Google Yeni Mobil Uyumluluk Test Aracı Mobile Friendly’i Yayınladı

Google Yeni Mobil Uyumluluk Test Aracı Mobile Friendly’i Yayınladı

Teknoloji şirketi Google, yeni mobil test aracı Mobile Friendly’i kullanıma sundu. İşte konuya dair tüm detaylar...

Google‘ın yeni test aracı, web sitesine giriş yapıldıktan sonra mobil uyumlu olup olmadığını tespit etmeye yarıyor. Zarif arayüzü ve fonksiyonelliği ile dikkat çekiyor. Ayrıca mobil hız-masaüstü hız farklarını da gösteriyor. Özellikle yüksek segmentli web siteleri için olmazsa olmaz araçlardan biri olabilir, ayrıca küçük girişimler için de hem kendilerinin hem de diğer platformların izlenmesi açısından önemli bir uygulama yapısı özelliği taşıyacak. Web sitelerindeki mobil odaklı sorunlar görülüp düzeltilmesi sağlanabilecek özetle. Üstelik başka artıları da var…

Google Mobile Friendly, mobil uyumluluğu da iyi, uygun ve zayıf olmak üzere 3 farklı kategorilendirme üzerinden derecelendirerek bildirimde bulunuyor. Bildirimler e-mail olarak da gönderilebiliyor. Bu da ekip çalışanları varsa pozitif bir paylaşım yolu olarak kullanım imkanı anlamına geliyor. Ayrıca elde edilen bulgu ve raporlar da yine müşterilerle paylaşılabilecek. Başta da belirttiğimiz gibi araç son derece sade bir yapıda, karmaşık argümanlar barındırmadığı görülüyor.

google-mobile-friendly

Web sitesi optimizasyonlarında ilgili aracın rolünün bir tür anahtar formunda olacağını belirtmek mümkün.

Öte yandan web siteleri için kullanılan PageSpeed Insights adlı araç da halen kullanılabiliyor. Bu da Mobile Friendly’nin PageSpeed Insights’ın yerini alacak şekilde gelmediği anlamı taşıyor. Google mobil dostu test aracı Mobile Friendly’nin etkilerini ilerleyen günlerde göreceğiz.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalınız…

YORUM

Yorumlar 0