacağı da merak edilenler arasında.

Tüm bunlar ve performans iyileştirmeleri dışında yeni iOS’ten çok fazla bir şey beklenmiyor. Tabi yine de Apple’ın ne kadar sürprizlerle dolu bir firma olduğunu unutmamak gerek.

OS X (macOS)

Mac tarafında beklenen yeni OS X işletim sistemi için de en büyük yeniliklerden birisi yukarıda da bahsettiğimiz Siri olacak. Ayrıca yeni işletim sisteminin adı çok büyük ihtimalle ‘macOS’ olarak değişecek. Böylelikle Apple’ın iOS, watchOS, tvOS ve macOS bütünlüğünü sağlaması bekleniyor.

Yeni Mac işletim sistemine gelecek olan yenilelikler hakkında çok fazla söylentiler yok. Klasik olarak performans iyileştirmeleri bekleniyor. iOS’te olduğu gibi fotoğraflar uygulamasına yeni özelliklerin eklenmesi de olası. Onun dışında aktarabileceğimiz pek bir şey yok. Pazartesi günü hep birlikte öğreneceğiz.

tvOS ve watchOS

Pazartesi günü bu iki işletim sistemi için ilginç geliştirmeler göreceğimiz kesin. Ancak Apple bu iki projesini oldukça gizli tutuyor. Apple’ın diğer ürünlerine yönelik alınan duyumlar ne yazık ki bu iki işletim sistemi için geçerli değil. Yani tvOS ve watchOS’e gelecek olan özellikler kullanıcılar ve geliştiriciler için sürpriz olacak

watchosTabi yine de beklenen bazı temel şeyler var. tvOS kısmında Apple’ın oyun konusunda yapacağı yenilikler bunlardan bir tanesi. watchOS kısmında ise Apple hala sistemi daha kullanılabilir hale getirmek için çekirdek özellikler üzerinde geliştirmeler yapıyor. Bakalım neler göreceğiz.

Yeni donanım yok!

WWDC bir geliştirici etkinliği. Dolayısıyla kimse Apple’ın çıkıp da yeni bir donanım tanıtmasını beklemiyor. MacBook’lara yeni geliştirmelerin gelebileceği gibi cılız söylentiler olsa da büyük etki uyandıracak bir donanım beklenmiyor.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0