ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği Tavsiyeleri – 17

ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği Tavsiyeleri – 17

ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği yazı dizisinin 17. bölümünde fidye -zararlı- yazılımı Cryptolocker'dan korunma yollarını ele alıyoruz.

Fidye yazılımları hem sıradan internet kullanıcılarının hem de büyük şirketlerin korkulu rüyası olmaya başladı. Bu yazımızda bilgisayar korsanlarının en çok kullandığı fidye yazılımı olan Cryptolocker‘dan nasıl korunacağınızı anlatacağız.

Cryptolocker’lar dijital ortamdaki her türlü verinizi şifreleyip kullanılamaz hale getiren zararlı yazılımlar. Bu tür bir zararlı yazılımı bilgisayarınızda ya da mobil cihazlarınızda açmanız halinde dosyalarınız kilitleniyor ve hiçbir şekilde erişilemez hale geliyor. İşte tam bu noktada sizden verilerinize erişebilmeniz için para ya da türlü şeyler talep ediliyor. Bazı durumlarda karşı tarafın talebini karşılasanız bile dosyalarınıza erişemeyebiliyorsunuz.

Cryptolocker’lar genel olarak sisteminize e-posta yoluyla bulaşır ve bulaştıktan sonra verilerinizi kurtarmanız neredeyse imkansız. Bu nedenle önleminizi en başta almanız ve dikkatli olmanız gerekiyor. Peki özetle neler yapılmalı?

1- Yedekleyin

Verilerinizi harici bir diske yedeklemeniz Cryptolocker’a karşı alabileceğiniz önlemlerin başında geliyor. Ancak burada yedeklerinizi aldığınız diskin bilgisayarınıza sürekli bağlı olmamasına dikkat etmek gerekiyor. Aksi halde fidye yazılımları yedeklerinizi aldığınız diskinizide ele geçirebilir.

hacker

2- Uzantılara dikkat!

Bilgisayar korsanları kullanıcıyı yanıltmak adına genel olarak cryptolocker’ların dosya uzantılarını ‘.pdf.exe’ olarak değiştirirler. Yani siz pdf dosyası açıyorum sanarken aslında .exe uzantılı bir uygulama açmış olursunuz. Bu gibi aldatmacalardan korunmak için tam dosya uzantılarını görmek yararlı olacaktır. Klasör seçeneklerinden ‘bilinen dosya türleri için uzantıları gizle‘ onay kutusunu temizleyin ve uygulayın.

3- E-Postalara da dikkat!

Kargo firmalarından, bankalardan, telekom şirketlerinden fatura görünümlü gelen mailler kullanıcıların en çok kandırıldığı yöntemlerden bir tanesi. Eğer bu maillerde bir ek varsa indirmemeye özen gösterin. Çok merak ediyorsanız da fatura bilgilerinizi firmanıza sorup öğrenmeniz daha iyi olacaktır. Cryptolocker yazılımı bilgisayarlara en çok bu yöntemle bulaşıyor.

untitled-24- Güncel olmak, güvende olmak…

Virüs yazarları sıklıkla, bilinen açıkları bulunan güncel olmayan yazılımlara sahip kullanıcıların sistemlerine sessizce sızarak virüs bulaştırmayı tercih ederler. Eğer yazılımlarınızı sıklıkla güncelliyorsanız, fidye yazılımlarının bulaşmasına karşı daha korumalı olduğunuz söylenebilir.

5- Güvenlik yazılımına gerek yok devri kapandı!

Antivirüs yazılımı kullanmak, günümüz dijital hayatının önemli ana başlıkları arasında. Eskiden ‘bilgisayarı yavaşlatıyor’ ya da ‘ne gerek var, ben zaten dikkat ediyorum’ diyen geniş bir kullanıcı kesimi vardı, durum artık hiç de küçümsenmeyecek, önemsenmeyecek gibi değil, her kullanıcının güvenlik yazılımı desteğine ihtiyacı var. Bizim tavsiyemiz ise proaktif koruma sağlayan ESET. Daha fazla detay ve ücretsiz deneme imkanı için buraya tıklayınız. 

 

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0