AliExpress Alışveriş Yapma Rehberi

AliExpress Alışveriş Yapma Rehberi

AliExpress üzerinden alışveriş yapma rehberimizde sizlere bu alışveriş hakkında püf noktaları ve önemli olan aşamaları anlattık. Keyifli okumalar...

Türkiye’de şu an gerek para piyasası gerekse ülkemizdeki üreticilerin az olmasından dolayı hayat oldukça pahalı bir duruma geldi. Önceden 30 tl fiyatı olan bir kulaklık şimdilerde 70-80 tl olunca insan ister istemez “daha uygun fiyata nasıl ve nerden satın alabilirim” sorusunu kendisine sorunca, genelde herkesin cevabı yurtdışından satın almak oluyor.

Günümüzde global çapta ürün satışı yapan popüler 3-4 site bulunuyor. Bu sitelerden birisi de AliExpress. Bu yazımızda sizlere AliExpress üzerinden alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenleri, sipariş esnasında sorun çıkarsa yapılması gerekenleri ve daha birçok önemli bilgiyi sizlere aktaracağız.

AliExpress nedir?

AliExpress dünyada e-ticaret sitelerinin başında gelen ve n11 tarzı kullanıcıların, satıcıların satış yaptığı bir alışveriş sitesidir. Site üzerinde çoğunlukta Çin’den satış yapan olduğu için ürünler genelde Çin’den geliyor. Her ne kadar “Çin malı” tabiri ülkemizde -dandik- olarak nitelendirilse de (nitekim genellikle doğru) kaliteli ürünler de yok sayılmaz.

Bu sitede yapılan alışverişler tıpkı biraz öncede dediğimiz gibi n11’in havuz sistemiyle aynı şekilde çalışıyor. Tabiki AliExpress n11 ve çoğu e-ticaret sitesinden çok daha eski bir alışveriş sitesidir. Bir ürünü satın alıp ödeme yaparsınız ve o ödemeniz AliExpress’in havuzuna aktarılır.

Ürün elinize gelip siz onay verene kadar o para havuzda kalır ve siz ürün elinize geldiğine dair gereken onayı verdiğinde o para havuzdan satıcının hesabına aktarılır. Eğer ürününüz sorunluysa-eksikse dispute yani şikayet bildirimi açıp satıcınında onaylaması şartıyla ödediğiniz tutarı geri alabilirsiniz. Yani oldukça güvenilir bir satış sistemi diyebiliriz.

AliExpress üzerinden neler satın alabiliriz?

Kendi tecrübelerimiz sonucu ve forum sitelerinde yazılıp çizilenlere göre aşağıdaki ürünler gümrükten geçmiyor:

  • 75 dolar üzerindeki ürünler (yüzdelik vergisi verildiği sürece geçiyor fakat gümrük personelinin insiyatifine bağlı, deniliyor)
  • Ateşleyici özelliği olan tehlikeli, kesici ürünler ve tütün mamülleri.
  • SIM kart takılan her türlü ürün (telefon, tablet vb. ürünler)
  • Aynı üründen aynı anda birden fazla yapılan alışverişlerde o ürünler gümrükte kalabiliyor.
  • Ayakkabılar (belirli bir ücret ödendiğinde gümrükten geçebiliyor)

Satıcıların hangileri güvenilir?

İnternetten alışveriş yaparken alıcıların her zaman en çok dikkat ettiği şey satıcının güvenilir olmup olmadığıdır. Bu yüzden AliExpress’te bir ürün çok ucuz diye o ürünü hemen almamak gerekir. AliExpress alıcıların hangi satıcılara güvenilmesi gerektiğini göstermek için her ürünün başında satıcı bilgileri, satıcının popülerliği, satışlarından elde ettiği olumlu olumsuz yorum oranlarını vs. gösteriyor. Bu yüzden aşağıdaki resimde kırmızı kutu içerisine aldığımız yerden satıcının güvenilir olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

aliexpress-1

Yukarıdaki görseldede olduğu gibi kırmızı kutu içerisine aldığımız yerde satıcıya dair bilgiler gözüküyor. Satıcının satış skoru 868, satış yüzdesi ise %97.1. Ayrıca 4.80 dolar yazan kısmın üstünde ise 964 sipariş yazıyor. Yani bu ürün 964 kere sipariş edilmiş. Yine fiyatın altında yazan “Gönderim: Ücretsiz Gönderi e/a Turkey aracılığıyla China Post Registered Air Mail” yazan kısımdan ise kargo sağlayacınızı seçebilirsiniz.

Burada seçili olan ücretsiz kargo. Tabiki ücretsiz kargo 25-30 gün gibi bir sürede geliyor. O kısımda ücretli kargo seçenekleride var. Ücretli kargolar fiyatı yükseldikçe size gelme süresi 4-7 güne kadar düşecektir. Tabiki bunun için yaklaşık 30 dolar yani türk lirasıyla yaklaşık 90 TL gibi bir rakam ödemeniz gerekiyor. Size tavsiyemiz aceleniz yoksa ücretsiz kargo ile maksimum 30 gün beklemeniz.

Sipariş ettiğimiz ürünler nasıl kargolanıyor?

