LG G5 mi Samsung Galaxy S7 mi?

Teknik detaylar ve öne çıkan özellikleri ile...

LG G5 mi Samsung Galaxy S7 mi?

Yılın en çarpıcı iki akıllı telefon modeline, tüm teknik detayları eşliğinde yakından bakıyoruz. Hangisini tercih etmeli?

Samsung Galaxy S7 teknik özellikleri

Boyutlar-Ağırlık: 142.4 x 69.6 x 7.9 mm – 152 gram

Ekran boyut – çözünürlük: 5.1 inç Super AMOLED– 1440×2560 piksel

Ekran koruma: Corning Gorilla Glass 4

İşletim sistemi: Android OS, v6.0 Marshmallow

Çipset: Exynos 8890 Octa

Grafik: Adreno 530

Artırılabilir hafıza: Var, 200GB’a kadar

Dahili hafıza: 32/64 GB

RAM: 4 GB

Pil: 3000 mAh

Kamera ön – arka: 12 MP – 5 MP

En yüksek video çözünürlüğü: 4K

WLAN: WiFi 802.11.ac

Bluetooth: v4.2

Renkler: Beyaz, siyah, altın, gümüş

Ekran_Resmi_2016-03-15_21_34_02

Galaxy S7’nin öne çıkan detayları

Samsung Galaxy S7, 5.1 inç ekrana sahip ve ekranının sunduğu çözünürlük değeri sektör standartlarının üzerinde. Netlik ve renk doygunluğu gibi parametreler, cihazın ekranında uç noktalarda konumlanıyor. Ekranın ve cihazın genelinin çizilmelere karşı dayanıklı yapıda olduğu görülüyor. Kılıf veya kap, cüzdan benzeri diğer aksesuarlar elbette kullanılabilir, ancak Galaxy S7’nin anahtarlık ya da diğer birçok şeyin kılcal çizmelerine, darbelerine dayanacağını belirtelim. Üstelik suya dayanıklılık özelliği de bulunuyor.

Renk alternatifleri arasında beyaz, siyah, altın ve gümüş dizilimi arasından tercih yapmak pek de kolay değil. Öte yandan beyaz ve altın renginin bazı avantajlara sahip olduğu net. Eğer parmak izinin cihazın üzerinde görünmesi hassas olduğunuz noktalar arasındaysa açık tona sahip renkler daha ideal. Siyah ve gümüş renginin parmakizini daha fazla gösterdiğini belirtelim.1458820458_1456079692_Galaxy_S7_Black_Onyx_Front

Kamerası ile başdöndürücü. Kullanım ve sunulan pratik ayarlar eşliğinde çok iyi fotoğraflara ulaşabilirsiniz. Ve hazır olun! f/1.7 diyafram açıklığı sayesinde düşük ışıkta daha net fotoğraflar elde edebileceksiniz. Flaşının yanında size aydınlatma konusunda teknolojik diğer algoritmaların da üst seviyede sunuluşuna tanıklık edebilirsiniz.

Ve video. 4.5G’nin gelişi ile beraber artık çok daha yüksek upload süreleri kullanıcıların hizmetinde ve Galaxy S7’nin 4K video özelliği de tam olarak bu noktada bir avantaja dönüşüyor. 32 ve 64 GB hafıza seçeneklerine ek olarak 200 GB microSD takılabilen model, uzun ve çok yüksek çözünürlüklü videoların ‘acaba çok yer kaplar mı’ sorusunu dışarıda bırakacak şekilde kaydını mümkün kılıyor.

Akıllı telefon çok hızlı. İşlemler ansızın gerçekleşiveriyor. Uygulama ikonlarına tıkladığınız anda tepkiyi görebiliyorsunuz. Bu alanda en iyilerden biri olduğunun altını çizmek gerekiyor.

Cihaz, yazılım tarafında Android 6.0’ın sunduğu avantajlarla geliyor. Menü ikonları ve diğer detaylarda Samsung’un Galaxy S serisine aşina olanların yakından tanıdığı görsellik de cabası.

3000 mAh pil kapasitesi ile yapılan testlere göre 22 saate varan şarj dayanıklılığı sunan cihaz, günü tamamlamanız için yeter de artar.

