Google Translate’te Yabancı Kelime Aramaları Artık Anında Çevriliyor

Google Translate’te Yabancı Kelime Aramaları Artık Anında Çevriliyor

Google'dan yalın halde yapılan yabancı kelime aramaları artık otomatikman kendi dilinize çeviriliyor.

Geçtiğimiz günlerde 10. yılını kutlayan Google Translate yeni özelliklerle birlikte geliştirilmeye devam ediyor. Hali hazırda Google arama barına ‘translate hello‘ yazarak arama yaptığınızda bunu otomatikman çevirip ‘merhaba‘ sonucu çıkaran servis artık arama barına yalın halde yazılmış yabancı kelimeleri de anlayıp sizin dilinize çeviriyor.

Örneğin arama barına sadece İspanyoldaca ‘iyi geceler‘ anlamına gelen ‘buenas noches‘ yazıp arattığınızda karşınıza ilk arama sonucu olarak ‘buenas noches’ tamlamasının çevirisi çıkıyor.

translateGoogle Operation System blogunda da belirtildiği gibi bu özellik tüm yabancı çeviriler üzerinde çalışmıyor. Şimdilik sadece kelimeler ve belirli tamlamalar düzgün olarak çalışır durumda. Yani uzun cümlelerin bu şekilde çevirilmesi mümkün değil. Arama yaptığınız kelimelerin hangi dile çevrileceği ise sizin seçiminize göre değişiyor.

translate2

Google Translate kurulduğu günden beri sunduğu hizmet açısından büyük mesafeler katetti. Geçtiğimiz 10 yıldan bu yana bugün servis 100’den fazla dili destekliyor hatta fotoğraflardaki kelimeleri bile çevirebiliyor.

Google ayrıca servisin daha isabetli çeviriler yapabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

YORUM

Yorumlar 0