Akıllı Saatleri Tenimize Dokunarak Kontrol Edebiliriz

Akıllı Saatleri Tenimize Dokunarak Kontrol Edebiliriz

Future Interfaces Group'un geliştirmekte olduğu SkinTrack adında yeni bir teknoloji sayesinde akıllı saatleri tenimize dokunarak kontrol etmek mümkün. İşte detaylar...

Bugün akıllı saat kullanmanın en büyük sıkıntılarından birisinin oldukça küçük olan ekranlarda uygulamalar arası geçiş yapmak ya da dokunmatiği kullanarak arayüzü yönlendirmek olduğunu söyleyebiliriz. Akıllı saatler telefonlar kadar büyük dokunmatik ekranlara sahip olamayacakları için firmalar saati daha rahat kullanabilmek adına Apple’ın Digital Crown’u gibi çeşitli çözümler üretiyorlar ama bu yazıda bahsedeceğimiz çözüm aralarından en ilginç teknolojiye sahip olanı diyebiliriz.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nin araştırma laboratuvarında çalışan Future Interfaces Group takımı yukarıda bahsettiğim akıllı saati yönlendirme sıkıntısına oldukça dikat çekici bir çözüm bulmuş: Kolunuzdaki ve elinizdeki deriyi dokunmatik ekran olarak kullanmak…

Bazılarınız içinden ‘ben bunu daha önce düşünmüştüm’ diyor olabilir. İşte bu adamlar ile sizin aranızdaki fark onların bunu gerçeğe dönüştürmek için gösterdikleri çaba. Neyse, Future Interfaces Group bugün yayınladıkları videoda teninizin nasıl bir dokunmatik yüzey gibi çalıştığını açıklıyor. Parmağınıza taktığınız yüzükle birlikte kolunuza dokunduğunuzda yüksek frekanstaki elektrik sinyalleri kolunuza dağılıyor. Saatte bulunuan 4 parça elektrotla etkileşime giren bu sinyaller sayesinde dokunduğunuz yerin pozisyonu hesaplanabiliyor.

skintrackhowworksBu sistem sayesinde kolunuzu ya da elinizi oldukça farklı şekillerde kullanabiliyorsunuz. En basitinden örnek verecek olursak: Sistem devamlı dokunmayı desteklediği için parmağınızı kolunuzdan çekmeden çizimler yapabilmeniz mümkün. Yani standart bir akıllı saatin dokunmatik ekranında yapabildiğiniz her şeyi hatta daha fazlasını kolunuza ya da elinize dokunarak yapabiliyorsunuz. Sistemin sağlayacağı faydaya yönelik bir örnek daha verecek olursak: Diyelim ki saatinizden favori müzik grubunuzun bir parçasını çalmak istiyorsunuz ancak küçük ekrandan müzikler arası geçiş yapmak oldukça sıkıntılı olabiliyor. Hele ki dolma gibi parmaklarınız varsa bu durum sizin için bir işkence haline gelebilir. İşte bu noktada kolunuzu ya da elinizi bir dokunmatik ekran gibi kullanmak size büyük kolaylık sağlayacaktır, rahatça müzikleri aşağı yukarı kaydırabilir ve seçiminizi yapabilirsiniz.

skintrackgifSkinTrack adı verilen teknolojinin kullanım alanı sadece akıllı saat ekranını kolunuzdan ya da elinizden kontrol etmek ile kısıtlı değil. Bu sistem sayesinde kolunuzu da saat ekranının bir devamı haline getirebiliyorusnuz. Mesela dirseğinize yakın bir bölgeye ya da istediğiniz bir yere Twitter uygulamasını atayabiliyorsunuz. Böylelikle uygulama saatinizin ekranında görünmese bile siz dirseğinize yakın bölgeye dokunduğunuzda Twitter uygulaması açılıyor. Yani tabi bunu abartıp her uygulamaya kolunuzda bir nokta atarsanız yakında hatırlamak için kolunuza uygulama simgelerini çizmeniz gerekebilir 🙂

SkinTrack ile yapabileceğiniz daha birçok şey var; bu teknolojiyi direkt olarak derinize temas etmeden kıyafetleriniz üzerinden bile kullanabiliyorsunuz. Ben videoyu ilk izlediğimde bunun sağlık açısından bir problem oluşturup oluşturmayacağı aklıma takılmıştı. Yapılan testlerde SkinTrack’in herhangi bir sağlık sıkıntısına yol açmadığı görülüyor. Bu teknolojinin geliştirilmesine katkıda bulunan isimlerden Yang Zhang insanların hali hazırda saat ve yüzük taktıklarını düşünecek olursak Skin Track kullanımının herhangi bir ek külfeti olmayacağının altını çiziyor.

Hala geliştirilmekte olan bu heyecan verici teknoloji sektördeki akıllı saat devlerine bir yol gösterici olabilir. Google’ın geçen sene kıyafetler üzerinden buna benzer bir teknoloji geliştirmeye çalıştığını biliyoruz. Bugün yayınlanan videodaki teknoloji ise çok daha uygulanabilir ve umut verici.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0