Falcon 9 Roketinin İniş Anını 360 Derece İzleyin!

Falcon 9 Roketinin İniş Anını 360 Derece İzleyin!

Başarısız denemelerin ardından sonunda tekrar yeryüzüne inmeyi başaran Falcon 9 roketinin iniş anının 360 derece video görüntüleri yayınlandı.

Geçtiğimiz haftalarda Uluslararası Uzay İstasyonu’na Dragon kapsülünü gönderdikten sonra yeryüzüne geri dönen Falcon 9 roketinin 360 derece çekilmiş video görüntüleri yayınlandı.

SpaceX uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ‘tekrar kullanılabilir roketler‘ projesinde 4 başarısız denemenin ardından 8 Nisan 2016 günü başarıya ulaşmıştı. Uluslararası Uzay İstasyonu’na Dragon kapsülünü taşıyan Falcon 9 roketi fırlatıldıktan sonra okyanusta belirlenen bölgeye sorunsuz bir şekilde inmeyi başarmıştı.

SpaceX’in amacı fırlatıldıktan sonra tekrar kullanılabilir roketler üreterek maliyetleri neredeyse yarı yarıya düşürmek. Bu nedenle Falcon 9 roketinin bu başarısı gelecekte planlanan uzay araştırmaları ve tüm insanlık adına büyük önem taşıyor.

Elon Musk‘ın SpaceX’i bu tarihi iniş anını 360 derece video kameralarla kaydetmiş. Böylelikle yaklaşık 40 saniye boyunca Falcon 9 roketinin iniş anında platforma ve roketin sorunsuz inişini nasıl tamamladığına yakından şahit olabiliyoruz.

Fazla uzatmadan sizi SpaceX’in Youtube hesabı üzerinden yayınlanan 360 derece videosuyla baş başa bırakayım. Unutmayın, videoyu ok tuşları ve fare yardımıyla sağ sola döndürebiliyorsunuz.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0