Android 7.0 N’den Yeni Detaylar

Android 7.0 N’den Yeni Detaylar

Android 7.0 N işletim sistemi temel versiyonuna dair son gelişme ve yeniliklerin duyurusu Google I/O kapsamında yapıldı. İşte detaylar...

Google’ın her yıl düzenlenen yazılım geliştiricilere özel konferansı, bu yıl da 18-20 Mayıs 2016 tarihleri arasında ABD’nin teknoloji üssü olarak nitelendirilen merkezlerinden Palo Alto’da düzenlendi. Türkiye’de Google Geliştiriciler Konferansı şeklinde tanımlanan etkinlik kapsamında katılımcılarla yoğun bir şekilde etkileşime girildi, faydalı ve bilgi doluydu; kapsam dahilinde yeni ürün ve hizmetler de tanıtıldı. Geçtiğimiz aylarda duyurulan ve beta sürümünün dağıtımına da başlanan Android 7.0 N işletim sistemi temel versiyonuna dair son gelişme ve yeniliklerin duyurusu da bu kapsamda gerçekleştirildi. Ayrıca merakla beklenen çıkış tarihi bilgisi de paylaşıldı.

Performansı tarafında yüzde 75 daha hızlı bir işletim sistemi deneyimi vaat ediliyor. Bu noktada öne çıkan teknoloji ise grafik API’si Vulkan. Google, hız konusuna ciddi olarak eğiliyor ve kullanıcılarını şaşırtmayı amaçlıyor.

android-7

Dosya şifrelemesi, sistem arka planında yoğun güncelleme gibi özellikler sayesinde güvenlik seviyelerinin geliştirileceği kaydediliyor. Güncellemelerin güvenlik odaklı detayları, bu sayede hızlı bir şekilde cihazlara entegre olabilecek. Android 7.0 N için sürpriz detaylardan biri cihazlar açılırken görülen ‘Android Başlatılıyor’ animasyonu ile ilgili, söz konusu sürümde bu animasyona yer verilmeyecek.

Android’in verimlilik konusundaki bilgileri daha kapsamlı şekilde açıkladığı görüldü. Çoklu pencere ve çoklu işlem özellikleri üzerinde daha fazla duruldu, geliştiricilerin merak ettiği bazı detaylar paylaşıldı. Android 7.0, 250’den fazla iyileştirme ve yeni özellikle birlikte beta olarak indirilebiliyor. Siz de isterseniz kısa bir kayıt işleminin ardından söz konusu kararlı olmayan sürümü, kendi uyumlu cihazlarınıza indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

YORUM

Yorumlar 0