Android Marshmallow Kullanım Oranı 8 ay sonra %10’a Ulaştı

Android Marshmallow Kullanım Oranı 8 ay sonra %10’a Ulaştı

Android işletim sisteminin son sürümü Marshmallow, piyasaya çıktıktan 8 ay sonra %10 barajını geçmeyi başardı. Detaylar haberimizde...

Google’ın bundan tam 8 ay önce piyasaya sürdüğü Android Marshmallow işletim sisteminin kullanım oranı sonunda çift hanelere ulaştı. İlk çıktıktan 4 ay sonra %1 oranını aşan Marshmallow bir 4 ay sonra da %10,1 kullanım oranına ulaşmayı başardı.

Rakibi iOS ile karşılaştırınca bunu ‘başarı’ olarak nitelendirmek ne kadar doğru olur tartışılır ancak Android gibi bir işletim sisteminin cep telefonundan buzdolabına kadar oldukça geniş bir kapsamı olduğunu hesaba katarsak bu rakamlar anlayışla karşılanabilir.

marshmallow_adoptionGeçen senelerden de bildiğimiz gibi Android cephesinde yeni çıkan bir işletim sisteminin yayılması 1 yılı aşkın süre alabiliyor. Bu noktada Marshmallow’un kat etmesi gereken daha çok yol var. Haziran raporunu Mayıs ayındaki raporla kıyaslayınca Marshmallow’un ilerleyişini daha rahat anlayabiliyoruz.

Mayıs 2016 – Haziran 2016 Kullanım Oranlarındaki Değişim:

  • Android 6.0 Marshmallow: 2.6 puan yükselerek 10.1’e ulaştı (yüzde)
  • Android 5.0/5.1 Lollipop: 0.2 puan düştü.
  • Android 4.4 KitKat: 0.9 puan düştü.
  • Android 4.1/4.2/4.3 Jelly Bean: 1.2 puan düştü.
  • Android 4.0 Ice Cream Sandwich: 0.1 puan düştü.
  • Android 2.3 Gingerbread: 0.2 puan düştü.
  • Android 2.2 Froyo (May 2010): 0.1’de kaldı.

Marshmallow işletim sisteminin kullanım oranlarında bu sene sonuna doğru Jelly Bean’i geçip 3. sıraya oturması bekleniyor. Hatta 2.liği bile zorlayabilir, bilemiyoruz. Ancak Android N çıkmadan Marshamllow’un 1.ciliğe yerleşemeyeceğini söyleyebiliriz.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0