ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği Tavsiyeleri -16

Neden Lisanslı Yazılım Kullanmalıyız?

ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği Tavsiyeleri -16

Programların lisans ücretini ödemeyip korsan yollarla ücretisiz kullanmak başta tatlı gelse de sonrasında canınızı bir hayli sıkabilir

Birçok bilgisayar kullanıcısı bir program kurmak istediğinde çoğunlukla o programın lisans fiyatını ödemeyip korsan yazılımlara yöneliyorlar. İşin etik tarafını bir tarafa koysak bile o sorunsuz kullandığınızı sandığınız korsan yazılımlar ilerleyen zamanlarda birçok açıdan canınızı sıkabilir. Bu yazımızda ‘Neden lisanslı yazılım kullanmalıyız?‘ konusunu ele alacağız.

Aslına bakarsanız bu sorunun 2 temel cevabı var: Birincisi: Emeğe saygı, ikincisi: Günvenlik. Diğer faydalar bu iki temel etkenin etrafında şekilleniyorlar. İlk cevap kişinin vicdanına kalmış bir şey olduğu için bu yazımızda genel olarak ‘güvenlik’ kısmını ele alacağız.

Yüksek fiyatlı yazılımları korsan yollarla ücretsiz kullanabilmek çoğu insana cazip gelebilir ancak bunun kısa ve uzun vadede sonuçları ağır olabiliyor. Mesela lisans ücreti isteyen bir programı korsan yollarla ücretsiz olarak kurdunuz diyelim. Eğer bir antivirüs programı da kullanmıyorsanız siz farkında olmadan bilgisayarınızı tehlikeye atmış oluyorsunuz. Sonuçta korsan yazlımı geliştirenler kimliği belirsiz kişiler ve eğer niyetleri kötü ise bu yolla kişisel bilgilerinizi ele geçirebilir. ‘Ben yıllardır korsan kullanıyorum, bir şey olmuyor‘ diyenleriniz dahi farkında olmadan korsan yazılımı yazan kişiye hizmet ediyor olabilir. Bilgisayarınız normalde olması gerekenden çok daha fazla işlem gücü tüketebilir, ya da tam anlamıyla bir zombi bilgisayara dönüşebilir.

piratedKorsan yazılımın zararlarını maddeler halinde sıralayacak olursak

  • Bilgisayarınızın çökmesine neden olabilir
  • Veri kaybına neden olabilir.
  • Taklit yazılımlar vesilesiyle farkında olmadan kredi kartı ve banka bilgileriniz çalınabilir.
  •  Hassas verileriniz herkese açık hale gelebilir ve zarar görebilir
  • Yazılımınız korsan olduğu için güvenlik açıklarını kapatan güncellemeleri alamazsınız ve bilgisayarınızı tehditlere açık hale getirirsiniz.
  • Kimlik hırsızlıklarına maruz kalabilir ve yasadışı davranmış olmanın getirdiği cezalarla kaşılaşmanıza neden olabilir.

ESET Türkiye Satış Müdürü Barbaros Akkoyunlu yaptığı bir konuşmada Türkiye’de lisanssız ürün kullanımının %50’yi geçtiğini ve Türkiye’nin zararlı yazılımların yayıldığı ülkelerin başında geldiğini belirtmişti. ‘Virüsler korsan sever‘ diyen Akkoyunlu korsan yazılımların siber suçlara, zararlı yazılımlara bulaştırmak için eşsiz bir imkan tanıdığını belirtiyor.

Bazı bilgisayar kullanıcıları korsan yalımların zararlarını bilse dahi lisans ücretlerinin fazlalığından dolayı yine korsan yazılıma yönelebiliyor. Bu durumda kullanmak istediğimiz yazılımların açık kaynaklı alternatiflerine yönelmek daha doğru olacaktır.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0