Yeni Kabus: YouTube Reklamları Atlanamayacak!

Yeni Kabus: YouTube Reklamları Atlanamayacak!

Sosyal medyada video denince akla ilk gelen platform YouTube, reklamlar konusunda radikal bir adım atmaya hazırlanıyor.

Bir devrin sonu mu denmeli, yoksa bir kabusun başlangıcı mı bilinmez ama ABD’de gerçekleştirilen testlerde YouTube’taki 6 saniyelik kısa süreli videoların, video kliplerde bundan sonra geçilememesi gündemde. Özetle kısa reklamlarda ‘reklamı atla’ seçeneği yakın zamanda olmayabilir.

İlk etapta mobil cihazlarda görülen durumun masaüstü versiyonu ve dünya genelinde de kullanıma sunulacağının altını çizelim. Peki YouTube neyi amaçlıyor? Bu yapılanlar reva mı?

Öncelikle söz konusu adımın arka planında ‘daha fazla para kazanmak’ var. YouTube, reklam verenlere 6 saniyelik ‘atlanamayan’ reklamlar satarak aşılmaz ve çok etkili bir reklam çözümü vadediyor. Öte yandan milyonlarca YouTube kullanıcısı için de bir planları var…

YouTube Red adlı servis, kullanıcıların reklamsız olarak video izlemelerine olanak tanıyor. Bu servisin daha fazla tercih edilmesi için yukarıda belirtilen reklam gelişmesinin etkili olacağı tahmin ediliyor.

Sosyal medyanın reklam verenlere yönelik adımları genel olarak kullanıcıyı pek de memnun etmiyor. YouTube’un reklam atlama özelliğini günün birinde uzun süreli reklamlarda da uygulamaya koyması ise en büyük felaket senaryoları arasında.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

YORUM

Yorumlar 0