ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği Tavsiyeleri – 19

ESET Smart Security ile İnternet tehditlerine karşı güvende kalın!

ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği Tavsiyeleri – 19

Kötü amaçlı yazılımcılar, sisteminizdeki açıkları tespit edip web sitesinde yayınlanan reklamlar aracılığıyla bile güvenliğinize zarar verebilir...

Güvenilir tarayıcılar kullanarak güvenilir sandığınız sitelerde yaptığınız internet gezintileri, şüpheli kaynaklardan gelen dosyaları indirmemek, tanımadığınız kişilerden gelen web sayfası linklerini tıklamamak virüslere karşı korunma rutinleriniz arasındaysa, hemen bir anti virüs yazılımı edinmenizi öneririz!

Bu yöntemlerle belirli ölçülerde sağlanan güvenliğiniz, ilerleyen teknolojinin internet korsanlarının tekniklerine yansımasıyla da tehdit altında. Bu yazımızda sayfa görüntüleme esnasında kişisel veri ve dosyalarınızı güven altında tutacak bir kaç ipucundan bahsedeceğiz…

Dosyalarınızı mutlaka antivirüs taramasından geçirin!

Sisteminize zararlı olabilecek virüs ve bilgisayarınıza hükmedebilecek rootkit gibi zararlı yazılımlar dahil tüm tehditleri tespit edip silecek tarama işlemini haftada bir kez yapın. Kullanıcı dostu bir güvenlik aracı olması yanında ESET, kötü amaçlı yazılım profillerini güncel tutmasıyla ve web tarayıcılarındaki şüpheli aktiviteleri anlık olarak takip edip bildirmesiyle de bizim favorimiz.

hacker_final

Çerezleri, önbelleği ve tarama geçmişinizi düzenli olarak temizleyin!

Kötü amaçlı yazılımlar web sitesi ziyaretleriniz sırasında çerezler ve önbellek yüklemeleri ile tarayıcınızın geçici deposunda tutulurlar. Tarayıcı dosyalarının düzenli olarak temizlenmesi güvenliğiniz için alacağınız basit tedbirlerden…

Şifre yöneticisi edinin!

Güvenilir olmayan ve tehdit altında olup da haberinizin olmadığı sitelere giriş yaptığınız sürece; tarayıcı dosyalarını düzenli temizliyor olsanız da kişisel şifreleriniz, hatta online bankacılık bilgilerinize kolayca erişilebilir. Tarayıcınızın sağladığı şifre yöneticisi yerine tarayıcınız ve bilgisayar sisteminiz arasında çalışacak daha güvenilir bir yazılım kullanmanızı tavsiye ederiz.

sneak-peak-notgd

Tarayıcınız için önlemler alın!

Kötü amaçlı yazılımcılar, sisteminizdeki açıkları tespit edip web sitesinde yayınlanan reklamlar aracılığıyla bile güvenliğinize zarar verebilir. Tarayıcınız için özel geliştirilmiş reklam, pop-up pencere, Flash, Java ve zararlı script engelleyicilerini kullanmak sisteminize ve dosyalarınıza ek koruma sağlayacaktır.

Bahsettiğimiz tüm bu korunma metodlarının yanında, kişisel verilerinizi sakladığınız bilgisayarınızın ortak kullanım alanlarında güvende olduğundan emin olun. Verilerinizin fiziksel güvenliğinin en az teknik güvenliği kadar önemli olduğunu unutmayın. ESET Smart Security yukarıda saydığımız tüm bu önlemleri sizin için alarak, internet deneyimlerinizi maksimum korumada keyifli hale getirirken; Anti-Theft özelliği sayesinde de bilgisayarınızın çalınma ve kaybolma riskine karşı da çözümler sunmakta.

Yazar: Beril K. Koç

YORUM

Yorumlar 0