Global PC Pazarında En Çok Satan Marka Değişmedi

Global PC Pazarında En Çok Satan Marka Değişmedi

IDC, 2016 ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Buna göre PC pazarında zirvenin sahibi önceki yıllarda olduğu gibi Lenovo. İşte detaylar…

Tanınmış araştırma kuruluşu IDC, 2016 ilk çeyreğine ilişkin PC satışlarını ele alan raporunu yayınladı. Buna göre global pazarda en fazla satış gerçekleştiren marka Lenovo oldu. Çin merkezli şirketin, pazar payının yüzde 20,1 seviyesinde olduğu açıklandı. Lenovo’nun adet bazındaki satış rakamı da 12 milyon 200 bin şeklinde.

2016’da kaç milyon PC satıldı?

Öte yandan PC pazarında düşüş yaşanıyor. Söz konusu çeyrekte 60 milyon 600 bin adet PC satıldığı kaydedilirken, bu rakamın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,5 gerilemeye işaret ettiği belirtiliyor.

Lenovo Başkanı ve CEO’su Gianfranco Lanci konuyla ilgili şunları söyledi:

“Son çeyrekte elde ettiğimiz sonuçlar, PC alanındaki başarımızı lokomotif olarak kullanarak akıllı telefon ve veri merkezi alanlarındaki büyümemizi sürdürüme stratejimizin ne kadar yerinde olduğunu kanıtlıyor. PC pazarındaki % 30 pazar payı hedefimize ulaşmak için en yeni teknoloji dönüştürülebilir ve ayrışabilir ürünlerimizle sektördeki büyümemizi sağlamlaştırarak ilerlemeye devam edeceğiz. Lenovo’nun ABD pazarına gösterdiği önemin sonuçlarını, karlılığımızdan ödün vermeden elde ettiğimiz iki basamaklı büyüme rakamları ve pazarda üçüncülüğü elde etmemizle görmüş bulunuyoruz.”

YORUM

Yorumlar 0