Röportaj: Cem Jeffrey Kordova

Röportaj: Cem Jeffrey Kordova

New York’ta reklam endüstrisinde aktif olarak çalışan Cem Jeffrey Kordova ile ‘motion graphics’ odaklı keyifli bir söyleşi...

Hardware (donanım) teknolojisinin gelişimi ile birlikte reklam çalışmalarında teknolojik gelişmelerin sunduklarından maksimum fayda alma eğilimi farklı bir boyut kazanmaya başladı. Örneğin “Motion Graphics” adı verilen hareketli grafikleri hemen hemen her reklamda görebiliyoruz. Bizlerde uzun zamandır New York’taki reklam endüstrisinde aktif olarak çalışan İstanbul doğumlu Cem Jeffrey Kordova ile reklamcılık ve motion graphics üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. İşte o söyleşinin satır başları…

Ferhat Verdi: Genç yaşına karşın ABD’de birçok projede imzan var. Öncelikle neden ABD ve Reklam endüstrisine nasıl adım attın?

Cem Jeffrey Kordova: Evet, kapsamlı bir eğitim alıp kendimi geliştirmeye odaklı bir felsefeden yola çıktım. ABD bu nedenle kendimi geliştirmek adına çok erken yaşlarda araştırdığım bi ülkeydi. Eğitimimi Amerika’nın Atlanta şehrinde, Savannah College of Art and Design’da tamamladım. Bu üniversiteyi seçimimde yüksek miktarda burs imkânı ve ders programlarının zenginliği etkiliydi. İlk işimi “www.motionographer.com”dan verilen bir ilan ile aldım. New York’ta çok fazla sayıda “freelance” sanatçılarla çalışan şirket var. Proje başı yaklaşık 1-2 aylık süreçlerde çok sayıda şirketin kendi ofisinde çalıştım. Kendimi geliştirdim, daha çok çalışmaya ve geliştirmeye devam ediyorum.

F.V: Bize biraz ne tarz işlerde ve hangi şirketlerle çalıştığın hakkına bilgi verebilir misin?

C.J.K: Çalıştığım şirketler sürekli olarak değişiyor. Bunlara örnek olarak; “The Mill”, “Times”, “Warner”, “Directv”, “Bajibot Media”, “Click 3x”, “Sundaysky” ve “Lobo”yu örnek verebilirim. Genel olarak reklam filmlerine 2D/3D animasyon ve grafik üretiyorum. After Effects ve Cinema 4D en çok kullandığım programlar.

ilk_sayfaya

F.V: Programlardan bahsetmişken bize After Effects ve Cinema 4D’nin “motion graphics” alanında nasıl etkili olduğuna bir kaç bilgi verebilir misin?

C.J.K: Cinema 4D son günlerde en çok tercih edilen programlardan. Bunu diğer 3D programlarından farklı olarak “Mograpgh” modülünü bulundurmasına ve “render” seçeneklerinin kapsam ve hızına bağlıyorum. Kullanıcı sayısının artmasıyla beraber “Greyscale Gorilla”nin blog sitesinden ya da Youtube’dan yapabileceğiniz basit bir aramadan bütün cevaplara ulaşabiliyorsunuz. Kullanım açısından orta derecede güçlü bir bilgisayar sahibi olan birinin zorlanmadan adapte olabileceğine inanıyorum. Ayrıca tasarım konusunda da kullanılabilecek güçlü bir silah C4D.

After effects daha çok “compositing” adını verdiğimiz hazır videoların filtre ve kurgu yoluyla süslenmesi için tercih edilebiliyor. Ya da çok güçlü 2D animasyon seçeneği sağlayan “shape layer” ve photoshop/illustrator yardımıyla hazırlanmış grafiklere hareket verebiliyorsunuz. After Effects’in bir diğer güzelliği ise, Trapcode gibi bir şirketin hazırladığı “plug in”ler tarafından güçlendirilmesidir. Hız ve kalite açısından “plug in”leri sürekli olarak kullanmayı tercih ediyorum.

1232484_10153299621040501_1116610677_n

F.V: Endüstriye yeni girecek olanlara verebileceğin ipuçları veya farklı tavsiyelerin neler olabilir?

C.J.K: Programları öğrenmek yeni başlayanlar için en büyük yük olsa gerek. Birçoğumuz tasarım kelimesini unutup direk olarak internet üzerinden bulduğumuz eğitim videolarını izlemeye başlıyoruz. Videolarda yapılanları kopyalamaktansa, onları sadece bir öğretim aracı olarak görmeyi unutma maliyiz. En güzeli şirket ve sanatçıların web sitelerine girip, sundukları projeleri nasıl hayata geçirdikleri hakkında kafa yormaktır. “Acaba hangi filtreyi kullandı?” ya da “nasıl bir teknik izledi?”, şeklinde sorular sorarak, yöntemi analiz etmek bence en iyi yoldur.

Mographwiki.net aracılığıyla dünyadaki her freelance sanatçıya ve şirkete ulaşabiliyorsunuz. Bir diğer yöntem olarak büyük şirketlerde yapılan isleri kendilerine ilham kaynağı olarak görebilirler. Teknik imkânlarda kendimizi kaybedip tasarım ve yaratıcılığı bir kenara atmamalıyız. Bir işe başlamadan önce fikrin kendisine odaklanmak daha önemli. Fikir bulunduktan sonra teknik çözümler aramaya yönelmeyi şiddetle tavsiye ediyorum.

Motionographer.com, Behance.net, www.ventilate.ca, mograph.net ve vimeo kanallarını sıklıkla ziyaret ederim ve tümünü kesinlikle öneriyorum. Ayrıca Facebook’ta “İstanbul Motion Graphics” grubu yardımlaşmak için son derece yararlı bir grup. Üyeler teknik ve endüstriyel konularda aktifler. Canlı bir arama motoru gibi. Ayrıca benimle ilgili işlere göz atmak istenirse jeffreykordova.tumblr.com ve kişisel sitem www.jeffreykordova.com’a da dileyen herkes tıklayabilir, herhangi bir soruları olduğunda iletişim bilgilerimdeki e-mail adreslerim üzerinden çekinmeden sorabilirler.

YORUM

Yorumlar 0