Apple Eski Nest Teknoloji Müdürünü Kadrosuna Kattı

Apple Eski Nest Teknoloji Müdürünü Kadrosuna Kattı

Apple robotik alanında uzmalığı ile tanınan, GoogleX kurucularından ve eski Nest teknoloji müdürü olan Yoky Matsuoka'yı işe aldı.

Apple robotik alanındaki çalışmalarıyla ünlenmiş Google X’in kurucu ortaklarından ve Nest’in eski teknoloji müdürü olan Yoky Matsuoka‘yı işe aldı.

Geçtiğimiz yıl iPod’un babası olark bilinen Tony Fadell‘ın şirketi Nest’ten ayrılan Matsuoka Twitter’da başkan yardımcısı pozisyonuna getirilmişti. Ancak kendisi hayatını ciddi anlamda tehdit eden sağlık sorunları nedeniyle işinden ayrılmış ve bunu bir medium yazısıyla tüm kamuoyuna bildirmişti.

Bu yıl ise sağlık sorunlarını atlatan Matsuoka Apple’a bağlı olarak çalışmalarına başlayacak. Kendisinin Apple’daki görevi resmi olarak açıklanmasa da Apple COO’su Jeff Williams’a bağlı olarak çalışacağını biliyoruz. Jeff Williams ise son zamanlarda sağlık alanında yürüttüğü HealthKit, ResearchKit, CareKit gibi çalışmalarla biliniyor. Yoky Matsuoka’nın da robotik alanında uzmanlığı olduğunu hesaba katarsak Apple’ın sağlık alanında ciddi adımlar atacağını söyleyebiliriz.

Matsuoka’nın önemli çalışmalarından BarretHand…

Yoky Matsuoka Kimdir?

Yoky Matsuoka’nın ilginç bir kariyeri var. Gençlik yıllarında Japonya’dan Amerika’ya bir tenis oyuncusu olmak için taşınan Matsuoka, University of California’da eğitim hayatını devam ettiriyor. Yaşadığı sakatlıklar sonrası eskisi gibi tenis oynayamaması üzerine tenis oynayan bir robot geliştirme fikrine kapılıyor ve bu alana yönelik ilgisi evriliyor. Robotiğe olan bu ilgisi onun ileride BarretHand isminde devrimsel robotik kol yapmasını ve MIT‘den doktora almasını sağlıyor.

Bir süre Carnegia Mellon ve Washington Üniversitelerinde robotik profesörü olarak akademik hayatını sürdürdükten sonra 2007 yılında Nöro-Robotik alanında yaptığı önemli çalışmalar neticesinde McArthur Vakfı tarafından ‘Dahi’ ödülüne layık görülüyor. Matsuoka Washington Üniversitesi’nden ayrılıp GoogleX laboratuvarlarının kurulmasına yardımcı oluyor. 2010 yılında ise teknoloji aleminde iPod’un babası olarak da bilinen Tony Fadell’ın kurduğu Nest şirketinde teknoloji müdürü olarak çalışmaya başlıyor. Burada şirketin otonom ürünlerindeki kullanıcı arayüzünü ve algoritmasını geliştirmekten sorumlu olan Matsuoka Google’ın 2014 yılında Nest’i satın alması sonucu şirketten ayrılıyor ve Twitter’a geçiyor. Sonrası ise yukarıda anlattığımız gibi…

Yoky Matsuoka, içinde yaptığı çalışmalarla insalığa önemli katkılarda bulunma tutkusu barındıran biri. Apple’ın son zamanlarda sağlık alanına verdiği önemi de hesaba katarsak böyle bir kişilik şirketin çalışmaları için oldukça faydalı olacaktır.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0