Sürücüsüz Otomobillere Doğru: BMW Tarih Verdi!

Sürücüsüz Otomobillere Doğru: BMW Tarih Verdi!

Audi’den Volvo’ya, Mercedes’den Volkswagen’e kadar lüks otomotiv üreticilerinden sürücüsüz otomobiller hakkında birçok haber ya da ipucu duyabilirsiniz. Ancak hiçbiri bu konuda BMW’nin CEO’su Harald Krüger kadar net bir açıklamada bulunmadı.

Harald Krüger, yaptıkları son hissedar toplantısında ‘2021 yılı için hazır mısınız? iNext geliyor!’ dedi ve devam etti.

BMW-i-series

Peki iNext nedir? Nasıl bir otomobil hayal etmeliyiz? Yaklaşık 5 yıl içinde hazır olmuş olacak bu makine, otomotiv sektörüne neler katacak? Gelin tahminler yürütelim.

Tahminlerimizi tabi ki BMW CEO’su Harald Krüger’in tariflerine göre yürütmeliyiz. Keza iNext’in sürücüsüz olacağından, tamamiyle ditijal ve benzersiz zeka sistemi ile çalışacağından, tamamen yeni bir iç ve dış tasarım ile karşımıza çıkacağından ve gelecek elektrik teknolojileri ile yollara koyulacağından bahsetti. Başta da bahsettiğimiz gibi, hiç bu kadar açıklayıcı konuşulmamıştı, sürücüsüz ve akıllı otomobiller ile ilgili.
bmw-surucusuz-2

Diğer yandan, her ne kadar resmi açıklamalar gelmiyor olsa da, birkaç sayılı üretici, sürücüsüz araçları ile ilgili ne durumda olduklarını yaptıkları testler ile gösteriyorlar. BMW bu konuda da erken mi davranır yoksa biraz geç mi kalır bilinmez ancak tarih veren ve yollara 2021’de çıkıyoruz diye açık konuşabilen CEO’su ile BMW’yi yakından takip etmeye devam edeceğiz.
tesla-surucusuz

Peki ya Tesla ve Volvo ne durumda?

Daha önce Tesla hakkında yazılıp çizilenleri okumuşsunuzdur. Tesla’nın ilk sürücüsüz otomobil olup olamayacağı konusunda haberler uçuşup durdu. Aslına bakarsanız, aynen biz de öyle bekliyorduk. Ve yine belirtmek gerekir ki, hem Tesla hem de Volvo’dan ani bir çıkışla ‘tamamiyle sürücüsüz’ yollara koyulacak araçlar gelebilir. Tesla’nın Model 3 versiyonunu beklerken, aynı zamanda 2017 yılında Volvo tarafından İsveç’in Gothenburg şehrinde 100 kişi ile sürücüsüz modelinin test edileceğinin duyumlarını çoktan almıştık. Volvo bu sisteme ‘Drive me’ diyor. Ancak testlerden sonra tamamiyle piyasada olması 2021’den önce mi yoksa sonra mı olur, merak konusu.

google-surucusuz

Google hız kesmeden devam ediyor

Diğer yandan en çok sürücüsüz otomobil sistemleri ile isminden söz ettiren teknolojinin mimarı Google, test sürüşlerine başlayalı çok uzun zaman oldu. Keza, proje çalışmalarına 2009’dan önce başlamışlardı. Google bir adım daha atarak Chrysler ve Lexus için de sürücüsüz testler yaptığını duyurmuş oldu.

Sonuç

Sonuç olarak birkaç cümleyle şunu söyleyebiliriz ki, sürücüsüz ve tamamen akıllı otomobiller artık hiç de uzağımızda değil. Hatta oldukça yakın zaman içerisinde BMW, Volvo ve Tesla başta olmak üzere birçok markadan daha hızlı atılımlar görecek gibiyiz. Sırada ise haliyle uçan arabaları görmek var. Bakalım ömür yettikçe, sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Daha fazla otomobil haber ve makalesi için buraya tıklayabilirsiniz. 

Yazar: Said Murat

YORUM

Yorumlar 0