Microsoft Lumia 950 İnceleme

Microsoft Lumia 950 İnceleme

Microsoft Lumia 950 inceleme konuğumuz oluyor. Bu iddialı akıllı telefonun teknik detayları ve yazılımsal sorunlarına yakından bakacağız...

Tasarım

Microsoft’un 2015 sonunda ABD’de lanse ettiği akıllı telefon modeli, kısa süre önce Türkiye’de de göründü ve son dönemde test merkezimizde ağırladığımız en ilgi çekici cihazlardan biri oldu. Akıllı telefon Android ve iPhone cihazlarındaki metale yönelimin dışında; plastik ve camdan oluşuyor. Ön yüzünde üstte Microsoft logosu, sensör, hoparlör ve selfie kamerası yer alıyor. Ekran çerçevesi ne ince, ne de kalın; ancak alt kısmında geniş bir alan yok, yani ekranı oldukça yoğun bir şekilde ön yüzünü kapsıyor. Bu hoş bir artı.

Ekranın altında fiziksel butonu bulunmuyor, çok ince bir detay olarak burada minik bir mikrofon açıklığı var, ekranın sağ altında. Çoğu kullanıcının bu detayı kullanımı sürecinde görememe ihtimali var. Üst kısmında kulaklık girişi bulunuyor, keşke altta olsaydı. Yanlarında, sağda güç/ekran kilidi tuşu, kamera deklanşörü, ses açma/kapama mevcut. Solunda buton yok. Alt kısmında USB-C portu yer alıyor. 150 gram ağırlığında, ekran boyutuna göre normal bir düzey.

microsoft-lumia-950

Kullanım

Windows Phone 8’e aşinaysanız ya da bir süre bile olsa deneyimlediyseniz Windows 10’da sizi şaşırtacak bir arayüzün olmadığını baştan belirtelim. Görsellik, kullanım ve genel hatlarıyla detaylar benzer yapıda. Bazı ekstralar var sadece. Detaylara geçeceğiz…

Lumia 950’nin güç düğmesine basıldıktan sonra kurulum süresi oldukça kısa, birkaç ‘onay’ butonuna ve ‘evet, okudum ve anladım’ sekmesine dokunmanız gerekiyor. Burada dikkat çekici ya da ‘bu da nesi’ diyebileceğiniz bir durum yok. Ve ana ekran karşınızda…

Yukarı doğru sürükleyerek açıyorsunuz, ardından Outlook Posta-Takvim, MS Office uygulamaları, Skype, Microsoft Edge, Kişiler gibi bir ana ekran uygulama karecikleri ile karşılaşıyorsunuz. Aslında bir Android ya da iOS kullanıcısı için bu biraz karmaşık hisler yaratıyor, basit ve genellikle zarif uygulama ikonları yerine kareler ve içlerindeki yazılar söz konusu. Alttaki geri tuşu, ana ekrana dönüş ve arama ikonu gayet fonksiyonel. Özellikle Microsoft ikonu şeklindeki ana ekrana dönüşü bolca kullanıyorsunuz. Ayrıca ekranın en altındaki tüm uygulamalar sekmesi de sizi ayarlar ve diğer uygulamalara götürüyor.

microsoft-lumia-950

Yukarıdaki görsele dikkat edin, detaylar aşağıda…

Microsoft, kendi Edge tarayıcısının kullanılmasını istiyor, diğer birçok konuda kendi uygulamalarını da. Ancak Google Chrome ya da başka alışkanlıklarından vazgeçmek isteyenler için de Windows Mağaza’sında seçenekler oldukça geniş. Ancak indirilen uygulamanın güncellenmesi konusunda sorunlar devam ediyor. Örneğin en son Instagram güncellemesi 2 yıl sonra geldi. Korkunç.

Bu noktada Lumia Yardım+İpuçları size geniş bir kullanım ansiklopedisi sunuyor. Ancak bu içeriğe ulaşmak için internet bağlantısı gerekiyor. Önyüklü de olabilirdi. Uygulamadan çıkarken ya da giriş yaparken ani bir geçiş efekti ile karşılaşıyorsunuz. Açıkcası daha sade bir şekilde uygulamaların içine girmek isteyebilirsiniz.

lumia-950-teknolojituru

Teknik detaylar

5.2 inç ekrana sahip, ekranının sunduğu çözünürlük değeri 2560 x 1440 yani QHD. Ekran, kılcal çizilmelere karşı Gorilla Glass 3 ile kaplı (Keşke Glass 4 olsaydı). Qualcomm Snapdragon 808 çipsetine sahip. 3000 mAh pil kapasitesi ile 12-13 saat konuşma süresi sunuyor. 32 GB dahili depolama, 3 GB RAM, microSD desteği, LTE Cat 9 ile geliyor. Nano-SIM ile çalışıyor, NFC, Bluetooth 4.1, en yeni nesil WiFi standardı da diğer detaylar arasında. 4K video kaydedebiliyor, 20 MP arka/5 MP ön kamera gibi özelliklere sahip.

Performans ve öne çıkanlar

Cihaz oldukça hızlı, takılma ya da can sıkıcı yavaşlıklar söz konusu değil. Kamerasının odaklama süresi ve genel olarak hızı olağanüstü derecede iyi. Hız ve performans açısından kesinlikle sorunsuz bir akıllı telefon ile karşı karşıyasınız.

Kamerası son dönemde karşılaştıklarımız arasında en iyiler arasında. Sorunsuz bir netlik ve düşük ışıkta net fotoğraf performansı söz konusu bu cihazda. Selfie kamerası ise arka kameraya nazaran büyük fark yaratmıyor.

Ekranında QHD çözünürlük ön planda, ancak renk sıcaklığı açısından küçük bir tutarsızlık dikkat çekti. Beyaz ya da gri arka planlı web sayfalarını ziyaret ettiğinizde rengin biraz sarıya kaçtığını(maksimum parlaklık değerinde dahi) görebilirsiniz. Apple iPhone 6s ile yaptığımız karşılaştırmada ekran renk sıcaklığı konusundaki soru işareti net bir şekilde ortaya çıktı.

Pil performansı yukarıda da belirtildiği üzere 12 saate yakın konuşma süresi sunuyor. Ortalama bir kullanımda günboyu idare etmenin de ötesinde 2. güne de bir miktar dayanabilir.  Cihazda ısınma sorunu sıfır. En zorlu oyunlarda dahi sorun görülmedi.

Artılar

Kamera

4K video

Performans

Tasarım

LTE Cat 9/4.5 uyumlu

PC ile birlikte kullanılabiliyor

Eksiler

Uygulama güncellemeleri

İşletim sistemi

Fiyatı daha düşük olmalıydı

Cortana için Türkçe hala yok

Ekranda renk doğruluğu yüzde 100 değil

teknolojituruSonuç: Mükemmel donanım, yeteri kadar iyi olmayan yazılım ekosistemi; uygulama mağazası, uygulamalar, işletim sistemi…

Yazar: Ferhat Verdi

YORUM

Yorumlar 1
  • comment-avatar
    akın 6 sene

    Bencede uygulama ikonları olmalı sonuçta windows kullanan kişi sayısı ortada insanlar androidden bu cihaza geçecek neden onlara kolaylık sağlanmıyor umarım sonları blackberry gibi olmaz