Günün Öne Çıkan Oyun Haberleri – 31 Mayıs

Günün Öne Çıkan Oyun Haberleri – 31 Mayıs

Yeni bir Sci-fi MMORPG oyunu duyuruldu: Dual Universe, No Man's Sky'in ertelenmesi ile yapımcı ölüm tehditleri aldı, Smite PS4 için yayınlandı! İşte detaylar...

MMORPG bilim-kurgu oyunu Dual Universe duyuruldu!

Çok oyunculu bilim-kurgu oyunlarına 2017’de bir yenisinin ekleneceği Fransız geliştirici Novaquark tarafından duyuruldu.

Bünyesinde Ubisoft, Sony, Apple ve Aldebaran Robotics’in emektar oyun geliştiricilerini barındıran Novaquark’ın kurucusu Jean-Christophe Baillie, oyunun ilk prototipinin 2014 yılında geliştirildiğini, Eve Online ve Space Engineers gibi oyunların projede ilham kaynağı olduğunu belirten açıklamalarında Dual Universe’in Alpha versiyonunun 2017 başlarında PC için yayınlanacağını duyurdu.

DualUniverseExplorer

Sandbox ile geliştirilen Dual Universe’in başlıca özellikleri:

  • Mega Massively Multiplayer Game: Milyonlarca oyuncu aynı anda, aynı evreni bölge ve sınır koşulu olmadan paylaşabilecek.
  • Geliştirilebilir oyun mekaniklerinin zenginliği ile oyuncular kendi topluluklarını oluşturabilecek.
  • Oyunun kurulu olduğu dünyanın tamamen düzenlenebilir olması ile oyuncular kazı ve zanaat yaparak hemen hemen herşeyi isteklerine göre şekillendirebilecekler.
  • Dev oyuncu yapımı gemiler ve yapılar büyük ekiplere ev sahipliği yapabilecek.
  • Fütüristik bir bilim kurgu evreninde sürükleyici first person view imkanı olacak.
  • Eve Online marketinin bir benzeri, piyasa siparişleri ve finansal araçlara dayalı gerçekçi oyun içi ekonomisi olacak.
  • LUA kullanarak kendi yapılarınızı, gemilerinizi inşa edebilecek ve deneyebileceksiniz.

Eve Online’ın yeni DLC’si Eve: Valkyrie VR desteği verecek!
dualuniversegrandship

Star Citizen‘e benzerliğiyle ümit vaat eden Dual Universe ile ilgili daha detaylı bilgi için oyunun resmi web sitesini ziyaret edebilir, gelişmelerden haberdar olmak için mailing listesine kayıt olabilirsiniz. 

Hazır Sci-fi MMO oyunlardan bahsetmişken;

No Man’s Sky’in çıkış tarihi ertelendi, geliştiricisine ölüm tehditleri yağdı!

Daha önceki yazımızda da belirttiğimiz üzere No Man’s Sky in çıkış tarihi 21 haziran 2016 olarak duyurulmuştu.

maxresdefault (1)

Oyunun geliştirilmesi esnasında yaşanan aksaklıklar, işlerin planlandığı gibi gitmemesi ve ortaya çıkan yeni fikirlerin oyuna entegre edilebilmesi yüzünden geçtiğimiz hafta oyunun çıkış tarihi ikinci kez ertelenerek 9 Ağustos’a uzatıldı. Oyunu büyük ilgiyle bekleyen bazı oyuncular bu 2 aylık ertelenmeden memnun olmadıklarını, hoş olmayan bir şekilde sosyal medya üzerinden oyunun yapımcısına iletti.

No Man’s Sky’in geliştiricisi olan Hello Games‘in kurucusu Sean Murray Twitter‘da ölüm tehditleri aldıklarını belirten bir mesaj yayınlayarak bu tarz tepki kampanyalarının geldiği en uç noktayı gözler önüne serdi.

Özellikle, büyük ses getirecek oyunların yapımı esnasında yaşanan gecikmelerin, aslında oyun kapsamını genişlettiğini ve olağan karşılanması gerektiğinin en büyük örneği 3 aylık bir gecikmeyle çıkan The Witcher 3… Duyurulmasının aksine, ertelenmesiyle open-world olarak karşımıza çıkmış The Witcher 3; bolca övülen ve alkışlanan bir RPG olmuştu. Benzer şekilde, Oculus Rift‘in Facebook’a satılması ve Flappy Bird’ün yapımcısının oyunu yayından kaldırdığını söylemesi gibi yapımcıların fikir değişikliği haberleri üzerine oyuncular tarafından sürdürülen tehdit kampanyaları sonrası, 2000’den fazla oyun geliştiricisi, bu tarz şiddet ve tehdit içeren mesajların asla kabul edilemez olduğunu ve önüne geçebilmek için görüldüğü platformlarda mutlaka şikayet edilmesi, beslenmemesi gerektiğiyle ilgili bir açık mektup yayınlamıştı.

onlineharassment

Tehditlerin eyleme dönüşmemesini diliyor ve merakla No Man’s Sky’in çıkış tarihi 9 Ağustos 2016‘yı bekliyoruz.

Smite, PS4’e geliyor!

Video oyunlarının en vazgeçilmez türlerinden biri olan MOBA, League of Legends ve DotA 2 gibi dünya çapında hayran kitlesine sahip oyunlara tür sahipliği yapıyor. PS4 sahiplerini işlerinden güçlerinden edecek bir başka MOBA oyunu olan Smite, PC ve Xbox One platformlarından sonra 31 Mayıs itibariyle PS4 üzerinden de oynanabilir.

ps4-social-meta

Hi-Rez Studios tarafından geliştirilmiş ve içeriğinde Yunan mitolojisinde tanrılar kralı olarak bilinen Zeus gibi çeşitli mitolojik karakterler barındıran Smite, oyuncuya 3rd person perspektif sunan ender MOBA oyunlarından.

PS4 platformunda daha önce de beta versiyonları yayınlanmış Smite’ın geliştiricisi Hi-Rez Studios tarafından yayınlanacak tam sürümünde, oyunun saniyede yenilenen kare sayısı 60 FPS’e çıkartılmış, içeriğe Clash ve Siege adında iki yeni oyun modu eklenmiş ve oynanabilir karakter sayısı 75’e yükseltilmiş.

smiteps4

PC ve Xbox One üzerinden oynanabilir olan SmiteSony PS4 için 31 Mayıs 2016’da yayınlanacak.

Rocket League’e bir de bu gözle bakın!

Rocket League’de cross platform güncellemesi 25 Mayıs’ta yayınlandı!

Yazar: Beril Koç
Twitter: @berilkoc

YORUM

Yorumlar 0