1456068403_LG_G5

LG G5 teknik özellikleri 

Boyutlar-Ağırlık: 149.4 x 73.9 x 7.7 mm- 159 gram

Ekran boyut – çözünürlük: 5.3 inç – 1440×2560 piksel

Ekran koruma: Corning Gorilla Glass 4

İşletim sistemi: Android OS, v6.0.1 Marshmallow

Çipset: Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820

Grafik: Adreno 530 – H850

Artırılabilir hafıza: Var, 200GB’a kadar

Dahili hafıza: 32 GB

RAM: 4 GB

Pil: 2800 mAh

Kamera ön – arka: 16 MP – 8 MP

En yüksek video çözünürlüğü: 4K

WLAN: WiFi 802.11.ac

Bluetooth: v4.2

Renkler: Gümüş, titan, altın, pembe

Ekran_Resmi_2016-03-15_21_39_02

LG G5’in öne çıkan detayları

LG G5, 5.3 inç ekrana sahip ve çok iddialı bir çözünürlük değeri ile geliyor. Galaxy S7 ile aynı formu, biraz daha büyük ekranda sunuyor. Netlik ve renk doygunluğu gibi değerler, cihazın ekranında son derece iyi seviyelerde.

Renk alternatifleri arasında Gümüş, titan, altın, pembe dizilimi arasından tercih yapmak oldukça zor olacak. Ancak titan, gümüşün erkekler için daha cezbedici olma durumu doğal karşılanabilir. Altın ve pembe ise bayanlar için çarpıcı. Elbette koyu tonlar ve beyaz tonlar arasındaki geçişler her iki cins için de bolca seçenekle beraber geliyor. Ek olarak kılıflarla birlikte daha da kişileştirilebilmesi mümkün olacak.

Modüler tasarım inanılmaz! İnovasyon ve farklılık dolu. LG Oyun Arkadaşları adıyla ülkemizdeki teknoloji raflarında yer alacak bolca aksesuar söz konusu. Bunlar arasında hoparlör, daha yetenekli bir kamera, kulaklık, ekstra batarya, 360 derece video kaydı gerçekleştiren ilginç bir oyuncak gibi çarpıcı seçenekler ön planda. LG, zaten tasarımında enerji dolu enstantanelere yer verdiği modelinde modüler özellikleri de sunarak iddiasını ortaya koyuyor.

LG G4’ün kamerası büyük sükse yaratmıştı. Manuel çekim imkanını kullanıcılarına derinlemesine formlarda sunan modelin sonraki versiyonunda da işler harikulade. Diyafram açıklığı Galaxy S7’nin çok az gerisinde ama netlik, renklerdeki canlılık gibi argümanlarda LG G5’in sadece fotoğraf meraklılarını değil ‘profesyonelleri de’ yine tatmin edeceğini belirtmek gerekiyor.

4K video kaydı özelliği sayesinde inanılmaz gerçekçi videolar kaydedip YouTube’a yükleyebilecek, kayıt altına alıp ölümsüzleştirmekle çok iyi yaptığınız tüm anıları 4K TV’de bile izleyebilecek ve en gözalıcı ayrıntılara merhaba diyeceksiniz. Videonun seyrini değiştiren modeller arasında katılıyor hem LG G5 hem de Galaxy S7. Peki ya kayıtların çok yer kaplama sorunsalı? 32 GB dahili depolama alanı sunan modelin 200 GB’a kadar da artırılabilir hafıza desteği bulunuyor. Yani ferahlık sizinle.

LG G5, yazılım tarafında ‘yeninin de yenisini’ sunuyor adeta. Android 6.0.1 sürümü önyüklü gelecek. Canlı ve stil sahibi menü geçişleri, ikonlar ve diğer tüm görsel, fonksiyonel detayları ile çok daha hoş bir işletim sistemi deneyimi sunacak LG’nin 2016’daki amiral gemisi modeli.

LG G5’te pil kapasitesi 2800 mAh ve böylelikle de günü rahatlıkla tamamlayabiliyor. Ayrıca ekranda sürekli olarak saati ve önemli bildirimleri görebiliyorsunuz, sürekli açık olmasına karşın bu özelliğinin pilinin sadece yüzde birkaçlık kısmına ihtiyaç duyacağı kaydediliyor. Daha ne olsun.

1458632088_patient_doctor_data_623x400Sonuç

İnanması güç ama aynılar! Boyutları, ekranları, işlemcileri, RAM’leri, hatta neredeyse kameraları… Pilleri bile aynı neredeyse. Bu kadar benzer iki akıllı telefon arasında tercih yapmak hiç de kolay değil, ancak şu da bir gerçek; Galaxy S7 tasarımı, LG G5’e göre bir ‘tık’ daha preimum duruyor. Ama şu aksesuarlar ve değiştirilebilir pil konusu da LG’nin öne çıkan detayları.

Ne diyelim, karar sizin.

YORUM

Yorumlar 0