Oturarak Rock Konseri Seyretmek ve Apple

Oturarak Rock Konseri Seyretmek ve Apple

Teknoloji dünyasında ilginç değişimler söz konusu. Apple'ın gelirlerinin düşmesi ise en fazla dikkat çeken gelişmeler arasında...

Berbat birşey olduğunu baştan belirtelim. Oturuyorsunuz, bas ve riflerle hareket etmesi gereken yerleriniz sadece elektroşok etkisi ile oynayabiliyor, saçma el kol hareketleri ile durumun üzerine örtme çabası da cabası. Hele ki o chorus’larda işler iyice karışıyor, mutlaka adrenalinin bir yerlerden çıkması gerekirken çıkamıyor/ yani aksiyonun dolu dolu yaşanması gerekliyken minimum seviyede hareket söz konusu. Peki bunun Apple’la ilgisi ne?

Çünkü adrenalin yüksek ve maksimum hareket söz konusu…

Akıllı telefon pazarında işler değişti. Değişiyor değil, değişti! Çinli çok ilginç markaların modelleri akın akın ‘çok iyi parçalar’ üretip satıyorlar. Öyle tezgahlarda ya da köprü üstlerinde de değil, dünyanın en önemli tüketici elektroniği mağazalarında, en büyük e-ticaret arenalarında. Sattıkça satıyorlar.

İşte son akıllı telefon pazar payı verileri (2016 ilk 3 ayı)

Marka             Pazar Payı       Geçen Yıla Göre Değişim

1- Samsung         %24,5           -% 0,6

2- Apple               %15,3           – %16,3

3- Huawei           %8,2             +%58,4

4- OPPO               %5,5             +%153

5- Vivo                   %4,3             +%123

Diğer                   %42,5

oppoGörüldüğü üzere hayatınızda muhtemelen bir ya da iki kez duyduğunuz Vivo ve Oppo gibi markaların pazar payları yüzde 200’e yakın oranlarda artmış, Apple’ın ise yüzde 16,3 gerilemiş. Yüzde 15,3 olan 2016 ilk çeyrek pazar payı ile ikinci olma durumu da sanki biraz risk altında gibi; çünkü Huawei’nin pazar payı da yüzde 60’a yakın artarak yüzde 8,2 seviyesine gelmiş durumda. Makas daralıyor, Apple ise iPhone SE diyor. Sonra iPhone 7 ve 7 Plus diyecek… Yeterli olacak mı? Hayır.

Göstergeler ışığında şu net; ekonomik ve iyi cihazlar iş yapıyor, satın alınıp ihtiyacı karşılıyorlar. Bu noktada Samsung’un da tutunduğu dikkatlerden kaçmıyor. Şirketin geçen yıl aldığı bir Galaxy S ve bir de Galaxy S edge çıkarma stratejisi iyi gitti ve meyvelerini de toplamakta oldukları görülüyor. Biz en iyisi mi Apple’a yakınlaşalım…

iphone-se

Apple’ın bu eski püskü görünümlü telefonu allandırıp pullandırıp satışa sunması… 

Apple, kendi ülkesi ABD’de hala en çok tercih edilen marka. Çin pazarında da gayet iyiler ve Avrupa’da da sonuçlar kötü değil. Ancak bazı Çinli üreticilerin oyunu daha iyi oynamaya başladıkları da açık. Teknoloji raflarında artık iPhone gösterişliliğine alternatif olan, çok daha düşük fiyatlı aygıtlar var. Üstelik bunlar arasında Samsung, Lenovo, Asus ve hatta Xiaomi gibi nispeten daha çok bilinen üreticilerin yerine yukarıda saydığımız daha düşük bilinirlikteki markaların öne çıktığı görülüyor.

Apple, sanki rock konserini oturarak izliyor. Sonrasında başka adımlar atılmadığı taktirde işler daha da kötüye gidebilir gibi görünüyor.

Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz…

Yazar: Ferhat Verdi

YORUM

Yorumlar 0