Sonraki Android Sürümü ‘Android Neyyappam’ mı Olacak?

Sonraki Android Sürümü ‘Android Neyyappam’ mı Olacak?

Hindistan'da başlatılan kampanya çerçevesindeki sonraki Android işletim sistemi isminin Android Neyyappam olması için uğraşılıyor.

Google’ın Hint kökenli CEO’su Sundar Pichai’den mi destek aldılar, yoksa nedir bilinmez ama Hindistan, sonraki Android işletim sisteminin adını kendi milli tatlılarının ismi olan Neyyappam koymakta kararlı görünüyor. Ülkede başlatılan kampanya çerçevesinde bu yılın sonbahar aylarında final versiyonunun kullanımına başlanacak işletim sisteminin isminin Android 7.0 Neyyappam olması için yoğun çaba harcanıyor.

android-neyyappam

Türkiye’de Android Baklava ya da Android Fıstıklı Şöbiyet isimleri günün birinde olur mu bilinmez ama Hintlilerin arkasındaki güç bir hayli fazla. CEO’ları bile Hintli, yani gelişmeleri ‘kaygıyla’ izleniyor.

Neyyappam nedir?

Neyyappam, Hindistan’da oldukça popüler tatlı. İçeriğinde pirinç, fasülye, şeker bulunuyor ve yağda kızartılıyor. Bizim tulumba tatlısının içeriği biraz garip olanı diyebiliriz.

Öte yandan teknoloji otoriteleri, bugün olmasa bile günün birinde mutlaka bir Hint tatlısının Android işletim sistemlerinde isim olarak kaydedileceği öngörüsünde bulunuyorlar. Açıkçası bu yönde yoğun talep de var…

Hindistan 1 milyara yakın nüfusuyla dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi ve teknoloji odağında da gelişim bu noktada son derece yüksek.

Android N ismiyle şu anda belirsizliği koruyan işletim sisteminde, kesinleşecek sürüm isminin ‘Nutella’ olması ise en yüksek beklenti.

Öte yandan Nougat da olabilir gibi görünüyor. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz. Şimdilik ekmeğimize Nutella sürmeye gidiyoruz. Takipte kalın…

YORUM

Yorumlar 0