ABD’de İnternet Hızı 1.5 Gigabit Oluyor! Hazır mısınız?

ABD’de İnternet Hızı 1.5 Gigabit Oluyor! Hazır mısınız?

Amerika Birleşik Devletleri'nde internet hızı adeta 'uçacak!' Peki dünyayı bekleyen tehlike ne? İşte yanıtlar...

İnternet hızımız sizce de biraz ‘hızlı’ uçmuyor mu? Daha yakın zamanda 1Mbit’lik internetlere ‘oh be!’ derken, şimdi ise onlarca megabiti tek bir fiber kablosundan geçerek wireless üzerinden cihazlarımıza ulaşmasını izliyoruz. Siz de adsl hız testi işleminizi speedcheck platformu üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Yılın sürpizlerinden biri, G.Fast ile geldi! Bu yıl hem upload hem download hızını saniyede 1.5 Gigabit’e çıkaracağını açıklayan G.Fast, her zaman evinize aldığınız internetin hızını katlamak için söz verdi.

İsrailli çip üreticisi Sckipio yaptığı açıklamada ‘Amerika Birleşik Devletleri’nde bu yıl aktif olacak teknoloji, G.Fast, ülkenin diğer köşelerine de en geç 4 yıl içinde ulaşmış olacak’ dedi.

Tabii ki G.Fast hakkında hala onlarca soru var. Mesela, ‘ne zaman geliyor?’, ‘ücretler nasıl olacak?’ ya da ‘kimlerin erişimi olacak?’ gibi…

Bu soruların yanında, bir sorunun cevabı verildi. ‘Ne kadar hızlı olacak?’, Cevap: ÇOK!

Ancak bizi ilgilendiren durum şu ki, G.Fast teknolojisinin Avrupa ve Türkiye’ye ne zaman geleceğini tam olarak bilemiyoruz. Bu soruların cevabını almak için biraz daha beklememiz gerekiyor, sanırım. Gfast_2

Yeni üretilecek olan G.Fast ile birlikte hem upload hem download hızımız 750 megabite (saniyede) ulaşacak! Bu rakam, şuan hali hazırda evimize gelen internetten yaklaşık olarak 30 katı!

Bunun haricinde, Amerika Birleşik Devletleri için konuşmak gerekirse (keza ilk ABD’de test ediliyorlar, malum olduğu üzere) gelecek jenerasyonun çipleri, çok daha hızlı internet hizmeti sunacak, diyen Sckipio, bu açıklamanın saniyede 1.5 gigabit olduğuna işaret etti (bu da Google Fiber’i katlıyor da katlıyor!).
google-fiber

Hem upload hem download hızının eşit olması neden önemlidir?

Yeni teknolojiler, haliyle yüksek upload hızına sahip olmanızı da istiyor. Örneğin 4K video upload etmek istediğinizde, sanal online uygulamalar kullanmak istediğinizde, online oyunlar oynamak istediğinizde ya da cihazlarınızı canlı yayın aracı gibi kullanmak istediğinizde, oldukça yüksek upload hızına ihtiyacınız oluyor. G.Fast, bu konuda güzel bir adım olacak gibi.

Başta da belirttiğim gibi, daha önceleri 1 Mbit’i ararken, şimdi hızımızı katlıyoruz da katlıyoruz. Bundan birkaç sene sonra ise Sckipio’nun da belirttiği gibi 1.5 gigabit’i rahatlıkla görebileceğimizi düşünüyorum.

Gfast_4

G.Fast’in avantajları

– Yüksek Hız!
G.Fast, 1Gbps’e yakın şahane bir hıza sahip teknoloji olarak tüm gözleri üzerine çekiyor.

– Megabit başına iletişim çok daha ekonomik!
Biraz ilginç gelebilir ancak doğruya doğru, ki, G.Fast fiber performansı ile %10 daha ekonomik çözümlerle geliyor!

– Daha güvenli!
Güvenden kastımız biraz daha hattın sağlamlığı ve iletişim kalitesi aslında. G.Fast, geleneksel xDSL teknolojilerinden çok daha güvenilir ve hat kopmalarını minimum seviyede tutan bir teknoloji.

– Büyük ağlar için biçilmiş kaftan!
Nasıl mı? G.Fast, Hem şirketler hem de büyük bir apartman için en akıllı çözüm olabilir. Yüksek hızın tüm apartmana yayılması ile sorunsuz bir internet bağlantısına kavuşulmuş olunacak.

Bildiğiniz üzere, yüksek, çok yüksek hızlı internet bağlantısı Amerika ve Avrupa’da daha da ‘hızlı’ yayılıyor ve tüketiliyor. Ülkemize gelmesi ise biraz zaman alacak tabi ki. Türkiye’deki internet hızımızın katlanacağı gün, biz yine sizinle olacağız ve Teknoloji Turu’nda tüm detayları paylaşacağız. Takipte kalın.

Yazar: Said Murat

YORUM

Yorumlar 0