App Store iOS 10 ile Birlikte Değişecek!

App Store iOS 10 ile Birlikte Değişecek!

Phil Schiller WWDC öncesi App Store'a ne gibi önemli yenilikler geleceğini açıkladı. Detaylar haberimizde...

Apple’ın geliştiricilere yönelik konferansı WWDC‘ye günler kala Phil Schiller’dan App Store’da yapılacak değişikliklere yönelik önemli açıklamalar geldi.

Phil Schiller’ın The Loop, The Verge, DaringFireball gibi yayınlara yaptığı açıklamaların temelinde 3 önemli başlık bulunuyor

1- Yeni uygulamaların kabulü

2- Gelir modeli değişikliği

3- Arama sonuçlarında reklam gösterimi

Gelin bu 3 ana başlığı sırayla detaylandıralım.

Yeni Uygulamaların Kabulü

Apple’ın App Store’a uygulama kabulünde ne kadar katı olduğunu artık uygulama geliştiricisi olmayanlar bile biliyor. Firma bunu App Store’un kalitesini koruması adına bir gereklilik olarak görüyor. Ancak bu durum özellikle heves edip ilk uygulamasını yazan geliştiriciler için biraz can sıkıcı olabiliyor. Apple bu katı tutumundan vazgeçiyor diyemeyiz ancak Schiller’ın yeni açıkladığı sisteme göre bir uygulamanın onaylama sürecinin kısalacağını söyleyebiliriz.

AppStoreReviewTimesNormalde geliştirici uygulamasını Apple’a gönderdiğinde uygulama inceleme ekibi gönderilen uygulamanın nitelikleri karşılayıp karşılamadığı gibi detayları inceliyor ve bu süreç yaklaşık 5 gün sürüyordu. Schiller yeni sistemle birlikte bu sürenin 1 güne düşeceğini söylüyor. Shiller’ın takımı uygulama incelemelerinin neden bu kadar uzun sürdüğüne odaklanmış ve bu sorunu çözmüş görünüyor. Schiller uygulama inceleme sürecinin asla tamamen kaldırılmayacağını da sözlerine eklemeden geçmiyor.

Gelir Modeli Değişikliği

Apple yeni bir abonelik sistemi getiriyor. Ne yalan söyleyeyim, sistemin detaylarını okuduğumda çoğu insan gibi benim de aklım oldukça karıştı. Ben sizlere detayına hiç girmeden temelini anlatayım:

Bugüne kadar abonelik sistemi daha çok medya içeriklerinde kullanılırken artık herhangi bir uygulama için de kullanılabilir olacak. Örnek verecek olursak Workflow, Fantastical gibi uygulamalar haftalık/aylık/yıllık gibi belli bir ücrete tabi tutularak kullanıcılara sunulabilecek. Geliştirici tarafında, mesela uygulamanın ücreti 5 dolarsa geliştirici bu 5 doları uygulama direk satın alındığında değil 1 yıla bölünmüş şekilde alacak. Kullanıcı tarafında ise bir nevi ‘uygulamayı ne kadar kullandıysan o kadar ödeyeceksin‘ gibi bir durum olacak.

appstoresubscriptionsBu abonelik modeli App Store’da birden fazla uygulaması bulunan kişiler/firmalar için de oldukça avantajlı olacak gibi görünüyor. Kullanıcılar bu sistem sayesinde çok farklı tekliflerle karşılaşabilirler. Ayrıca birden çok uygulamaya abone olmak kullanıcıların kafasını oldukça karıştırabilir. Yeni abonelik sistemiyle ilgili daha net bilgileri sabırsızlıkla bekliyoruz.

Apple abonelik sistemindeki gelir modelinde de değişikliğe gidecek. Bugüne kadar uygulama gelirlerinde 70/30 sistemi (%70 geliştiricilere %30 kendisine) uygulayan şirket artık uygulamanın ikinci yılı  85/15 oranını uygulayacak. Hali hazırda ilk yılını tamamlamış uygulamalar direkt olarak 85/15 oranına tabi tutulacak.

Arama Sonuçlarında Reklam Gösterimi

Yıl içinde Apple’ın App Store arama algoritmasına yönelik değişilikler yaptığı haberlerine alıyorduk. O değişikliklerin detaylarını bugün öğrendik. Apple, App Store’da yapılan arama sonuçlarında reklam gösterecek. Durun ‘reklam’ deyince ürkmeyin hemen. Apple da reklamların ne kadar isnir bozucu olduğunun farkında. Bu nedenle gösterilen reklamların sayısını 1 olarak sınırlandırmış. Yani siz herhangi bir arama yaptığınızda sadece tek bir reklam görecekseniz o da aşağıya koyduğum resimdeki gibi açık mavi arkaplanlı şeklinde görünecek.

searchadsAyrıca reklamlar sadece arama yaptığınızda karşınıza çıkacak. Yani App Store’da uygulamar arası gezerken herhangi bir reklamla karşılaşmayacaksınız. Apple buna ‘Search Ads‘ adını koymuş.

Phil Schiller’ın WWDC öncesi App Store hakkında yabancı yayınlara yaptığı açıklamaların özeti bu şekilde. Tüm bu saydığımız yenilikler muhtemelen yeni iOS sürümü ile birlikte gelecektir.

Apple’ın uygulama marketini hem geliştiriciler hem de kullanıcılar için daha iyi bir yer haline getirme çabasını görmek güzel. Yukarıda değindiğimiz 3 başlığın detayları oldukça tartışmaya açık. WWDC’de buna yönelik daha detaylı bilgiler gelecektir. Takipte kalın…

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0