Digital Age Summit 16’nın Öne Çıkanları

Digital Age Summit 16’nın Öne Çıkanları

Dijital Pazarlama dünyasının en önemli organizasyonlarından 'Digital Age Summit'in ilk günü tamamlandı. Peki neler öne çıktı?

Bu yıl onuncusu düzenlenen Digital Age Summit’te dijital dünyanın gelecek 10 yılına odaklanıldı, insanların hayatlarını kökten değiştirebilecek dijital gelişmeler konuşuldu…

Moderatörlüğünü Serdar Kuzuloğlu’nun üstlendiği etkinlikte tüm konuşmacılar önümüzdeki 10 yıla yönelik kehanetlerde bulundu. Digital Age / MediaCat Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan, “Reklam ajansları teknoloji şirketlerine, teknoloji şirketleri reklam ajanslarına dönüşecek;” Sosyal Medya Kanaat Önderi ve Dijital Pazarlama Stratejisti Glen Gilmore, “Her şey daha kişisel olacak;” İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yüce Zerey, “İfade şekilleri ve araçlar değişecek ancak insanın özü değişmeyecek;” SAP Pazarlama Müdürü Erdem Aksakal, “Kurumsal kimlikler yara alacak, özgünlük kazanacak” ve Havas Media Group Global Strateji Başkanı Rori DuBoff ise “Gelecekte aygıtlar ortadan kalkacak. Hepimiz teknoloji olacağız, her şey bize gömülü olacak” dedi.

digital-age-summit

Zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Türk Telekom Kurumsal Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Mert Başar; “Teknoloji hayal gücümüzü hayata geçiriyor ve bundan 10 yıl önce hayal edemediklerimizi gerçeğe dönüştürüyor. Türk Telekom olarak altyapımız ve üzerine inşa ettiğimiz teknolojilerle hayalleri gerçek kılıyor; insanları, kurumları, şirketleri birbirine bağlayarak toplumsal fayda sağlıyoruz” dedi.

Digital Age / MediaCat Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan, “Bu yıl Digital Age Summit’in 10’uncusunu gerçekleştiriyoruz. 10 yılda şunu öğrendim ki, dijital asla IT’den ibaret değil. Bu alanda başarılı olmak için iletişim, pazarlama ve yaratıcılık kaslarının çok iyi çalışması ve harmoni içinde olması lazım. Bu yıl, ‘Next 10’ temamız ile dijital dünyanın geleceğine ışık tutarak, ‘Marketing & Business,’ ‘Media & Content,’ ‘Data & New Business’ ve Smart Cities & Life’ alt temaları ile dünyaca ünlü konuşmacıları ağırlıyoruz.”

Sosyal Medya Kanaat Önderi ve Dijital Pazarlama Stratejisti Glen Gilmore, sosyal medyanın önemini vurgulayarak, “Instagram’da değilseniz, aslında yoksunuz. Sorulması gereken soru şu: Gerçekten balıkların olduğu yerde mi balık tutuyorsunuz? Marka olarak nerede olmak zorundasınız, hedef kitleniz nerede, bunu iyi belirleyin” dedi.

1462981462_Rori_DuBoff

Sosyal Medya Stratejisti Richard Stacy, “Pazarlama, kafayı hedeflere ulaşmaya takmış durumda. Ancak, hedef kitle mekânı terk etti! Bu nedenle tüketicilerle topluluğa seslenir gibi konuşmak yerine, onlara birey gibi davranmalısınız. Ne kadar çok büyük veriniz varsa, eliniz o kadar kuvvetlidir ve algoritmaları kullanırsanız bireyler hakkında gereken her şeyi bilebilirsiniz. Algoritma sayesinde tüketicinin karşısına muazzam bir güç ve yetenek ile çıkabilirsiniz. Gelecekte başarıya ulaşmak için pazarlamanızı gerçek zamanlı bir yönetim süreci olarak görün” dedi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yüce Zerey, “İçerik pazarlama stratejisi için önemli olan hedef kitlenin tansiyonunu ölçmek ve doğru içgörü yakalamak. Örneğin, Airbnb, doğru içgörüyü yakaladığı ve önemli ihtiyaçlara çözüm sunduğu için başarılı. Kaç tane content ürettiğimiz değil, doğru hedef kitleye, doğru zamanda content üretmek önemli” şeklinde konuştu.

SAP Pazarlama Müdürü Erdem Aksakal, “Yeni nesil pazarlamacılar olarak duygularımızı ve sinir uçlarımızı çalıştırmamız gerekiyor. Verinin sinir uçları gibi kullanılması lazım. Artık hiç kimsenin bir dakika rötarlı davranma lüksü yok. Bilgiyi canlı istiyoruz. Büyük veriyi iyi kullanan kazanır,” dedi.

Havas Media Group Global Strateji Başkanı Rori DuBoff ise, “Sanal gerçeklik, önümüzdeki 15 yıl içinde mobilin son 15 yıldaki gelişimine benzer bir devrim yaşayacak. Gelecek 10 yılda satılan sanal gerçeklik aygıtlarının sayısı yıllık 500 milyona ulaşacak. Bu sayede deneyimlerimizde gözlemci değil, katılımcı olacağız.

 

YORUM

Yorumlar 0