AliExpress üzerinden sipariş edilen ürünlerin çoğunluğu ücretsiz kargo ile gönderiliyor. Sipariş ettiğiniz ürün öncellikle satıcı tarafından hazırlanıyor. Daha sonra satıcı sipariş ettiğiniz ürünü kargo verdiğinde size hem site üzerinden hemde mail adresinize ürünün kargoya verildiğine dair bildirim geliyor. Ürününüz kargoya verildikten sonra siparişiniz kısmında “kargo takip numarası” gözücektir. Buradan kargonuzun nerede olduğunu sorguyalabilirsiniz. Eğer sorguladığınızda sonuç çıkmıyorsa satıcı siparişinizi “takipsiz kargo” şeklinde göndermiş olabilir. 1-2 dolar gibi küçük siparişlerde satıcılar bazen takipsiz kargo şeklinde ürününüzü gönderebilir.

Malesef takipsiz kargo şeklinde kargonun nerede olduğuna dair bir bilgi edinemiyorsunuz. Tabiki sorun yapacak birşey yok. Kargonuz Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra PTT aracılığıyla evinize kadar getiriliyor. Genelde siparişiniz Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra kargo takip numaranız ile PTT üzerinden sorgulama yaptığınızda siparişinizin nerede olduğunu görmeniz mümkün.

Dipnot: Siparişinizi verirken kargo firması seçeneklerinden “China Post Air Mail” şeklinde seçerseniz kargo takip numaranız ile sorgu yapmanız mümkün olacaktır. Ücreti yaklaşık 3-4 dolar fakat bu şekilde alım yaptığınızda PTT görevlileri siparişinizi direkt kapıdan elinize teslim edeceklerdir.

Kargo takibi için aşağıdaki linklerden siparişinizi sorgulayabilirsiniz:

Çoğu siparişler bu siteden sorgulanabiliyor: http://www.17track.net/en/result/post.shtml

R ile başlayan ve CN ile biten kargo takip numaranızı bu linkten sorgulayabilirsiniz: http://track-chinapost.com/startairmail.php

Türkiye’ye giriş yapan kargolarınızı bu linkten takip edebilirsiniz: https://www.turkiye.gov.tr/ptt-gonderi-takip

İlgilendiğimiz ürünü ararken nelere dikkat etmeliyiz?

AliExpress üzerinden ürün ararken hem ürünün satıcısının güvenilir olmasına hem de uygun fiyatlı bir ürün bulduğunuza dikkat etmelisiniz. Tabiki kargo seçeneği ücretsiz olursa tadından yenmez.. Tüm bunları bir arada bulabilmek için arama kısmındaki filtreler işinize yarayabilir.

aliexpress-2

Yukarıdaki görselde de olduğu gibi arama yaparken öncelikle ücretiz sevkiyatı seçmelisiniz. Daha sonra en az ne kadar yıldızlı olduğunu, yalnızca 1 parça olmasını ve aramada en yüksek puanlı satıcıdan düşük puanlı satıcıya doğru olmasını filtrelerden seçebilirsiniz. Ayrıca filtrelerden fiyat aralığını, iade olup olmadığını, anahtar kelimelerin geçtiği ürünleri vb. detaylı bir ürün arama filtrelemesi yapabilirsiniz. Tavsiyemiz görselde olduğu şekilde filtreleme yapmanızdır. Bu şekilde her yönden memnun kalacağınız bir sipariş olması muhtemeldir.

Bir şey olduğunda satıcıyla iletişime nasıl geçebilirim?

Eğer bir şey olursa veya olmadığında, maksadınız alıcıya ulaşmak ise bunun için biraz ingilizceniz olması gerekiyor. Yoksa bir ingilizce bilene danışmanız veya translate’den olduğu kadar ingilizcenizle iletişime geçebilirsiniz. Satıcıyla iletişime geçmek için sipariş sayfasındaki mesaj kutusundan veya satıcı çevrimiçi ise satıcının profilinden anlık olarak iletişime geçebilirsiniz.

AliExpress kredi kartı ile ödeme yapmak

AliExpress üzerinden kredi kartınız ile ödeme yaparken pek fazla tereddüt etmenize gerek yoktur. AliExpress’te havuz sistemi olduğundan dolayı paranızın çöpe gitmesi veya ürününüzün gönderilmemesi gibi şeyler söz konusu olmaz. Ayrıca AliExpress dünyanın en büyük şirketlerinden birisidir ve AliExpress’e tamamen güvenebilirsiniz. Günlük yüzbinlerce kişi AliExpress’ten alım-satım yapıyor.

AliExpress ödeme yöntemleri nelerdir?

AliExpress’ten ürün satın alırken MasterCard, Visa, Boleto Bancario, Maestro, Webmoney ve QIWI olmak üzere 6 çeşit ödeme seçeneği vardır. Tabiki bunlardan Türkiye üzerinden sipariş verirken en iyisi ödeme yöntemi Mastercard-Visa ödeme şeklidir.  Mastercard-Visa ödeme yöntemi ile kolayca siparişinizi verebilirsiniz.

Yazar: Ahmet Ziya Çakmak

YORUM

Yorumlar 0